HAK-İŞ Umumi Başkanı Aslan, Gaziantep’te genel kurula katıldı Açıklaması

DOĞRULUK-İŞ Umumi Başkanı Mahmut Arslan, Türkiye’nin bütün zorluklara karşın emeklilere, amme çalışanlarına, minimum ücretlilere enflasyonun üzerinde bir artış yapmayı bitmeme ettirdiğini belirtti.

Arslan, kentteki bir otelde düzenlenen Bakım-İş Sendikası Gaziantep 1 No’lu Şube’nin 4. Kolay Umumi Kurulu’nda, Türkiye’nin edisyon benzeri süreçten geçtiğini, bu dönemin gelişigüzel aşılması gerektiğini söyledi.

Emeğin ve emekçinin merkeze konulması gerektiğini rapor eden Arslan, şöyle konuştu:

“Liberalizmin yaptığı kabilinden emeği emekçiyi, makinenin, düşünce, kazancın parçası değil, merkezine koyacağız. Faaliyet sunma ermiş arz büyük değerdir diyeceğiz. Buradan yola çıkarsak sorunların çözümünü de sağlarız. Sorunlarımız var. Zaman ekonomide tehlikeli tıpkı bastırık yaşıyoruz. Aldığımız ücretler, ek zamlar, eskimemiş katma zamlar alıyoruz amma beş altı ay bilahare durum kalıyor. Arkadaşlarımızın zamları simgesel arkaç geliyor. Gösterişli benzeri hesaplı krizle karşı karşıyayız. Bu kriz nerden imdi? Tabi kim pandemi haddinden fazla makro tıpkısı bastırık. Bununla beraber hazırlık zincirinde kopmalar oldu. Besin fiyatları dakikasında yükseldi. Cümle pandeminin zorluklarıyla uğraşıp hal ararken Rusya Ukrayna’ya saldırdı. Bu sefer enerji krizi patladı. Pandeminin getirdiği ağır faturalar tıpkı de savaş eklenince, bütün dengelerimizi bozdu. Takkadak bizim ülkemizde değil, bütün acun coğrafyası korkulu aynı krizle yüz yüze. Amma bu krizin yer okkalı faturaları da bize makul yöneldi.”

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın “ücretlileri enflasyona ezdirmeyeceğiz” yaklaşımını çokça önemsediklerini aktaran Aslan, şöyle bitmeme etti:

“Avrupa’üstelik pandemiden bu yana işçi ücretleri artırılmadı, cümle tersi. O siftinlik zenginlik toplumu dediğimiz kuzey Avrupa’daki ülkeler dahi karışma ücretler baskılanıyor ve zir çekiliyor. Türkiye bütün bu zorluklara karşın emeklilere, amme çalışanlarına, minimal ücretlilere enflasyonun üzerinde ayrımsız çoğalma yapmayı devam ettiriyor. Bu büyük tıpkısı gelişme, ehliyetli mi tabii değil. Aynı güvence yerine Sayın Cumhur Reisi, ev ayında gine minimal sevap ve sair artışlarda enflasyonun üstünde bire bir artım yapılacağını üstlenme etti. Bu önemli tıpkı gelişme amma ehliyetli değil.”

Türkiye’nin umutlanmasını gerektirecek olumlu gelişmeler olduğunu tabir fail Aslan, şunları söyledi:

“Büyüme dünyadan ayrıştırdı bizi. Biraz talih dünya küçülmeye başladı dünya, Türkiye büyüyor. İstihdamda akıbet 6 ayda rastgele ay az birlikte olsa benzeri artış var. İşsizlik artmıyor bu bile koskocaman. İhracatımız 300 milyar dolara yaklaşıyor bu da eke. İstihdam, ihracat, istihsal, tahaccüm bunlar heybetli. Amma döviz tıpkı zamanda para şişkinliği hangi efsus ki kontrol edemediğimiz dava. O nedenle Türkiye olumlu gâh gelişmelere rağmen ne eyvah kim krizlerle mücadeleye bitmeme ediyor. Biz ülkemizin potansiyeline güvenelim, zorluklarımız var, yaşadıklarımız hesaplı sıkıntılar dengelerimizi bozdu. Fakat bu ülkenin etrafındaki şiddetli çemberine bakalım, ülkemizin potansiyeli, bulunduğu coğrafya, yaşadığımız zorluklar, bilcümle bunları müşterek koyduğumuzda Türkiye pres benzeri süreçten geçiyor. İçerden ve dışardan dönük, ihanet şebekelerinin üzerinde oyun oynadığı benzeri Türkiye var.”

Aslan, Türkiye’nin falsolu yapmaması gerektiğini vurgulayarak, “Muhakkak bu konuda ekonomiyi normalleştirecek çözümleri keşfetmek zorunda.” dedi.

HAK-İŞ olarak yaşanan zorluklara cebin savaş edeceklerini dile getiren Arslan, şöyle bitmeme etti:

“Ülkemizden umudu kesmeyeceğiz. Bu ülkenin potansiyeline, gücüne, girişimci ruhuna, tüvana nüfusuna güveniyorum ve inanıyorum. Bu zorlukları aşacağız, birilerinin yaptığı üzere felaket tellallığı yapmayacağız. Hainlerin, yezitlik odaklarının değirmenine su taşımayacağız, Biden’i sevindirmeyeceğiz. Avrupa Birliğini, NATO’yu üzmeye devam edeceğiz, ayaklarımızın üstünde duracağız. Şüphesiz kim 100 sene evvel 7 düvele cebin bu toprakları savunduk, lacerem ki Antep’in adını Gazi, Urfa’nın adını Şanlı, Maraş’ın adını Yiğit yaptık, bu budun kahramanlığıyla şanıyla gaziliğiyle övünmeye devam edecek.”

Genel kurula, DÜRÜST Fırka Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan, Büyükşehir Belediyesi Komutan Vekili Mehmet Katı ile sendika üyeleri katıldı.

Seçime kâin Komutan Halil İbrahim Tanrıöver tek listeyle katıldı.

Share: