Iğdır’ın düşman işgalinden kurtuluşu kutlandı

Iğdır’ın düşman işgalinden kurtuluşu kutlandı

IĞDIR – Iğdır’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 102’inci yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde ihtifal programı düzenlendi.

Iğdır Belediyesi uğrunda başlayan program Iğdır Valiliği, Iğdır Belediyesi ve Garnizon Komutanlığı çelenklerin Atatürk heykelinin önüne bırakılması sonrası Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile bitmeme etti. Programda bire bir istişare fail Şehremaneti Başbuğ Yardımcısı Ülkü Öcal, “Karakteri efdal Türk milletinin ya bağımsızlık ölüm diyenlerin ati nesiller üzere yani bizlerin bu topraklarda özgürcesine yaşayabilmeleri üzere ölümü seçtikleri gündür. 14 Kasım 1920 ülkemiz genelinde gerçekleşen cesim mücadelenin Iğdır’da son verdiği ve Iğdır’ımızın düşman işgalinden kurtarıldı bu albenili gündür. Iğdır halkının çabası Türk halkının Kurtuluş Savaşı’ndaki mücadelesinin şanlı tıpkısı ayağı olmuştur. Kazım Karabekir komutasındaki Türk ordusu Doğu Cephesi’nde 14 Kasım’da 1920’de kent merkezinde balaban Türk bayrağının çekilmesi ile kurtuluşa ermiştir” dedi.

Program şiirlerin okunması ile sona erdi. Izlence çerçevesinde düzenlenmesi muhtemel halay ve saz programı ise İstanbul Beyoğlu’nda 6 kişinin hayatını kaybettiği, 81 kişinin yaralandığı yıldırı saldırısından etraf fesih edildi.

Anma törenine, Iğdır Valisi ve Şehremaneti Başkan V. H. Engin Sarıibrahim, 5. Son Söz Komutanı P. Albay Ramazan Sedat Temel, yer protokolü, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Share: