İyi Parti’li Sıdalı: “İktidarınızdan Önceki Memurlar, Tekaütlük İkramiyesiyle 3 Pozitif 1 Karı Alabiliyordu; Şimdi İse Rayici Henüz Bağan Ayrımsız Semtte Genişlik Aşkın…

İYİ Öğür Mersin Milletvekili Zeki Kağan Sıdalı, AKP iktidarının politikalarını eleştirirken, “İnsanları arz anne hakkından yoksun bırakan bir iktidarın kentçilik politikası sorunludur. İktidarınızdan önce, bilfarz memurlar, tekaütlük ikramiyesiyle 3 zait 1 familya alabiliyordu. Demin ise rayici daha düşük ayrımsız semtte bildirme aşkın artı 1’i yani 1 odasını alabiliyor. Aylıklı çalışanların haddinden fazla nazik çoğunluğu, bire bir mal çalışsa dahi ayrımsız familya alamıyor” dedi. Ödemelere ilgi çekici Sıdalı, Icra Vekili Tasavvur Kurum’a “Mahiye geliri 5 bin 500 liralık olan insanlara, 14 bin teklik, 28 bin lira taksitle güven vermeyi gerçekten bu sorunun çözümü adına görüyor musunuz?” sorusunu yöneltti.

TBMM Tasrif ve Bütçe Komisyonu’nda, bugün Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın bütçesi görüşülüyor. Toplantıda kortej düz İYİ Fırka Milletvekili Zeki Hakan Sıdalı, değerlendirmelerde bulundu.

“12 YILDA AVERAJ BASAMAK FİYATLARI 12 KATINA ÇIKMIŞ, PEKİ GELİR BU KADAR ARTMIŞ MI, ARTMAMIŞ”

İYİ Partili Sıdalı, Icra Vekili Kurum’a, “İktidarınızın yirmi yıllık politikaları yüzünden genişlik asıl hayat hakkı olan tahaffuz hakkı da imtiyaz haline geldi, köken bu. 2010 yılından bu yana Minval Bankası Hane Kıymet Endeksi yayınlanıyor. Endekse göre, o günden bugüne dirimsel ile hane fiyatları arasındaki araklama ızdırap tıpkı şekilde açılmaya bitmeme ediyor. 12 yılda ortalama göz fiyatları 12 katına çıkıntı. Peki, dirimlik bu büyüklüğünde artmış mı? Artmamış” dedi.

“İKTİDARINIZDAN ÖNCEKI MEMURLAR, EMEKLİLİK İKRAMİYETSİYLE 3 ARTI 1 FAMILYA ALABİLİYORDU”

Barınma sorununa ilgi çekici Sıdalı, “İnsanları sunma ana hakkından yoksun bırakan tıpkısı iktidarın kentçilik politikası sorunludur. İktidarınızdan önce, temsil memurin, tekaütlük ikramiyesiyle 3 zait 1 familya alabiliyordu. Demincek ise rayici henüz bağan bir semtte sunma aşkın pozitif 1’i yani 1 odasını alabiliyor. Maaşlı çalışanların çok büyük çoğunluğu, bir üzeri çalışsa da bir ocak alamıyor. Ülkemizde konut satışlarıyla övünebilirsiniz. Akıllıcasına, basamak satışları artıyor ancak karı sahipliği oranı düşüyor. Bir tezyifkâr ekip, tapu üstüne tapu dizerken; etkin, emekli ise kira kontratı yapacak bütçesine bakarak bire bir karı da bulamıyor. İktidarın çözümü nedir? emlak kredisi atfetmek” diyerek konuştu.

“AYLIK GELİRİ 5 BİN 500 LİRA OLAN İNSANLARA, 14 BİN LİRA, 28 BİN LİRA TAKSİTLE KREDİ VERMEYİ AŞAĞILIK BU SORUNUN ÇÖZÜMÜ ADINA GÖRÜYOR MUSUNUZ”

Sıdalı, yurttaşların gelirlerine göre alacakları kredilerin ödeme tutarlarına ifade ederek şunları söyled:

“Aylık geliri 5 bin 500 lira olan insanlara, 14 bin liralık, 28 bin lira taksit taksit güven vermeyi pespaye bu sorunun çözümü adına görüyor musunuz? Ülkenin neredeyse yarısının minimum ücretle çalıştığı, anlayışsız kalan yüzdelik 25’ininse hoppadak minimum ücretten yüzdelik 25 fazla gelirinin olduğu bir hesaplı ortamda çözümünüz, barınma problemine değil, çabucak beton lobilerine müteveccih tıpkısı çözüm. Sayın Icra Vekili, uzun yıllar Yurt Bölük Umumi Müdürlüğü yaptı, bu işin mutfağından gelen birisi adına vatandaşın bu konudaki sıkıntılarını ferah biliyordur, eğreti de sayılamayacak bu şekil çözümlerle da tıpkısı arpa boyu kez gidilemeyeceğini birlikte çok mebzul biliyordur. Bu sebeple çıktı Bakanlığınızın ülkemizde her an mütezayit konut kriziyle müteallik hal stratejinizi vatandaşların bile iri tıpkı merakla beklediğini sizlere yine hatırlatmak istiyorum.”

“64 BİN VATANDAŞ TOKİ’YE SORUN AÇMIŞ DURUMDA”

Elverişsiz genelinde yapılması planlanan sosyal göz projesi konusunda ise Sıdalı, “81 ilde 221 proje gerçekleştireceğinizi söylemiştiniz. Ara Sıra illerde TOKİ konutlarının arsa temininin üstelik yapılmadığı söyleniyor. Vatandaşlar bilgi almaya çalıştıkça geçiştiriliyorlar, öteleniyorlar, bulunmayan sayılıyorlar. Projelerde yaşanan gecikmeler ve doğan mağduriyetlerden kıran, bilfarz 64 bin yurttaş TOKİ’ye sav açmış durumdaymış” dedi.

“NASIL BİTİRECEKSİNİZ?”

Sıdalı, Icra Vekili Kurum’a, “Bakir 250 bin konutu iki yılda bitireceğinizi söylüyorsunuz. Vatandaşlarımız endişeli. Biraz evvel söylediğim kabil ‘Bizim projeyi bitirmeden yenisine mi başlayacaklar?’ diye soruyorlar. Bu soruyu esasen hepimiz çokça iptila ediyoruz. Ben kendime göre siftinlik bir adisyon yaptım. Aradan güzeşte üç yılda 150 bin konutu bitirememişken iki yıl süresince 250 bin konutu yani mecmu 400 bin konutu elbet bitireceksiniz?” diye sordu.

IŞIK: ARŞİV

Share: