Kadınlardan beklentinin çok olmasının evliliklerde probleme misil açtığı uyarısı

Penn State Üniversitesi Içtimai Bilimler ve Ruhiyat Başkanı Prof. Dr. Şenel Poyrazlı, kadınlardan beklentinin fazla olmasının evliliklerde probleme illet olduğunu söyledi.

ABD’bile eş terapistliği da işleyen Prof. Dr. Poyrazlı, Tekirdağ Namık Eksiksizlik Üniversitesi (NKÜ) Ruhiyat Topluluğu eliyle düzenlenen “Kültüre Hassas Ruh Bilimsel Müzaheret ve Mikro-Saldırılar” başlıklı konferansa hatip kendisine katıldı.

Ziraat Fakültesi Konuşma Salonu’nda düzenlenen konferansın arkası sıra AA muhabirine açıklama işleyen Poyrazlı, evliliklerde görülen problemlerin analog özellikler taşıdığını belirtti.

Günümüzde evliliklerde değme iki kişinin birlikte işlemek zorunda olduğunu anlatan Poyrazlı, “50 sene ilk aynı kişinin çalışması ve geliri hep aileye yetebiliyordu. Alelumum erkek insan çalışıyordu, karı koca çocuklarına bakıyordu. Çıktı rastgele iki eşin birlikte faturalara yetişebilmeleri için çalışması gerekiyor. Amma kadınlarımız hangi efsus ki şununla yüz yüze. Gidip bire bir kez çalışıyorlar 8 saat, bilahare ikinci vardiya diyoruz İngilizcede buna, ikinci vardiyayı çalışıyorlar.” dedi.

Poyrazlı, evliliklerde kadınların üstünde nazik tıpkı beklenti oluşturulduğunu dile getirdi.

Kadınların çocukların bakımı, çepel, aşındırmak, mutfakta masanın kurulması, çocukların ödevi ve çocukların yatağa hazırlanmaları kabil konularda gösterişli iyon altında olduklarını vurgulayan Poyrazlı, şunları kaydetti:

“Hem Amerika’daki hem Türkiye’deki ayvaz eşler, onları suçlamıyorum, büyütülmeleri ile ilişik aynı molekül. Ne yazık kim yeterince eğitmiyoruz. Karşısındakinin nerede, ne zaman ne ihtiyacı var, ne ant el uzatıp, arkalama edeyim, bana düşen sorumlulukları adına getireyim, bu farkındalığı geliştiremedikleri amacıyla eşlerinin şikayetlerini anlayamıyorlar. Terapi ve danışmaya geliyorlar. Tığ de ikisinin ortada empati geliştirme, birbirilerini anlayabilme becerilerini yükseltmeye çalışıyoruz. Genel anlamda iş, kadınların üzerinde beklentinin çokça olması. Kadınlar evliliklerde birçok rolü tahammül etmek zorunda kalıyorlar. Hangi efsus kim günün böylelikle yoruluyorlar.”

Share: