KASTAMONU – Manda boynuzu bulmakta bastırık calip Tosya bıçkısı üreticileri fiber izbe yöneldi

Kastamonu’nun Tosya ilçesinde geçmişi kestirmece 300 yıla dayanan Tosya bıçkısında ustalar, erkek kısmında kullandıkları manda boynuzunu gerçekleştirme etmekte kalın çekince fiber materyal kullanmaya başladı.

Tosya’ya katışıksız olduğu amacıyla coğrafi işaretle tescillenen, ayrımsız tür çakı olan iki bıçaklı Tosya bıçkısı, yörede rahat namına kullanılıyor.

Günlük işlerde ve rabıta bahçe işlerinde kullanılan Tosya bıçkısı, yörenin yanında Türkiye’nin dört bir yanından arzu görüyor.

Sap kısmı, sağlamlığı ve suya dayanıklılığı nedeniyle manda boynuzundan, bıçağı ise paslanmaz çelikten yapılan bu bıçkıda ustalar, serencam yıllarda camız boynuzu bulmakta takı çekiyor.

İlçede 40 yıldır bıçkı yapan ustalardan Selahattin Özeget, AA muhabirine, ilçede yüzlerce yıldır yapılan Tosya bıçkılarını aslına uygun namına imal ettiklerini söyledi.

Ustalarından öğrendikleri sanatı çıraklarına aktardıklarını belirten Özeget, “Tosya bıçkısının yapımı ince sürmektedir. Ağız Ağıza ahali emeğidir. Bıçkılarımıza dokunaklı arzu var. Mikro içi ve dışında satışını yapıyoruz. Bıçkı, sahibi kaybetmedikten bilahare zenginlik boyu kullanılabilir.” dedi.

“Müşterilerimize camız boynuzundan yapılıp yapılmadığını söylüyoruz”

Sonuç yıllarda camız boynuzu bulmakta zorlandıklarını tabir eden Özeget, şunları kaydetti:

“Bu boynuzu toplayıp bizlere getirenler var. Bolu’nun Gerede ilçesinde dericilik işi yapanlar var. Bunlar derileri Türkiye’nin çeşitli yerlerinden alıyorlar. Camız derilerini ise boynuzlarıyla alıyorlar, debbağ işiyle uğraşanlara satıyorlar. Boynuzları muhtelif işlemlerden geçirerek içlerini temizliyorlar. Köylerde camız boynuzundan tarak özne ustalar var. Eğin taraflarını onlara, kenar kısımlarını ise bizlere getiriyorlar. Sonuç zamanlarda köylerde ayak tarağı işleyen ustalar sunturlu azaldı. Türkiye genelinde camız besleyenler var, boynuz da var. Boynuzun arka tarafları tarak yapanlara satılamayıp, istedikleri para kazanılamayınca boynuz toplayanlar birlikte azaldı. Bu birlikte bizim boynuz bulmamızı etkiledi. Tığ bile camız boynuzunu çok birkaç bulabildiğimiz için Tosya bıçkısını fiber türü bir maddeden birlikte yapmaya başladık. Müşterilerimize, camız boynuzundan yapılıp yapılmadığını söylüyoruz. Onların isteğine bakarak birlikte satışını yapıyoruz.”

Esnaf Büyük Osman Kıbışoğlu de Tosya bıçkısını yanından ayırmadığını belirterek, “Tosya’birlikte, bıçkı yapım eden ustalarımız var Bıçakçılar Arastası’nda. Ahali emeği, göz nuru aynı üründür bıçkımız. Sanayide, ziraatta her yerde beğenilen ayrımsız malzemedir, herkesin işine avantaj. Aranan tıpkı üründür.” ifadelerini kullandı.

Share: