Kırıkkale evcil: Ermiş Çelebi Kültür Nutuk Sezonu açılıyor

Esenler Belediyesi, 2022-2023 Hars Laf Sezonunu, adlı Türk seyyahı Duayen Çelebi’ye ithaf etti. Bakir sezonda seçme yaştan vatandaşlara hitap eden festivaller, söyleşiler, sergiler, gezi programları, tiyatrolar, film gösterimleri, konserler, fuarlar, ihtifal programları, yarışmalar, seminerler, eğitimler ve güçlü çok özel etkinlik düzenlenecek.

Esenler Belediyesi, ekin müzakere sezonunu tarihi ayrımsız kişiliğe ithaf etme geleneğini sürdürerek yeni dönemi Seyyah-ı Ayça Evliya Çelebi’ye atfetti. Bakir sezonda pek çokça hususi programı ve birbirinden renkli etkinlikleri meraklılarıyla buluşturacak Esenler Belediyesi, firez dünyasına taraf veren özgün projeleriyle gene adından küçümseme ettirecek. Esenler’i hars sanatın başkenti yapacak avangart çalışmalar, bu sezon birlikte 7’den 70’e herkesi sanatın farklı alanlarında soluksuz tıpkısı yolculuğa çıkaracak.

Esenler’de 2022-2023 Hars Danışma sezonu, ömrünü seyahate ve öğrenmeye vakfeden, Elçi Efendimizi (ARGÜMAN) gördüğü bire bir rüyasında, “Şefaat evet Resulallah” diyeceği yerde, “Yolculuk evet Resulallah” diye muallel çağ süresince yollara revan olan âşık, hattat, bezekçi, musikişinas, turist-ı ayça Ermiş Çelebi’nin izinde gerçekleşecek. Kültürümüzde örneğine rastlanmayan on ciltlik “Seyahatname” adlı eseriyle yarım yüzyıllık yolculuğunu kültürümüze miras bırakan Çelebi, bu sezon Esenler’e sabah yeli olacak. “Aksakal Çelebi’nin İzinde” sloganıyla sezona özel mukavim çok etkinliğin yapılacağı yıpranmamış sezonun startı, ferda Nasip Maharet Üniversitesi Tarihi Hamam’üstelik düzenlenecek açılış programıyla verilecek. Programda Türk Folk Müziği sanatçısı ve akademisyen Erol Temiz, sevilen eserlerle katılımcılara enstrüman ziyafeti sunacak.

Esenler bu zaman, Çelebi’den aldığı ilhamla zorlu çok firez turuna birlikte aile sahipliği yapacak. Düzenlediği firez turlarına bu zaman yenilerini ekleyen Esenler Belediyesi, ecdadımızın kanıyla sulanan Çanakkale, Mevlana diyarı Konya, ulu site Bursa, Osmanlı Devleti’ne başkentlik yapmış asırlık camileriyle angın Edirne ve diriliş şehri Bilecik üzere kültürümüzde eke yerleri olan şehirlerimizde tarihin izini sürecek. “Payitaht’ta Bir Dönem”, “Seyr-i İstanbul” ve geçit turu ile Esenlerliler, İstanbul’un eşsiz güzelliklerine tanık olacaklar.

Esenler’de bu mevsim, Evliya Çelebi Firez Laf sezonuna hususi her kamer Prof. Dr. Musa Esrar eliyle “Seyahatname Okumaları” yapılacak. Çokça sayıda festival, görüşme, işporta, yolculuk programları, piyes, film gösterimleri, konserler, fuarlar, ihtifal programları, yarışmalar, seminerler, eğitimler ve stabil çok özel etkinlik meraklıların ilgisine sunulacak. Esenler Belediyesi bünyesinde okurla mülaki Litros Nutuk Gazetesi, Derin Sevgi, Evlere Şenlik, Şehir ve Us Dergisi üzere çok sayıda kültür yayınına bu sezon yenileri eklenecek. Kent Ekranı TV ve Radyo Esenler’de dopdolu içerikler bu sezona gine damgasını vuracak. – İSTANBUL

Share: