KONKAV GÖLÜ’NDE YÜZLERCE BALIK ÖLDÜ

KIRŞEHİR’in Mucur ilçesi Içbükey Gölü’nde, çekicilik sıcaklıkları dolayısıyla suyun çekilmesiyle yüzlerce balık öldü. Su Ürünleri Mühendisi Kültürlü Direk, Oradaki suyun çekilmesiyle gelişigüzel oksijensiz mütezayit balıklar maalesef ölüyor. Havalarında müfrit ısıdam gitmesinden kaynaklı suların ısınmasıyla yavrulayamayan balıklar ölümle sonuçlanıyor dedi.

Içbükey Gölü’nde ölen yüzlerce balık kıyıya vurdu. Balıkçılar durumu İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü ekiplerine bildirdi. Görüngü namına gelen ekipler, balıkların ölümüyle ilişik iş başlattı. Çevresi kayalıklarla çevrilmiş olan gölde suyun 4 metre çekildiğini belirleyen ekipler, ölü balıkları toplayarak numune aldı. Alınan numunelerde balıkların, göldeki su seviyesinin düşmesine vabeste adına oksijensiz kalmaları nedeniyle öldüğü belirtildi. Konuyla ilişik izah işleyen Akarsu Ürünleri Mühendisi Okumuş Direk, Içbükey Gölü’nde seçkin sene olduğu üzere bu yıl da balık ölümleri gerçekleşti. O göl dolay bölgelerden su yardımıyla değil zemin suyuyla beslenen bir göldür. Oradaki suyun çekilmesiyle birlikte oksijensiz artan balıklar maalesef ölüyor. Havaların bile sivri hamam gitmesinden kaynaklı suların ısınmasıyla yavrulayamayan balıklar ölümle sonuçlanıyor. Kırşehir’de küsurat akıbet çalışkan balık göleti olan Obruk Gölü’ndeki balık ölümlerinin önüne geçilebilecek bir tane çözüm civarda mevcut ruhsatsız yoğun su kuyularının arama altına alınmasıdır. Dikici suyun elverişsiz olmasından âlem bölgelere akarsu kuyuları açtırıyor. Oradaki kuyularda göletin dayanak suyunu etkiliyor diye konuştu.

‘BALIKLAR 18 PAYE İLE 24 MERHALE ARASINDA YAVRULAYAMAZ’

Her yıl ahenktar yerine üretilen balıklar göletlere bırakıldığını kaydeden Ağaç, Orada balıklar üremiyor. Yetkililerin haricen balıkları göle bırakmasıyla gerçekleşiyor. Balıklar 18 ila 24 basamak arasında yavrulayamaz. Göletlerde suyun sıcaklığı 24 dereceye ulaştığı amacıyla balıklar yavrulayamıyor ve ölümle sonuçlanıyor. Yetkililer tıpkısı zaman evvel dolay bölgelerde mevcut akarsu kuyularını kapatacak ya birlikte belli başlı dönemlerde su kullanımının önüne geçecek. Yoksa seçme sene binlerce balık ölümlerinin önüne geçilemez ifadelerini kullandı.

‘SUYUN ÇEKİLMESİ İLE OKSİJENSİZ MÜTEZAYIT BALIKLAR ÖLÜYOR’

Kırşehir Balıkçılar Derneği Başkanı Mustafa Çeri ise, Konkav Gölü’müzde malesef sonuç günlerde yüzlerce çalışkan balık ölümü gerçekleşti. Bunun nedeni çılgın sıcaklarda suyun buharlaşması. Suyun çekilmesi ile birlikte oksijensiz mütezayit balıklar ölüyor. Yetkililerin bu konuda gerekli adımı atacağını biliyoruz amma önlemler ne kadar erken alınırsa, balık ölümlerinin o büyüklüğünde erken önüne geçilmiş tamam. Çözüm bulunana kadar orada bulunan balıkların apayrı bir gölete taşınması gerekiyor. Kadın bilcümle gelişigüzel Içbükey Gölünü kurtaralım dedi.Share: