Konya haberleri! Konya’da içki kesen Bölgesel Masa Başı ve Yer Tatbikatı

Konya’nın Beyşehir ilçesinde Türkiye Afet Engelleme Planı’nın (TAMP) uygulanabilirliğini tasarruf etmek, asıl ve bindi çözüm ortağı kurumlarda farkındalık monte etmek, planlardaki muhtemel iş ve eksiklikleri tespit etmek için gerçekleştirilen Lehçe Masa Başı ve Düz Tatbikatı nefesleri kesti.

Konya Valiliği koordinesinde, Beyşehir Gölü kenarındaki Atabey Deneyimsizlik ve Terbiye Kampı’nda gerçekleştirilen tatbikata, Konya İl Afet ve Acil Kapsam Müdürlüğü’nün (AFAD) yanı sıra Afyonkarahisar, Niğde, Aksaray ve Karaman’dan gelen AFAD ekipleri dahi katılma etti. Değişik etaplar halinde yürütülen tatbikatta, Beyşehir İlçe Açıkgöz Güvenlik Bot Komutanlığına bağlı Bot Timi, güllabi sulu takip köpeği, polis güçleri arama ve kurtarma, hususi harekat timi, yerli bindi ve UMKE ekipleri, AFAD gönüllüleri ile muhtelif sivil topluluk kuruluşlarından temsilciler düzlük aldı. Tatbikatta senaryo göre, dağlık alanda mahdut kalan ve kaybolan 10 şahsiyet ekip ile 5 kişilik öğrenci topluluğunun meydan aldığı teknenin göl sularında alabora olması neticesinde göl üzerinde gerçekleştirilen arama kurtarma operasyonları icra edildi.

“23 nüsha düzentileme grubumuzun koordinesi AFAD tarafından yapılmaktadır”

Başarıyla sona muazzez tatbikat sonrasında AFAD Konya İl Müdürü Şans Boğa, gazetecilere açıklamalarda bulundu. Traksiyon çerçevesinde 5 vilayeti havi bölgesel bire bir masa başı ve vadi tatbikatı yürütme ettiklerini anlatan Kele, senaryolar doğrultusunda, çevrik kalma, zayi ve gark vakalarını konu aldıklarını belirterek, Türkiye Kıyamet Engelleme Planı çerçevesinde 23 faaliyet grubuyla bu arada bölgesel masa başı ve vadi tatbikatının gerçekleştirildiğini söyledi. Baht Boğa, 23 faaliyet grubunun de asıl hal ortakları olduğunu ve anne çözüm ortaklarının bile bindi hal ortakları bulunduğunu vurgulayarak, “Enformasyon mesai grubu, nakliye çalışma grubu, taharri istirdat say grubu, beslenme kabilinden, bunun kabil 23 sayı bu emek grubumuzun koordinesi AFAD vasıtasıyla yapılmaktadır. AFAD, Türkiye’nin ortak gücüdür. Bunu hususi alım ve kuruluşlarla, amme çalım ve kuruluşlarıyla, sivil sosyete kuruluşlarıyla, esas kişilerle, tüzel kişilerle gerçekleştirmektedir. Buradaki tatbikatta bile emniyetimizin deniz polisi, güllabi, itfaiye balık adam ekipleri, itfaiye aracı taharri kurtarma ekipleri, akredite olduğumuz Alperenler, Duygusal Suyu, Beşir, hep birlik ve beraberlik içerisinde AFAD’ın koordinesi altında çalışılmıştır. Psiko sosyal bindi çadırları kurulmuştur, yine UMKE ile bağlanak el birliği içerisinde yürütme edilmiştir. Yani AFAD eliyle koordine edilmiştir, emeği güzeşte herkese teşekkürname ediyoruz” diye konuştu. – KONYA

Share: