Konya umumi: Konya’da çağ kesen Bölgesel Masa Başı ve Düzlük Tatbikatı

Konya’dahi koku kesen Lehçe Masa Başı ve Düzlük Tatbikatı

KONYA – Konya’nın Beyşehir ilçesinde Türkiye Kıran Müdahale Planı’nın uygulanabilirliğini tezyit etmek, anne ve destek hal ortağı kurumlarda farkındalık tasarlamak, planlardaki muhtemel himmet ve eksiklikleri tayin etmek maksadıyla gerçekleştirilen Bölgesel Masa Başı ve Saha Tatbikatı nefesleri kesti.

Konya Valiliği koordinesinde, Beyşehir Gölü kenarındaki Atabey Cahillik ve Terbiye Kampı’nda gerçekleştirilen tatbikata, Konya İl Afet ve Acil Boyut Müdürlüğü’nün yanında Afyonkarahisar, Niğde, Aksaray ve Karaman’dan gelen AFAD ekipleri de iştirak etti. Farklı etaplar halinde ölçülü tatbikatta, Beyşehir İlçe Cingöz Düzenlilik Bot Komutanlığına vabeste Bot Timi, kurnaz düzensiz strateji köpeği, polis güçleri taharri ve kurtarma, özel harekat timi, evcil destek ve UMKE ekipleri, AFAD gönüllüleri ile çeşitli sivil toplum kuruluşlarından temsilciler düz aldı. Tatbikatta senaryo layıkıyla, dağlık alanda mahdut artan ve kaybolan 10 kişilik grup ile 5 kişilik öğrenci topluluğunun yer aldığı teknenin göl sularında alabora olması neticesinde göl üzerinde gerçekleştirilen taharri kurtarma operasyonları yürütme edildi.

“23 skor çalışma grubumuzun koordinesi AFAD marifetiyle yapılmaktadır”

Başarıyla sona muazzez tatbikat sonrasında AFAD Konya İl Müdürü Nasip Kele, gazetecilere açıklamalarda bulundu. Cazibe çerçevesinde 5 vilayeti havi bölgesel tıpkı masa başı ve kayran tatbikatı icra ettiklerini anlatan Kele, senaryolar doğrultusunda, çevrilmiş kalma, kayıp ve boğulma vakalarını bahis aldıklarını belirterek, Türkiye Afet Müdahale Planı çerçevesinde 23 emek grubuyla bu arada lehçe masa başı ve vadi tatbikatının gerçekleştirildiğini söyledi. Baht Tosun, 23 çalışma grubunun dahi temel hal ortakları olduğunu ve temel çözüm ortaklarının üstelik bindi çözüm ortakları bulunduğunu vurgulayarak, “Tanıtma mesai grubu, taşımalık faaliyet grubu, taharri istirdat düzentileme grubu, beslenme kadar, bunun üzere 23 nüsha bu mesai grubumuzun koordinesi AFAD yoluyla yapılmaktadır. AFAD, Türkiye’nin eş gücüdür. Bunu hususi çalım ve kuruluşlarla, kamu gurur ve kuruluşlarıyla, sivil cemiyet kuruluşlarıyla, soy kişilerle, tüzel kişilerle gerçekleştirmektedir. Buradaki tatbikatta da emniyetimizin deniz polisi, uyanık, itfaiye balık adam ekipleri, itfaiye taharri istirdat ekipleri, akredite olduğumuz Alperenler, Duygusal Suyu, Beşir, hep temas ve beraberlik içerisinde AFAD’ın koordinesi altında çalışılmıştır. Psiko içtimai destek çadırları kurulmuştur, esasen UMKE ile bağlanak kardeşlik içerisinde yürütme edilmiştir. Yani AFAD eliyle koordine edilmiştir, emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

(ARÖ-AH-GÜNAHSIZ-Y)

Share: