Köyde sâdır yangında 10 sülale umum oldu! Evlerinin yanışını çaresizlikle izlediler

Kastamonu’nun Tosya ilçesi Gövrecik köyü Unduk Mahallesi’nde saat 14.00 sıralarında Avni Ateş’e ilişik evde cuşiş bundan sonra. Gücük sürede büyüyen ateş, yanı sıra kâin evlere de sıçradı. Cuşiş rüzgarın etkisi ile mahallede kâin 10 evi sardı. Köylülerin ihbarı konusunda görüngü hesabına Çankırı, Tosya Kargı, Kastamonu hat ilçelerinden itfaiye aracı, İl Özel İdaresi, kurnaz, AFAD ve Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri sevk edildi.

10 EV KÜLE DÖNDÜ

İhbar üzerine olay namına gelen itfaiye aracı ekipleri, yangının başka evlere ve ormanlık alana sıçramasını gölge etmek amacıyla himmet başlattı. Rüzgarın etkisi ile kontrol altına alınamayan cuşiş için Orman Genel Müdürlüğüne ait söndürme helikopteri irsal edildi. Alarga ve karadan yapılan engelleme ile ateş tahminî 4 saat sonraları arama altına alınabildi. Ekiplerin bölgede soğutma çalışmaları bitmeme ederken, 10 aile kullanılmaz kuzuluk geldi. Yangında değme fert kaybı ve yaralanan olmadı.

VATANDAŞLAR GÖZYAŞLARINA BOĞULDU

Köyde kıpırdak vatandaşlar ise ateş sırasında gözyaşlarına boğuldu. Kimi vatandaşlar evlerinin yanışını çaresizlikle izlerken kimi vatandaşlar ise ekiplere arkalama ederek yangını söndürmeye çalıştı. Tezyifkâr kollar ise ellerine aldıkları kovalarla yangını söndürmeye çalıştı. Bitirmiş ekipleri da yangının stabil sebebinin belirlenmesi için olay yerinde incelemelerini sürdürüyor.

VALİ: KİMSEYİ KIYGIN ETMEYECEĞİZ

Kastamonu Valisi Avni Çakır, DOĞRU Tümen Kastamonu Mebus Mütehammil Polat, Tosya Kaymakamı A. Ferhat Özer, Tosya Belediye Başkanı Volkan Kavaklıgil, bölgeye gelerek incelemelerde bulundu. Kastamonu Valisi Avni Çakırdoğan, vatandaşların yaralarının genişlik kısa sürede sarılması üzere çalışmaların başlatıldığını belirterek, “Şu zaman Tosya ilçemiz Görecik köyü Umduk Mahallesi’ndeyiz. Bugün saat 14.00 sularında, evvel tespitlerimize bakarak aynı evdeki sobadan sâdır tıpkı hararet hadisesi meydana geldi. Yapılaşmanın çokça varyemez olması, rüzgarın etkisi ile cuşiş büyüdü. Arazözlerimizi, itfaiye aracı ekiplerimizi atıf etmemize karşın yangın 10 eve sıçradı. Ateş başladıktan bilahare hava durumu cihetiyle taharri altına ahzetmek zorlaştı. Bati savaşım sonrasında yangın taharri altına makbuz. Soğutma çalışmaları devam ediyor. Yangın degaje bir alana yayılınca Taşköprü ilçesindeki Orman Umumi Müdürlüğümüze ilgilendiren helikopter birlikte geldi. Onların havadan itfaiye ekiplerimizin dahi karadan müdahalesi ile ateş kontrol altına makbuz. Ama 10 evimiz yandı. Şu dakika yegâne tesellimiz; fert kaybımızın olmayışı. 2 vatandaşımız burada daim yaşıyordu, başka vatandaşlarımız gücük mütemadi kalıyordu. Hayvanlarımızda bile kaybımız söz konusu değil. Eksiksiz ilgilendiren birimlerimizle sahadayız. Arkadaşlarımızla vatandaşlarımızın yaralarının sarılması noktasında mukteza planlamaları yaptık. Vatandaşlarımız yakınlarının yanına yerleştirildi. Yemek teçhizatları kuruldu. Vatandaşlarımız müsterih olsunlar. AFAD’ımız üstelik adalet sahipliği üzerine çalışmaları başlattı. Burada vacip yardımları kendilerine yapacağız. Konteyner evlerimiz da birazdan burada olacak. Allah’ın izni ile tek vatandaşımızı kiygin etmeyeceğiz” dedi.

“EVLER YENİDEN İNŞA EDİLECEK”

AK Fırka Kastamonu Milletvekili Güçlü Polat ise vatandaşları serbest bırakmayacaklarını belirterek, “Yangının duyulması ile gelişigüzel ekipler harekete geçirildi. Müdahale yapıldı. Evlerin birbirine haddinden fazla mail olması sebebiyle hararet çokça kısa sürede ilerleyerek 10 eve sıçradı. bundan sonra evlerin yapımı sürecinde müstelzim girişim atılıp evler baştan düz yazı edilecek. Acil yardım anlamında bile lüzum AFAD lazım diğer kurumlarımız gereken önlemleri alıyorlar. İnşallah yaraları yer gelişmemiş sürede saracağız. Köyümüze, hemşehrilerimize esbak olsun” diye konuştu.

“HİÇBİR EŞYAMIZI ALAMADIK”

Yangında haddinden fazla sayıda ekincilik makinesi ve tohumlarının yandığını belirten Avni Tutturgaç isimli vatandaş, “Yanan kari ağabeyimin çocuklarının. Sobadan çıktığı söyleniyor ama değil, yaz günü bozukluk soba yaksınlar. Elektrikten daha çok. Şu zaman 10 familya yandı. Ekipler müdahale ediyor. İçerisinde biçer makinem, iki tane ahali motorum, buğday ambarım, ahır her madde yandı. Tek eşyamızı alamadık” dedi.

“RASTGELE ŞEYİM YANDI”

Medine Tutturgaç isimli vatandaş ise, “Cuşuhuruş var, cuşuhuruş var’ dediler. Hakikat yoğururken yangını duydum. Tek şeyimi kurtaramadım. Cumhurbaşkanımız bize arkalama etsin. Hangi olursunuz, arkalama edin, seçme şeyim yandı” diye konuştu.Share: