Milli Savunma Bakanı Akaret ile Macar mevkidaşı Szalay-Bobrovniczky’dan ortak basın açıklaması

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akaret, Ukrayna’daki gelişmelere ilgilendiren, tıpkı an önce ateşkesin sağlanması ile kötüleşen insani durumun ve akan kanın durdurulmasının yetişkin olduğunu bildirdi.

Akar ve Macaristan Defans Bakanı Kristóf Szalay-Bobrovniczky, görüşmelerin arkası sıra eş matbuat açıklaması yaptı.

“Zer dostum” diye niteleyerek seslenme ettiği Macaristan Savunma Bakanı Szalay-Bobrovniczky’i Ankara’da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek sözlerine başlayan Akaret, akıbet merhale verimli, özden, kudretli görüşmeler gerçekleştirdiklerini söyledi.

Görüşmelerde düet, lehçe ve NATO ile ilişik konulara ilişik düşünce alışverişinde bulunduklarını dile getiren Akaret, Türkiye’nin terörle savaş konusundaki çalışmalarına ait da bilgi verdiklerini aktardı.

Türkiye ve Macaristan’ın Avrupa-Atlantik çerçevesinde NATO’ya katkılarını dahi ele aldıklarını anlatan Akar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Başta Ukrayna tevessül etmek üzere yekpare komşularımızın arazi bütünlüğüne, egemenliğine, egemenlik haklarına saygılı olduğumuzu bir yol daha burada tasdik ettik. Ayrımsız an ilk ateşkesin sağlanması ve kötüleşen insancasına durumun ve akan kanın durdurulmasının önemini anlatım ettik. Altın dostum Szalay-Bobrovniczky üstelik Türkiye’nin lazım tahıl koridoru ile global besin krizinin çözümü gerekse tutsak değişimindeki katkılarından dünya teşekkürlerini anlatım ettiler.”

Akaret, henüz geçmiş anlaşmalara ekleyerek bugünkü görüşmelerin sonunda Türkiye ve Macaristan arasında Askeri Çerçeve Anlaşması’nın imzalandığını belirterek, “Bu anlaşmayla ile alay malay düet ilişkilerimizin elan bile şümullü olacağını ve artacağını değerlendiriyoruz.” dedi.

Görüşmede savunma endüstri alanında iş birliği konularının da ele alındığını dile getiren Akar, “Defans uran üstüne Türkiye ve Macaristan’ın potansiyeline ilişkin karşılıklı düşün alışverişinde bulunduk. Birçok alanda gizil teşrikimesai imkanımız olduğunu gördük. Bunları de değerlendirmekte kararlıyız.” diyerek konuştu.

Akar, Türkiye ve Macaristan arasındaki teferruatlı yıllara raci ülfet ve eş değerlere dikkati çekerek, şunları söyledi:

“Bir Numara Dünya Savaşı sırasında Çanakkale’da Türk askerleri ile birlikte bulunan Macar askerleri anısına yapılan benzeri anıtın üstelik değerli dostumla birlikte erte açılışını yapacağız. Bu anıt, zihayat nesillere Türk-Macar ilişkilerinin geçmişini göstermesi bakımından temelli aynı sancak namına mevcudiyetini sürdürecek. Sayın Cumhurbaşkanımızın Macaristan Başbakanı Viktor Orban ile müspet ilişkileri kapsamında çizilen çerçevede bizler birlikte zat çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Biz de bugünkü görüşmelerimiz sırasında bir nice konuda analog düşüncelere sahip olduğumuzu memnuniyetle görme ettik. Önümüzdeki dönemde ilişkilerimizin haddinden fazla daha ilerleyeceğine inanıyorum.”

2024 yılının “Beniz almanak dostluk ve teşrikimesai” teması ile Türk-Macar Ekin Yılı” kendisine kutlanacağını vurgulayan Akaret, bunun düet ilişkilerin henüz birlikte gelişmesine ciddi katkılar sağlayacağına inancını dile getirdi.

Macaristan Savunma Bakanı

Macaristan Defans Bakanı Kristóf Szalay-Bobrovniczky de Icra Vekili Akaret’a gösterdiği “candan aile sahipliği” üzere teşekkürname ederek açıklamalarına başladı.

“Türkiye ve Macaristan önemli ortak” diyen Szalay-Bobrovniczky, bunun yansımalarının askeri ve savunmanın birlikte sair alanlarda üstelik görüldüğünü belirtti.

İki devlet arasındaki dal dozaj ilişkilerin son merhale bitli, güvene dayalı ve mebzul düzeyde olduğunu vurgulayan Szalay-Bobrovniczky, “Hem askeri hem defans alanında güvene raci ilişkilerimizi elan birlikte perçinlemek için ziyarette bulundum.” dedi.

Vekil Akar ile görüşmeleri sırasında heybetli konulara değindiklerini anlatım eden Szalay-Bobrovniczky, şöyle konuştu:

“Tabii kim çarpışma (Ukrayna-Rusya) ile ait konuştuk. Herhangi Bir iki ülkenin üstelik bu konudaki görüşü bellidir. Biz barışın tarafındayız. Biz değme defasında vurguladığımız gibi, derhal ateşkes ve barış görüşmelerinin başlamasını teşvik ediyoruz. Türk dostlarımız ile bu konularda hemfikiriz. Ayrıca barışın sağlanması için yaptıkları vasıtalık çalışmaları için kendilerini takdir ediyoruz. Bu acı durumu ile ilgilendiren Türkiye da insancasına yardımda bulunmaktadır. Tığ da Macaristan kendisine tarihimizin bildirme balaban insani müzaheret kampanyasını yapmaktayız.”

Görüşmede, Gün Batısı Balkanlar’ın istikrarı üstüne üstelik oydaş olduklarının görüldüğünü belirten Szalay-Bobrovniczky, “Mağrip Balkanlar’ın istikrarını haddinden fazla cesim buluyoruz.” dedi.

Türkiye’nin terörle mücadelesini aksan yapan Szalay-Bobrovniczky, “Hem Macaristan hem dahi Türkiye NATO üyeliğine bağlıdır.” diyerek konuştu.

Türkiye ve Macaristan arasında Askeri Söve Anlaşması’na imza attıklarını da belirten Szalay-Bobrovniczky, “Bunun amacıyla Sayın Nazır’a teşekkürname gelmek istiyorum.” ifadesini kullandı.

Macaristan’ın 2017’den itibaren tarihinin sunma şişman askeri ihya çalışmalarını yaptığını dile getiren Szalay-Bobrovniczky, “Bu çerçevede ordumuzu çağdaş, NATO’ya eğlenceli ekipmanlarla donatmaktayız. Biz bu konuda Türk defans sanayisine güveniyoruz.” dedi.

Türkiye aracılığıyla üretilen 10 Ejderha Dik zırhlı aracının teslimatının yapıldığını, 40 zırhlının henüz tasdik edileceğini bildiren Szalay-Bobrovniczky, “Türk defans sanayisi ile değişik konularda da hareket birliğimizi daha bile geliştirmeyi dilek ediyoruz” açıklamasında bulundu.

Szalay-Bobrovniczky, Türkiye ve Macaristan ortada etraflı yıllara dayanan ikili ilişkilere aksan yaparak, iki mevki arasındaki diplomatik ilişkilerin yüzüncü yılının 2024’te kutlanacağını üstelik söyledi.

Share: