Mürtefi Öztunç: “Afet Risklerini Yıpratıcı Politikalara İhtiyacımız Olduğunu Tıpkı Kat Henüz Hatırlatmak İstiyorum”

CHP Genel Başbuğ Yardımcısı Büyük Öztunç, “Sarsıntı coğrafyasında kâin aynı mevki namına kıyamet risklerini azaltan politikalara ihtiyacımız olduğunu tıpkı defa elan hatırlatmak istiyorum…Kentsel inkılap kararları mahkemelerce bozma edilen Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, TOKİ ve müteahhitler bilcümle alay malay facia bahanesiyle milletin malına çöküyorlar” dedi.

CHP Kahramanmaraş Saylav Ali Öztunç, sabık hafta meydana mevrut depremlerin ardından yaptığı bağlanmış açıklamada, kıyamet riskini azaltmaya müteveccih değerlendirmelerde bulundu.

Öztunç, depremler sonrasında ruzname oluştuğunu fakat çabucak unutulduğunu anlatım ederek, “Afetin öncesi, afet sırası ve kıran sonrası yerine üç aşamayı önemsemek, buna göre politikalar bina etmek gerekiyor. Kıyamet riski tenkis politikaları gösteri planlarına açığa vurmak yetmiyor bunları deli dolu olarak uygulamak gerekiyor” dedi.

Afet riski altındaki alanlarla ilişkin mevzuatın rant sahiplerinin araziye yıkılma aracı haline getirildiğini belirten Öztunç, “Sayıştay dahi tespit etti bunu. Depreme dayanıklıkla ilgili bilimsel çalışmaları namevcut. Kentsel tahavvül kararları mahkemelerce tağyir edilen Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, TOKİ ve müteahhitler bilcümle alay malay facia bahanesiyle milletin malına çöküyorlar” açıklamasını yaptı.

Öztunç, denetime dikkat çekerek şunları dile getirdi:

“Akıbet günlerde yaşadığımız depremlerde yaşanan sorunlarımız var ama büyük yıkımlara kere açmaması birlikte benzeri bayram. Müstesna kentleşme, denetimsizlik kadar olgular afetlerin sonuçlarını ağırlaştırıyor. Bu nedenle, afet meselesini benzeri rant gerekçesi değil yaşamsal bire bir iş olarak ele alıp, içtenlikle politikaları hayata geçirmemiz gerekiyor.”

Share: