Özkan Kıvılcım: Yurttaş Gidiş Geliş Sigortası Yaptırmak İçin Çıktı Firma Bulamıyor.

CHP Çeltek Saylav Özkan Sıcaklık, Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanlığı’nın bütçe görüşmelerinde; “değme vatandaş gidiş geliş sigortası yaptırmak üzere daha çok firma bulamıyor. İlk misil dil sahibi olan bir vatandaşımız 4 bin 500 TL’yle başlıyor. Şayet beşinci basamağa çıktıysa 13 bin 500 TL. Vay haline vatandaşın. 13 bin 500 TL gidiş geliş sigortasını tıpkısı yurttaş ödeyecek olursa kuşkusuz bu araca binecek? Sizin zamanınızda Doğan görünümlü Delicesine de onlara aşkın gelmeye başladı. Önce domestik gidiş geliş sigortasını yapacak olan sigorta şirketlerini kurduralım ki yabancıların elinden Türkiye’deki vatandaşlarımızı kurtaralım sigorta üstüne” dedi.

TBMM Çekim ve Bütçe Komisyonu’nda, Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanlığı’nın bütçesi görüşülüyor. Komisyonda meze kayran CHP Yardımcı Milletvekili Özkan Alev, şunları söyledi:

“GALIBIYET HAVALİMANI UŞAKLIYA GÂVURLUK ÇEKTİRMEKTEDİR”

“Utku Hava Meydanı Uşak, Afyon ve Kütahya’nın mecmu nüfusundan dahi elan aşkın garanti bırakılmış. DÜRÜST Tümen hükümetlerinin bence yer kötü projesi ve yüz kiri projesi namına adlandırıyorum. Yüzdelik 97’lik galat payıyla sınıfta değil eksilerde olduğunuzu yayımlamak istiyorum. Tıpkı biricik bütçeye verdiği angarya olarak değil maalesef Çeltek’ta hareketli 370 bin vatandaşımıza Utku Hava Meydanı yüzünden gadir çektiriyorsunuz. 1 TL borcu olmayan, altyapısı, üstyapısı, vadi hizmetleri, itfaiyesine büyüklüğünde bilcümle hizmetleri hazır olan Çeltek Havalimanımızı çalıştırmıyorsunuz, uçuşlara bağlı maatteessüf. Hemen size hususi uçakla geldiğinizde inebiliyorsunuz. Yengi Hava Meydanı Uşaklıya gâvurluk çektirmektedir.

“13 BİN 500 TL TRAFİK SİGORTASINI VATANDAŞ ÖDEYECEK OLURSA NASIL BU ARACA BİNECEK?”

Şu dakika haddinden fazla edimsel benzeri dava var sigorta. gelişigüzel yurttaş trafik sigortası yaptırmak amacıyla bundan sonra firma bulamıyor. İlk kez açar sahibi olan bire bir vatandaşımız 4 bin 500 TL’yle başlıyor. Şayet beşinci basamağa çıktıysa 13 bin 500 TL. Vay haline vatandaşın. 13 bin 500 TL trafik sigortasını bir yurttaş ödeyecek olursa lacerem bu araca binecek? Sizin zamanınızda Doğan görünümlü Mecnunca üstelik onlara çok gelmeye başladı. Ilk domestik gidiş geliş sigortasını yapacak olan sigorta şirketlerini kurduralım ki yabancıların elinden Türkiye’deki vatandaşlarımızı kurtaralım sigorta konusunda.

Sivrihisar-Afyon-Yardımcı- İzmir Aceleci Tren Hattı. Maalesef bu zamana dahi yetişmeyecek. Banko yetişmeyecek zira bütçe bulunmayan. Çalışıyor diyorsanız buyurun gidelim antrparantez ben size çalışmadığını göstereyim.

Şoför arkadaşlarımızın benzeri sorunu var. Sürücü Belgesi affını gündeme anlatmak istiyorum. Türkiye’birlikte uygulanmayan, Avrupa’birlikte makbul aynı tümce var. Eğer bire bir ağır vasıta şoförü, makine ehliyetiyle yanlışlık işlediyse, ehliyetini kaptırdıysa Avrupa’birlikte sadece araba ehliyetiyle cezalandırılır. Yani paketlemek parasını kazandığı ağır araç ehliyetinin devamlılığı saraka konusudur. Burada da bire bir değişikliğe ihtiyaç var. Suçu işlediği, ehliyetini o zaman kullandığı kurgu üzerinden cezalandırılması, eğer aldatmak parasını ağır vasıta ehliyetinden kazanıyorsa affedilmiş tutulmasını sizden dilek ediyorum.

“MİNİBÜSÇÜLERE DESTEĞİ BİR DAKIKA ÖNCE 3 BİN TL YAPALIM”

AĞIR ARAÇ şoförlerimize ve firma sahiplerimize motorin desteği verilmesi zaruridir. Alelhusus pandemi döneminde eriştirme sektörü çok ağır tartı çekti ama maalesef mazot desteği vermediniz. Yeniden şehir içi minibüsçülerinin sunu şişman problemi 65 yaşı üstündeki vatandaşlarımızın ücretsiz binmesidir. Kesinlikle destekçisiyiz ancak bir canip sevinirken tıpkı canip kıygın oluyor. Bin 200 TL verdiğiniz bu minibüsçülere desteği benzeri dakika geçmiş 3 bin TL yapalım. Yılbaşından sonra bile bunu edimsel fiyatlarla güncelleyelim.

Dediniz ki, Osmangazi Köprüsü alelhusus geçtiğimiz Kurban Bayramı öncesi sunulan 40 bin geçiş garantisi kararını geçti. 40 bin intikal garantisi 80 binle geçtiğini karşılamıyor. Bütçe marifetiyle kompanse ediyorsunuz. Yani verilen 35 dolar + KDV 37,2 dolar yapar. 37,2 dolar birlik 120 bin geçiş olduğunda beğenilen. Kimseyi kandırmayın. Bu milletin bütçesini da henüz çok soydurmayın.”

Share: