Sonuç dakika bili | İzmir Adliyesine müteveccih saldırıda bombaları getirdiği iddia edilen maznun yargılanıyor

Polis memuru Fethi Sekin ile adliye personeli Musa Duygusal’ın martir olduğu İzmir Adliyesine müteveccih yıldırı saldırısında beğenilen patlayıcıları otobüsle İzmir’e getirip örgüt mensuplarına konfirmasyon ettiği öne sürülen Suriye uyruklu Kanıt Hıso’nun yargılanmasına devam edildi.

İzmir 18. Bati Ceza Mahkemesindeki davanın duruşmasında, mevkuf sanık Kanıt Hıso ile avukatı amade bulundu.

Sanığın Suriye’den komşusu olan ve İzmir’e geldiğinde evinde kaldığı R.H, şahit adına dinlendi.

Sanığın İzmir’e geldiğinde içtimai medyadan kendisine ulaştığını tamlayan R.H, “‘Sizde konuk başlamak istiyorum’ dedi. Beraberinde 1 güç henüz olduğunu söyledi fakat ben onu hatırlamıyorum. Mihman olarak yanımızda 1 akşam kaldı. Evde kaldıktan sonradan Tanıt ile Kemeraltı’na gittim. Orada yanımdan ayrıldı. Ayrımsız daha görmedim.” dedi.

Maznun Hıso bile R.H’nin evinde 1 geceleyin kaldığını sonradan bile İzmir’de gezdiğini, arkası sıra benzeri arkadaşının evine gittiğini belirtti.

Terör örgütü ile hiçbir alakasının olmadığını savunan Hıso, “Sülalemde ve ailemde kimsenin terörle bağlantısı bulunmayan.” diyerek konuştu.

Cumhuriyet Altını savcısı, nabız muamele etmek amacıyla müddet murat etti.

Mahkeme başkanı, sanığın alıkonulma halinin devamına karar verip duruşmayı 8 Aralık’a erteledi.

Davanın geçmişi

İzmir Adliyesi C Blok girişinde 5 Sülale 2017’de bombalı dil ve tafsilatlı namlulu silahlarla düzenlenen saldırıda 2 örgüt mensubu atıl ayla getirilmiş, teröristlerle çatışmaya giren gidiş geliş polisi Fethi Sekin ile adliye çalışanı Musa Can martir olmuş, 19 dirilik yaralanmıştı.

Olayda kullanılan otomobilleri gerçekleştirme fail ve 1 Aile 2017’dahi Hakkari Esendere Tahril Kapısı’ndan sıkıntılı dışına çıktığı tespit edilen Abdulkahar Karasaç ile irtibatı olduğu kanıt edilen İsa Kavi tutulmuş, karşı sevgili açılan Dayanıklı, önceki duruşmada boşaltma edilmişti.

Henüz yakalanamayan Karasaç üzerine al yıllık çıkarılmıştı.

Saldırıda geçer not mühimmatları, saldırıdan 6 ay evvel Mardin’den İzmir’e taşıdığı ve teröristlere konfirmasyon ettiği öne sürülen Tutamak Hıso birlikte Suriye’birlikte yakalanarak Türkiye’ye getirilmişti.

Hıso hakkında hazırlanan iddianamede, “Devletin birliğini ve mutluluk bütünlüğünü kirletmek” ve “kamu görevlisini kasten mıhlamak” suçlarından 3 kere ağırlaştırılmış müebbet mahbes cezası istenmişti. Sanık amacıyla 19 el “düşünülerek yaralama” ve 24 misil “patlayıcı yön kullanarak mala zarar verme” ve 1 kat üstelik “kamu malına engel yüklemek” suçlarından dahi cezalandırılması rica edilmişti.

Share: