Toptan piyasalar anlaşılmaz seyrediyor

Toptan piyasalar, ESIR Forma Bankası (Fed) yetkililerinin açıklamalarıyla anlaşılmaz tıpkı davranış izliyor.

ESIR’birlikte ekonomiye ilgili makroekonomik verilerin anlaşılmaz sinyaller vermesi piyasalarda fiyatlamaları zorlaştırırken, Fed yetkililerinin açıklamaları dahi yatırımcıların odağındaki yerini koruyor.

Fed Yönetim Kurulu Üyesi Christopher Waller, bankanın enflasyonu düşürmesinin “detaylı bire bir savaş” olabileceğini, nema oranlarının beklenenden henüz etraflı süre erdemli kalabileceğini belirtti.

New York Fed Başkanı John Williams, politika faizini yüzdelik 5-5,25 aralığına çekmenin bu sene için doğru göründüğünü ve genişlik ile istek arasındaki dengesizliğin ortadan kalkması üzere yeterli olabileceğini dile getirdi.

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari birlikte ecir artışlarına alın repo oranlarının daha de yükselmesi gerekeceğini anlatım etti. Enflasyonda gâh imge donör işaretler olduğunu kaydeden Kashkari, enflasyonu yüzde 2 hedefine azaltmak üzere getiri oranlarını mahsus yaklaşık yüzde 5,4 seviyesine yükseltmenin gerekeceğini aktardı.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda bankanın martta 25 temel benek ürem artırmasına kesme gözüyle bakılırken, Fed yetkililerinden gelen açıklamalar 50 temel fakül ihtimalini üstelik esasen olasılık içine kattı. Buna göre, Fed’in martta siyaset faizini yüzde 89 ihtimalle 25 baz benek, yüzdelik 11 ihtimalle 50 baz fakül artıracağı öngörülüyor.

Analistler, Fed yetkililerinin açıklamalarının zaman ve ferda birlikte yakından izlem edileceğini kaydederek, söz konusu yönlendirmeler ve ati hafta yoğunlaşacak makroekonomik bilim takvimiyle alay malay dünyalık politikasına ilişkin beklentilerin daha birlikte belirginleşebileceğini söyledi.

Tahvil piyasalarında ise ÇAKER’nin 3 mahiye hazine bonosu getirisi ile 10 yıllık arbitraj faizi arasındaki fark 110 temel puanının altına gerileyerek, durgunluk endişelerinin mecbur da olsa azaldığına işaret etti.

Ülkede bilanço dönemi dahi pahal şekilde devam ederken, mazi açıklanan müşareket karlılıklarının çoğunlukla beklentileri karşılayamaması nasip piyasalarında bey baskısını artırdı.

Öte yandan Google’ın temel kuruluşu Alphabet’in hisseleri, bireşimli zeka sohbet robotu “Bard”ın tanıtımında hatalı yanıtlar vermesi sonrası yüzde 7’nin üstünde ayar kaybetti.

Bu gelişmelerle dün New York borsasında S&P 500 endeksi yüzdelik 1,11, Nasdaq endeksi yüzde 1,68 ve Dow Jones endeksi yüzdelik 0,61 ayar kaybetti. ÇAKER’üstelik indeks vadeli kontratlar bakir güne ise yükselişle başladı.

Avrupa behre piyasaları esbak elinin körü aynı ezgi izlerken, zaman gözler Avrupa Suret Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde’ın açıklamalarına çevrildi.

Dün açıklamalarda bulunan ECB yetkililerinin şişkinlik vurgusu piyasalarda riziko iştahının azalmasına illet olurken, ECB üyesi Klaas Knot mayıs ayına büyüklüğünde atom çekirdeği enflasyonda beklenilen salah olmaması halinde 50 baz puanlık getiri artışının mayıs ayına üstelik taşınabileceğini ifade etti.

Analistler, ECB’nin anketlerine bakarak enflasyon beklentilerinin hararetli kalmaya devam ettiğini belirterek, bölgenin aynı taraftan da dinginlik riskiyle gözetmek zorunda olduğunu dile getirdi.

Salı günü, hükümetlerin ECB’ye park ettiği fonlara ödenen faizin ECB tarafından 20 baz benek indirildiğini hatırlatan analistler, geçmiş üstelik bankaların muhtemel zehir senaryolar üzere 24 bankayı akışkanlık konusunda uyardığını dile getirdi.

Bu gelişmelerle, esbak İngiltere’birlikte FTSE 100 endeksi yüzde 0,26, Almanya’dahi DAX 40 endeksi yüzdelik 0,60 ve İtalya’dahi MIB 30 endeksi yüzdelik 0,15 yükselirken, Fransa’bile CAC 40 endeksi yüzde 0,18 geriledi.

Asya borsalarında da bugün karışık benzeri tutum izlenirken, getiri oranlarına duyarlı teknoloji şirketlerinin düşüş eğiliminde cereyan ettiği görülüyor.

Kapanışa mümasil Japonya’birlikte Nikkei 225 endeksi ve Cenup Kore’üstelik Kospi endeksi ufki seyrederken, Çin’dahi Şanghay bileşik endeksi yüzde 1 ve Hong Kong’de Hang Seng endeksi yüzde 1,2 yükseldi

Yurt süresince, geri BIST 100 endeksinde kayıpların yüzdelik 5 ve yüzde 7’yi aşmasının ardından Borsa İstanbul, borsadaki işlemleri durdururken, günün ilerleyici saatlerinde da işlemlerin halel edildiğini ve Borsa İstanbul’un 15 Şubat’a büyüklüğünde dinlence edildiğini duyurdu.

Dün, yatay seyirle 18,8295’ten kapanan dolar/TL ise, zaman bankalararası piyasanın açılışında 18,8350’den muamelat görüyor.

Analistler, bugün az zarfında mal ve banka istatistikleri, elverişsiz dışında ise Almanya’dahi Tüketici Değer Endeksi (TÜFE) ve BENDE’üstelik haftalık avarelik maaşı başvurularının izleme edileceğini söyledi.

Piyasalarda zaman izleme edilecek veriler şöyle:

10.00 Almanya, eş kocaoğlan TÜFE

14.30 Türkiye, haftalık servet ve vezneci istatistikleri

16.30 KÖLE, haftalık işsizlik maaşı başvuruları

Share: