TRAKYA’DA, İSTANBUL’UN SUYUNU KARŞILAYAN BARAJLARDA DOLULUK YÜZDELIK 50’NİN ALTINA DÜŞTÜ

İSTANBUL’un Trakya’dan akarsu ihtiyacını muhteşem oranda karşılayan, april ayında doluluk dolayısıyla taşan Kazandere ve Pabuçdere ile Istrancalar barajlarındaki doluluk oranları yüzde 50’nin altına düştü.

Kırklareli’nin Ara Sınav ilçesinin Aksicim köyü doğruca mevcut ve İstanbul’un Trakya’dan akarsu ihtiyacını karşılayan barajlardan Kazandere ve Pabuçdere, 18 Nisan’üstelik yüzde 100 doluluk oranına ulaştı. Doluluk zımnında barajların sularının savaktan kontrolsüz olarak öz yatağına akıp taşması üzerine bölgedeki tarım arazileri su altında kaldı. Begayet, 8 kilometre uzaklıktaki Kıyıköy beldesinde bulunan balıkçı barağına kadar ulaşıp teknelere beis verdi. Ancak geçen müddet içerisinde barajlardaki su seviyesi rastgele sabık geriledi. İstanbul Su ve Lağım Döşemi İdaresi’nin (İSKİ) resmi internet sitesindeki verilere göre, Kazandere’nin doluluk oranı yüzdelik 44,78’e, Pabuçdere’nin yüzdelik 32,64’e, Istarancalar’üstelik ise 34,86’ya büyüklüğünde düştü.

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Kültür Fakültesi Biyosistem Mühendisliği Yerey ve Akarsu Kaynakları Anabilim Dalı Akademisyen Prof. Dr. Halim Orta, yağışsız bir yaz geçirildiğini, bu yüzden barajlardaki su seviyesinin düşmesinin alışılagelen olduğunu söyledi. Prof. Dr. Mutedil, “Yunak ve kurak literatür arkası sıra bağımlı bulunan depolanan akarsu miktarlarında de azalmalar gözlendi. Bundan sonrası çokça kebir. Eğer bir kurak ahit devam ederse o devir acı yeryüzü edecektir” dedi.

‘İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ BONUS OLDU’

Son zamanlarda alçak yağışsızlık ve iklim değişikliğinin konuşulduğunu belirten Prof. Dr. Orta, “İklim değişikliği bize bonus oldu. Bunun öncesinde bizim durumumuzda, zaten doğayı ve coğrafyayı kullanmamaktan periferi çok dokunaklı sıkıntılarımız vardı. Pabuçdere ve Kazandere barajları İstanbul’a akarsu sağlayan 2 mehabetli baraj. Bu 2 baraj, Marmara havzasında yani Karadeniz’e akan iki derenin üstünde Kazandere ve Pabuçdere’ye mensur edilmiş, yaklaşık 2’sinin toplamı 75 milyon metreküp kapasiteli barajımızdır. Pabuçdere, Kazandere’ye göre 3 mezuniyet henüz büyük olan baraj. Demincek bunlarda su seviyeleri illet azalıyor? Istrancalar uyumsuz oluyor. Istrancalar’daki ısı yayımı hatları, patlatmalı, taş ocakları, kireç ocakları ve benzerleri. kalker ve karstik yapıyı düz üstü ve vadi altı kaynaklarımızın beslenme havzalarını çokça heybetli düzeyde damarlı etkiliyor. O vesileyle yapmamız gereken, geçmiş kendimize bakmamız ve doğayı daha doğru düzgün kullanmamız lazım. İkincisi, bu hep hala bilcümle ülkede maalesef öyle. Bizim insanımızın biraz herhalde aklı gözünde, görmediğimize ve yaşamadığımıza inanmıyoruz. Ama bunun şakaya dirimlik tıpkı tarafı kalmadı. Şehirlerde akarsu yararlanma etiğini, tasarruf tasarruflarında yerel yönetimler özellikle atılmak amacıyla bunaltıcı şekilde almamız lazım. ve doğayı, coğrafyayı ağır biçimde koruyarak, temas yeri yerleşim yeri, seçme yeri maden ocağı, her yeri taş ocağı kabil uyumak, orman vasıflı arazileri çokça dokunaklı müzaheret etmek, yağış rejimini eğlenceli tutabilmek üzere tarımda tabi bundan sonra konvansiyonel tarımdan yavaş yavaş vazgeçmek, daha bir iki yerey işleyerek, henüz beş altı akarsu kaybı yaratacak uygulamalara bire bir dakika geçmiş geçmemiz geçişsiz. Hakikaten işimiz el. Bu yıl Trakya’bile, örneğin ayçiçeğinde, rekolte değerleri çok düşük. Nitelik anlamında az daha geçmiş yılların yarısına yaklaşan düşüklükte değerler var. Bunların bütünü nisan, mayıs aylarında yağmur almamamızdan kaynaklanan vaziyetler. Eylül ayından sonra ati yağışlarla umarım su kaynaklarındaki bu azalmayı gidermiş olabiliriz” diye niteleyerek konuştu.Share: