Ukrayna lideri Zelenski ile telefonda mülaki Cumhurbaşkanı Erdoğan savaşı bitirecek teklifini tekrarladı

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Azamet Başkanı Vladimir Putin’in ardından Ukrayna Cumhur Reisi Volodimir Zelenski ile birlikte bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede, Rusya-Ukrayna savaşı ele alındı.

İNSANİ YARDIM VE TAHIL KORİDORU ELE ALINDI

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya bakarak, görüşmede, Türkiye’nin Ukrayna’ya insani yardım ve erke üzerine sağladığı destek ile hububat koridorundaki gelişmeler ele alındı.

“TÜRKİYE, ARABULUCULUK GÖREVİNE HAZIR”

Reisicumhur Erdoğan, görüşmede, Rusya ve Ukrayna beyninde temelli barışın tesisi üzere Türkiye kendisine kolaylaştırıcılık ve arabuluculuk görevini üstlenmeye hazır olduklarını tabir etti.

DİPLOMATİK KATKI VURGUSU

Esir değişimi konusundaki çalışmalarının devam ettiğini belirten Cumhur Reisi Erdoğan, Zaporijya Nükleer Santrali konusunda düzenlenen süreci çurlatmak için da diplomatik katkı sağlayabileceklerini dile getirdi.

PUTİN’E ÜSTELIK BARIŞ ÇAĞRISI

Öte yandan Reisicumhur Erdoğan’ın Putin’le görüşmesinde Türkiye-Rusya ilişkileri ele makbuz. Görüşmede Türkiye’dahi bir doğal gaz merkezi kurulması ile terör örgütü PKK/PYD/ YPG’nin alelhusus Lif Rifat ve Münbiç’ten temizlenmesi üstüne artık somut kadem atılması gerektiği vurgulandı. Rusya-Ukrayna savaşıyla ilişik müzakerelerin olumlu sonuç verdiğine tahıl koridoru, köle değişimi ve Zaporijya Nükleer Santrali çevresindeki emin nahiye girişimlerinde şahit olduklarını hatırlatan Reisicumhur Erdoğan, sulh ve müşavere çağrılarının tek yanlı ateşkes ilanı ve adil hal vizyonuyla desteklenmesi gerektiğini dile getirdi.

Share: