Vekil Soylu’dan Yunanistan’ın müdahalesinde ölen kesintili göçmenlerin görüntülerine ait izah Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Yunanistan’ın geri itmesi sonucu Muğla açıklarında kesintili göçmenlerin camit bedenine ulaşıldığı anlara ilgili görüntülerle ilişik, “Geçkin akşam o görüntüleri gördüğümüzde doğrusu yekpare kimyamız altüst oldu. Allah âdemiyet vicdanı felek etsin.” dedi.

Mardin’in Derik ilçesindeki terör saldırısında görevi başında martir edilen Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk’ün 80 yaşında vefat fail babası Asım Safitürk’ün Arifiye ilçesindeki cenaze törenine katılan Nazır Aristokrat, bamyatarlası çıkışında basın mensuplarının sorusunu yanıtladı.

Bir gazetecinin, ağır aksak göçmenlerin cansız bedenlerine ulaşıldığı anlara ilgilendiren sosyal medyada paylaştığı görüntülerle ilişkin sorusu üzerine Aristokrat, “Güzeşte akşam ezanı o görüntüleri gördüğümüzde hakikaten tekmil kimyamız altüst oldu. Cenabıhak âdemiyet vicdanı şans etsin.” ifadelerini kullandı.

Sahil Asayiş Komutanlığınca, geçmiş saat 00.10’da, Marmaris Kızılburun açıklarında can salları içerisinde bire bir grup kesintili muhacir olduğu bilgisi üzerine 2 periferi asayiş botu görevlendirilmiş, 73 kesintili muhacir kurtarılırken, 2’si süt kuzusu, 3’ü çocuk ve biri karı 6 kesintili göçmenin camit bedenine ulaşılmıştı.

O anlara ait görüntüleri sosyal iletişim araçları hesabından paylaşan Vekil Soylu, “Ilenç olsun insanlığınıza. Bu görüntüleri verdiğimiz için üzgünüz. Lübnan’dan İtalya’ya koymak talip göçmenlere ve günahsız çocuklara gine Yunanistan katliamı. İki kardeşten Asım 9 mahiye, Abdulvahap 4 yaşındaydı. Avrupa ve Yunanistan, bu katliamların sorumlusu sizsiniz.” ifadelerini kullanmıştı.

Share: