Yardımcı esnafından ‘Çarşı Uşak’ projesine mecmu destek

Yardımcı Esnaf ve Sanatkar Odaları Irtibat Başkanı Atalay Cenk, Uşak Belediyesi marifetiyle hayata geçirilmek maksut ‘Çarşı Yardımcı’ projesine tam destek verdi.

Cidal, ‘Çarşı Yardımcı’ projesini, “Çeltek merkezini soylu erki anlamda hareketlendirecek ve Uşak’a haddinden fazla yakışacak, hazır tıpkısı proje” şeklinde tanımladı.

Kent merkezinde mevcut ve 60 yılı fazla bire bir zamandır bakım veren ayakkabıcılar çarşısı, Çarşamba pazaryeri ve bozuk otogarı kapsayan 36 bin metrekarelik tıpkısı alanda yapılması tasarlanan ‘Çarşı Çeltek’ projesine aynı bindi birlikte Yardımcı Esnaf ve Sanatkar Odaları Irtibat Başkanı Atalay Çekişme’tan geldi.

Kavga, “Çarşı Yardımcı, pazarcı, ayakkabıcı üzere Uşak Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği üyelerinin genişlik çok olduğu bir semtte hayata geçirilmeye çalışılan aynı projedir. Kestirmece 3 yıldır, pekâlâ olması gerektiği tartışılmaktadır. Bu konuda angajman namına bizim dahi görüşlerimiz alındı. Burada yatay mimari uygulanacak şekilde benzeri proje geliştirildi. Yardımcı Uray Başkanımız Mehmet Çakın, birliğimize alt tabaka projesini göstererek proje karşı bilgi verdi. Bu bilgilerin ışığında incelediğimiz projenin ve Yardımcı’ın merkezini canlandıracak Çeltek’a reva çok derli toplu benzeri proje olduğunu düşünüyorum. Projenin geçmiş lansman döneminde oluşan vukuf kirliliği yüzünden esnafımız projeyi tekmil manasıyla kavrayamadı. Henüz sonradan Uşak Belediyesi eliyle planlı bilgilendirme toplantılarında proje netlik kazanmaya başladı. Henüz sonradan nahiye esnafı ile bir tane biricik görüşmeler yapılarak proje defaatle anlatıldı. Bu bilgilendirmeler sonucunda mıntıka esnafının yüzde 90’nı Çarşı Çeltek projesine yunak baktığı yönünde görüşlerini bize aktardı” dedi.

Taşınacak 350 esnafın durumu hangi olacak?

Temel sorunun Çarşı Çeltek projesinin hayata geçirileceği süre içerisinde bölgede mevcut tahminî 350 esnafın nerede konumlanması gerektiği üstüne yaşanan kırgınlık olduğunu kaydeden Cidal, sözlerine şöyle devam etti:

“Yardımcı Belediyesi, bu konuda de çalışmalar yaptığını bize aktardı. Şu anda şehremaneti binasının bulunduğu kentsel transformasyon alanında mevcut kısaca 20 bin metrekarelik bire bir alanda, pazaryerinde sabit mevcut pazarcı, tuhafiyeci ve ayakkabıcılar çarşısı esnafının projenin hayata geçiriliş süresini daha rahat geçirmeleri için elinden geleni yaptığına tanık oluyoruz. Zat evimizi düz yazı ederken üstelik benzeri kıygınlık yaşıyoruz. Arızi de olsa esnafımız oradan oraya taşınırken aynı kıygınlık yaşayacaktır. Olaya benzeri bile şu yönden bakarsak; arızi adına taşındıkları bölgede, şehremaneti binası, Kasaba ve Şehircilik Müdürlüğü var. Cümle dolgun transfer araçları o bölgeden geçecek şekilde yönlendirildi. Esnafımızın haddinden fazla üstelik kıygınlık yaşamayacağını düşünüyorum. Esnafımızın dağılmadan tıpkı arada intikal sürecini atlatmasını onların açısından çok yetişkin görüyorum. Bulunan pazaryeri birlikte şu anda savaştan çıkacak kadar haddinden fazla elem durumda. Şehremaneti dahi tamam kendisine buraya envestisman yapmayı makul bulmadı. İnşallah ‘Çarşı Yardımcı’ projesi serian bire bir zaman ilk faaliyete müstehap” – UŞAK

Share: