Zelzele gönüllülerini İskenderun’a götürecek tren Söğütlüçeşme’den yola artık

Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanlığına sadık TCDD Nakliyat Genel Müdürlüğü ve Facia ve Müstacel Boyut Yönetimi Başkanlığı (AFAD) organizasyonu ile yer sarsıntısı gönüllülerini İskenderun’a götürecek olan şimendifer Söğütlüçeşme’den saat 01.00’de yola çıktı.

AA muhabirine açıklamalarda kâin TCDD 1. Kesim Gidiş Geliş Müdür Yardımcısı Cengiz Nama, depremin olduğu günden itibaren TCDD kendisine hem yük hem palyatif trenleriyle ilgili mukteza çalışmaları yaptıklarını söyledi.

Sarsıntı alanına gidecek olan gereç trenlerinin geri ve zaman yola çıktığını nâkil Nama, “Zaman saat 01.00, sabahleyin 08.00 ve nısfınnehar 14.00’te 3 hızlı katar Konya’ya gidecek. İskenderun ve Hatay’dahi görev matlup olan AFAD gönüllüleri Konya’üstelik özge geçici trenlerine aktarılarak İskenderun’a ulaşacaklar. Aynı zamanda karşı taraftan depremzedeler yarın sabahleyin 08.00, öğlen 14.00 ve akşam 20.00’de Konya’dan hızlı trenlerle İstanbul’a akıntı edecekler. Bakanlığımıza mevrut talepler doğrultusunda arttırma trenlerimiz hazır yerine bekleyecekler.” diye konuştu.

Biruni Üniversitesi Keyif Bilimleri Fakültesi Odyoloji Bölümü öğrencisi Nilifer Konak da 4 miftah bildiğini belirterek “Orada görev eden arsıulusal ekiplere dayanaklık etmek amacıyla gidiyorum. İlk el hakeza benzeri tecrübem olacak. İnşallah bir daha olamaz. Zeytinburnu Belediyesinin çağrısı ile bölgeye gidiyoruz.” şeklinde konuştu.

Esenlik görevlisi Irade Yasin Tüzünoğlu da sıhhi imdat konusunda deneyimli olduğunu vurgulayarak “Genişlik güdük zamanda insanların sağlığına kavuşmasını diliyoruz.” dedi.

Biruni Üniversitesi ilköğretim matematik öğretmenliği 3. sınıf öğrencisi Erva Kıran ise depremin önceki anından itibaren sosyal medyadan afetzedelerle bildirişim kurmaya çalıştıklarını kaydederek “Şu an gönüllü olarak ihtiyaç olduğu söylendi. Okulda bodur ayrımsız yetişek almıştık. Ona istinaden yola çıkıyoruz. İnşallah oradaki afetzedelere havari olabiliriz. Elimizden hangi geliyorsa yapmaya hazırız.” ifadelerini kullandı.

Depremzedelerin ulaşımına trenlerle destek olunuyor

İskenderun-Sazak-Adana- Osmaniye arasında lehçe trenlerle 1300’ü aşkın depremzede yolculuk etti. Ayrıca Malatya- Ankara arasında Sivas aktarmalı mecmu 9 trenle 1510 depremzede Kırıkkale ve Ankara’ya taşındı. Bunun dışında Adana, Mersin, Osmaniye, İskenderun, Diyarbakır, Elazığ, Malatya’dahi TCDD marifetiyle bekleme salonları, konukevi, içtimai tesisler ve vagonlar ısıtılarak depremden etkilenen vatandaşların kullanımına açıldı. Bu sayede evvel dönme 4 bin 800, ikinci ahit 5 bin 940 kişinin geceyi yunak ve güvenli aynı ortamda geçirebileceği yetenek sağlandı.

Share: