ZEUGMA MOZAİK MÜZESİ’NE 11 AYDA 424 BİN ZİYARETÇİ

DÜNYANIN bildirme nazik mozaik müzeleri ortada meydan düz Zeugma Mozaik Müzesi’ni, 11 ayda 424 bin gönül ziyaret etti. Gaziantep Müze Müdürü Hür Değnek, ‘akşam müzeciliği’ uygulaması ile ziyaretçi sayısının arttığını ve sene sonuna kadar hedeflerinin 500 bine vurmak olduğunu söyledi.

Gaziantep ile özdeşleşen ‘Çingene Kızı’ mozaiği, Merih Heykeli ve Fırat Nehri kenarındaki kazılarda mevcut villa aya mozaiklerinin sergilendiği Zeugma Mozaik Müzesi’nde yılın seçkin dönemi ziyaretçiler ağırlanıyor. Müzedeki mozaikler, geç antika gün kiliseleri ile erken Süryani ve Reaya ikonografisine ilişkin örnekleri barındırıyor. Zeugma Antika Kenti’nden çıkarılan, 2 bin 500 metrekarelik alanı şamil mozaiklerin birlikte yeniden Roma dönemine ilgili heykeller, sütunlar ve çeşmeler dahi dikkat çekiyor. Müzenin sunma önemli eserlerinden ve kentin simgesi olan, milattan sonradan 2’nci çağ günlü ‘Çingene Kızı’ mozaiği, en çok bandaj gören eserler arasında saha alıyor. Ayrıca 2018 yılında ABD’den Türkiye’ye getirilen 12 parçasının üstelik sergilendiği mozaikler, ziyaretçilerin müzeye girdikleri andan itibaren önceki uğrak noktası oluyor.

‘424 BİN KİŞİYİ AĞIRLADIK, HEDEFE YAKINIZ’

Gaziantep Müze Müdürü Bağımsız Milletvekili Değnek, 11 ayda 424 bin ziyaretçi ağırladıklarını ve sene böylece 500 bin kişiye ulaşmayı istediklerini söyledi. Hayata geçirilen ‘geceleyin müzeciliği’ projesi ile ziyaretçi sayısında artma olduğuna dikkat çeken Değnek, “Şehrimizin ve ülkemizin tanıtımında müzemiz ülkemizin bildirme balaban katkılarından birine sahiptir. Haddinden Fazla oylumlu bire bir ziyaretçi kitlesine sahibiz. Bildirme koca mozaiklerimizin başında ‘Çingene Kızı’mız geliyor. Tekrar Palikarya ve Roma mitolojisine ilişkin özellikte ‘Europa’nın Kaçırılışı’, ‘Kahvaltıdaki Kadınlar’, ‘Afrodit’in Doğuşu’, Akhilleus’un Truva savaşında kaçırılışını anlatan çokça özel hikayeleri olan mozaiklerimiz var. Mozaiklerimin dışında müzemizin haddinden fazla cesim benzeri eseri ‘Merih’ heykeli var. Cidal tanrısı ‘Merih’ın bronzdan işlenmiş kişi boyutundaki bildirme şanlı eserlerinden birisi bile bu müzemizde. Gözleri altın kakmalı, bronzdan mamul ayrımsız elinde cıda benzeri elinde nebat demeti heykel, Zeugma’nın hem cenkçi hem de barışsever bire bir site olduğunu anlatan ayrımsız eserdir. 2022 yılı üzere 500 bin ziyaretçi bandına ulaşacağımızı hedeflemiştik. Zaman bakımından müzemizde 424 bin ziyaretçi ağırladık. Yıl sonuna büyüklüğünde bu rakamın 500 bine ulaşacağına inanıyoruz” diyerek konuştu.

Müze açıldığı günden bu yana, 11 almanak süreçte, 2 milyon 700 bin ziyaretçi ağırladıklarını kaydeden Değnek, “Bu yıl yekpare dünyada toptan ayrımsız sıcaklık olduğunu ayırt ettik. Yaz ayında kavurucu sıcaklarda ziyaretçilerimizin müzemizi şeb dahi gezebilmeleri amacıyla bakanlığımızdan özel benzeri cevaz talep ettik. Umumi müdürlüğümüzün verdiği kararla müzemizin kapanış saatini 22.00 adına belirledik. Bu saat aralığında çokça tehlikeli ziyaretçi ağırladık. Bakanlığımız müsaade verdiği takdirde 2023 yılında yaz sıcaklarında akşam müzeciliğini bitmeme ettirmeyi ve saati elan ileriye almayı hedefliyoruz. 2011 yılından günümüze kadar kayıtlarımıza baktığımızda 2 milyon 700 bin ziyaretçi ağırladığını görüyoruz” dedi.

Öte yandan hem elverişsiz içinden hem birlikte güçlükle dışından müzeyi görmeye mevrut ziyaretçiler, eserlere hayranlıkla baktıklarını dile getirdi.

Share: