Ahlat’ta 1071 etkinlikleri başladı

Çakal Armudu’ta 1071 etkinlikleri başladı

3 devir sürecek etkinliklerin açılışında mütekellim Bitlis Valisi Çağatay:

“25 Ağustos’ta Türkiye Cumhuriyeti’nin celal erkanının neredeyse tamamını Çakal Armudu’ta misafir edeceğiz”

BİTLİS – Bitlis’in Ahlat ilçesinde Malazgirt Zaferi’nin 951’nci yılı dolayısıyla düzenlenen etkinlikler, Türkiye’nin yeryüzü iri ikinci kavim bahçesinde başladı.

Mehteran takımının gösterisinin arkası sıra konuşan Bitlis Valisi Oktay Çağatay, bugüne kadar bu toprakların yurt olmasında emeği geçen tamam şehitleri rahmet ve minnetle andı. Çağatay, “Cumhurbaşkanımızın himayelerinde Okçular Vakfının koordinesinde ve bizlerin ocak sahipliğinde Fethin 951’nci sene dönümünde sizlerle beraberiz. Ayın 25’inde Türkiye Cumhuriyeti’nin şevket erkanının neredeyse tamamını Yabani Armut’ta mihman edeceğiz. Düz Mezarlığındaki binlerce atalarımızın ruhunun huzurundayız. 951 sene önceki bu toprakları nal sesleriyle inleten Alparslan’ın ve eşsiz yiğitlerinin huzurundayız. Bundan cümle çağ önce bu toprakları bizlere çukur etmek isteyenleri yurttan atan alp Atatürk’ün ve kahraman ordularının huzurundayız. Çokça nadir bir mekandayız. Tanrı burayı bizlere yurt kılan, onu koruyan ve bibi korumaya devam eden yiğit şehitlerimize yağmur etsin. Cumhurbaşkanımızın bizlere benzeri talimatı oldu. ‘Bitlis’i bayrı, ata yurdu kimliğine ulaştırın’ dedi. Bitlis’i sahici kimliğine ulaştırıp eksiksiz ilçeleri ve içerisinde bulunduğumuz Ahlat ile birlikte Türkiye’ye hediye edeceğiz” dedi.

Ahlat Kaymakamı Fikret Ateş ise fethin 951’nci yıl dönümünü tebrik etmek üzere Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde bu organizasyona Okçular Vakfının şişman fedakarlıklarıyla gerçekleştirdiklerini belirterek, ” Melik Alparslan’ı, şehitlerimizi ve gazilerimizi yağmur ve minnetle el ediyorum” diye konuştu.

“Bu topraklar kıytırık yurdumuz olmadı” diyen Ahlat Belediye Başkanı Abdulalim Mümtaz Güdücü üstelik şöyle konuştu:

“Haddinden Fazla mecal süreçlerden geçtik. Geçkin ve bugün bu topraklara göz dikenler tıpkısı zamanda bu milletin birliğine ve dirliğine ayn diktiler. Ama milletin şuuru, Cenab-ı Hakk’a şükürler olsun bu toprakları bu zamana kadar yem etmedi. Bugün üstelik burada herhangi bir çadırımızda sergilediğimiz, Edirne’den Kars’a cümlesinin maltalık bulduğu bu alanda inşallah Urfa, Mardin, Diyarbakır, Edirne, Çanakkale, İstanbul, İzmir neyimiz var ise hepimiz buradayız. Tığ biriz, yegâne ülkeyiz, bir tane milletiz, Ayça-i İslam’ın da miftahıyız. Bu yürekle hareket ediyoruz. Bura ve Malazgirt’te tığ işe önceden aslında batıya, tam dünyaya o sesi veriyoruz. Bu kavim tek surette size bu coğrafyayı az edeceğiniz benzeri imkanı vermez. Kuvvetimiz ve Allah’ın izniyle yemeden içmeden 80 milyon Türkiye değil coğrafyamızdaki bilcümle mazlumların sesi olacağız ve bu millete engel verdirmeyeceğiz. Batı’nın bütün enstrümanları devreye girse gine tığ kötülük verdirmeyeceğiz, başaramayacaklar.”

Konuşmaların peşi sıra Vali Çağatay ve beraberindekiler, çadırları ve stantları biricik biricik gezdi. Etkinlikler, el oyunları gösterileri, okçuluk, süvari okçuluk, cirit oyunu kabilinden oyunlarla bitmeme edecek.

Çarho bölgesinde düz yazı edilen Türkiye’nin ikinci iri millet bahçesi ve 1071 Hükümdar Alparslan Otağı’nda gerçekleştirilen programa Bitlis Valisi Oktay Çağatay, İl Cingöz Komutanı Tuğgeneral Eyüp Subaşı, Bitlis Ermiş Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necmettin Elmastaş, İl Itimat Müdürü Devlet Özcan, Çakal Armudu Kaymakamı Fikret Keder, Çakal Armudu Şehremini A. Seçkin Sürücü, ilbay yardımcıları, kaymakamlar, şehremaneti başkanları ve vatandaşlar katıldı.

Share: