Ardahan haberi | Ardahan’da depremden sunu haddinden fazla etkilenen 5 köye 50 keçe kuruldu

ARDAHAN’ın Göle ilçesinde esbak saat 17.08’dahi meydana gelen 5.0 büyüklüğündeki depremden yeryüzü çok etkilenen 5 köye 50 otağ kuruldu. Vatandaşların çadırlara yerleştiği köylerde incelemelerde mevcut Vali Hüseyin Öner, hasar tespitinin en güdük sürede tamamlanarak vatandaşların hayatını kolaylaştıracak çalışmaların yapılacağını söyledi.

Facia ve Ivedili Nitelik Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) verilerine bakarak, cemaziyelevvel saat 17.08’dahi, suret üssü Göle ilçesi olan 5.0 büyüklüğünde sarsıntı meydana geldi. Içtima 7 kilometre derinliğindeki deprem Erzurum, Kars, Ağrı ve Iğdır’de da hissedildi. Göle’ye sadık Küçükaltunbulak, Çullu, Koyunlu, Gülistan, Yağmuroğlu, Balçeşme, Esenyayla, Göz, Kuytuca, Toptaş köyleri depremden etkilendi. Depremin kolaylıkla peşi sıra AFAD, Kurnaz, UMKE ve sağlık ekipleriyle gelişigüzel ilişkin birimler bölgede çalışmaya başladı. Can kaybı sıfır depremde 2 can hafif şekilde yaralanırken, ahşap ve kargir evlerin ayrımsız kısmında duvar ve sıva çatlakları ile gâh binalarda kısmi yıkılmalar meydana geldi. Köylerdeki ahırların tıpkı kısmı yıkılırken, tıpkısı kısmında hasar oluştu. Deprem sonrası yoğun hasar gören Çullu köyü camisinin minaresi yıkıldı. Çullu köyünde birlikte 4 buzağı öldü.

5 KÖYE 50 ÇADIR KURULDUDepremden genişlik çokça etkilenen Göle ilçesine vabeste Çullu, Esenyayla, Küçüktaltunbulak, Koyunlu ve Kuytuca köylerinde evleri hasar gören vatandaşlar amacıyla İl Kıran ve Müstacel Uzanım Müdürlüğünce 5 köye toplanmış 50 çerge kuruldu. Vatandaşlar, AFAD ekipleri vasıtasıyla kurulan çadırlara yerleşmeye başladı.VALİ ÖNER İNCELEMEDE BULUNDU Ardahan Valisi Hüseyin Öner, depremden etkilenen ve keçe kurulan köylerde incelemede bulundu. Vatandaşlara önceki olsun dileklerini ileten Vali Öner, çadırları üstelik gezerek yetkililerden vukuf aldı. Depremin arkası sıra taharri kurtarma ekiplerini sahaya sevk ettiklerini belirten Vali Öner, şunları söyledi: “Allah’a şükür can kaybı yok, 2 vatandaşımız yaralandı. Birisi kaçarken ayağını sıkıştırmış. Bunun dışında yaralımız namevcut. 4 pasaj kocabaş efsanevi temizlik oldu. Mal kaybı dahi az oranda, diye niteleyerek düşünüyorum. Ekiplerimiz bu alanda çalışmalarını sürdürüyor. 225-230 personel 50’ye andıran araçla taharri kurtarma faaliyetlerinin arkası sıra hasar tespit çalışmalarını yapmaya başladık. Andıran illerden dahi ekipler bekliyoruz, katılmak üzereler ilimize. Sunu kısa sürede hasar belirleme çalışmalarını tamamlamış olacağız. Bunun ardından inşallah devletimiz ilişkin çekicilik kuruluşları vasıtasıyla vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırma ve ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik çalışmalar yapacaktır. Ardahan Valiliği adına ilişkin kurumlarımızla birlikte bu çalışmaları bildirme çabuk benzeri şekilde takip edeceğiz” 110 ARTÇI SARSINTI

Bu arada Göle’dahi güzeşte 17.08’da meydana gelen 5.0 büyüklüğündeki depremin ardından başlayan dümdar sarsıntılar bitmeme ediyor. AFAD verilerine bakarak gece ve zaman öğle vakti saatlerine kadar hat üssü Göle olan 110’a andıran dümdar yaşandı. AFAD verilerine bakarak artçıların nazik ayrımsız bölümü 1 ila 3 büyüklükleri ortada. Bölgede 4 ve üst 3 yer sarsıntısı meydana geldi. 27 Eylül haset 17.43’te 4.0’lık artçının ardından 19.16’de 4.3, 28 Ilkgüz 02.01’de ise 4.0 kadar depremler oldu.Share: