Avustralya, bir eyalette daha gamalı haçı yasaklıyor

Avustralya’da parlamentonun zir kanadında görüşülen, gamalı put üzere Nazi sembollerinin sergilenmesini suç sayan yasa tasarısı akseptans edilirken; Budist, Hindu, Jain ve sair akide toplulukları üzere çarkıt ve mukaddes bire bir öncü olduğundan gamalı haçın sadece dini ve terbiye amaçlı kullanımına izin verileceği açıklandı.

12 kamer mapushane yahut 11 bin Avustralya doları para cezası

Bu yasayı çiğneyecek kişilerin 12 kamer delik yahut 11 bin Avustralya doları dünyalık cezasıyla karşı karşıya kalması beklenirken, şirketlere 55 bin Avustralya doları nakdî ceza verilecek.

Nazi gamalı haçları topluma beis veriyor

Yetkililer, Nazi gamalı haçlarının Çıfıt inancına mensup olanlar de karışma görünmek amacıyla topluma engel verdiğini belirtti. Eyalet Polisi, 2020’de Nazi bayraklarının sergilendiğine dayalı 31 ifade alındığını duyurdu.

Bu tasarının yasalaşması üzere parlamentonun eğin kanadından geçmesi gerekiyor.

Zecrî geçmiş eyalet: Victoria

Ülkenin bildirme kalabalık ikinci eyaleti Victoria, haziranda Nazi gamalı haçlarının bölüt açık alanda sergilenmesini yasaklayan yasayı kabul eden önce eyalet olmuştu. Eyalette, Nazi gamalı haçını sergileyenler 22 bin Avustralya doları servet ve 12 kamer mahpushane cezası ile karşı karşıya kalıyor.

Queensland ve Tazmanya

Queensland ve Tazmanya eyaletlerinde üstelik benzer yasaların çıkarılması gündemde. Bu iki eyalette üstelik bahis konusu yasaların akseptans edilmesi halinde ülkenin 8 eyaletinin yarısında Nazi sembollerinin sergilenmesi yasak olacak.

Almanya’bile polis aracına gamalı haç çizen zinde tutuklandı

 

İsveç’te camiye gamalı istavroz çizildi

 

Türkiye’den ve dünyadan kareler! İşte gamalı haçın kamer-baht ile değiştiği o zaman

 

Share: