Az dışından gönderilen yardım malzemelerine gümrük vergisiz muamele imkanı

Tecim Bakanlığı, Kahramanmaraş’ta meydana mevrut ve 10 ili etkileyen depremlerden engel gören kişilere ücretsiz lağvolmak için daraç dışından gönderilen eşyaların, kamu kurum ve kuruluşlarına, amme yararına etkin derneklere, cumhurbaşkanınca vergi muafiyeti tanınan vakıflara gönderilmesi yerinde gümrük vergilerine tabi olmadığını bildirdi.

Bakanlığın Twitter hesabından, sıkıntılı dışından gönderilen yardım malzemelerin gümrük işlemlerine ilgilendiren sesli duyuru paylaşıldı.

Buna göre, depremler nedeniyle zarar gören kişilere ücretsiz namına lağvolmak veya kullanımlarına sunulmak üzere daraç dışından gönderilen asıl gerekseme maddeleri ile gayrı eşyalar, kamu hava ve kuruluşlarına, kamu yararına çalışan derneklere, cumhurbaşkanınca alacak muafiyeti maruf vakıflara gönderilmesi durumunda, gümrük vergilerine ve ticaret politikası önlemlerine tabi olmadan ithal edilebilecek.

İlgili bakanlıklarca koordinasyonun ağır ezgi yapılabilmesini teminen, söz konusu kapsamda mevrut eşyanın tamlanan kurum ve kuruluşlardan herhangi birinin hesabına gönderilmesi gerekiyor.

Duyuruda, anılan gurur ve kuruluşlar şöyle sıralandı:

“AFAD, Ankara Toplumsal Teavün ve Tesanüt Vakfı, Şanlıurfa Sosyal Yardımlaşma ve Tesanüt Vakfı, Kahramanmaraş Toplumsal Teavün ve Dayanışma Vakfı, Adıyaman Içtimai Teavün ve Dayanışma Vakfı, Adana Sosyal Yardımlaşma ve El Birliği Vakfı, Hatay Sosyal Yardımlaşma ve El Birliği Vakfı, Diyarbakır Içtimai Teavün ve Tesanüt Vakfı.”

İlgili eşyanın gümrük işlemlerinin yapılabilmesi için varsa taşıma belgesinin ve eşya listesinin, geldiği gümrük idaresine sunulması yeterli olacak.

Share: