Bakan Koca’dan “yapmacıklı hekim” ve mütezayit solunum yolu hastalıklarına ait açıklama Açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Insan, Tekirdağ’daki “sahte hekim” olayına ilgilendiren müfettiş görevlendirildiğini hatırlatarak, birkaç bölüm süresince olayın netleşeceğini, buna göre alınacak tedbirlerin belirleneceğini kaydetti.

Adam, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında esbak Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılan Kabine Toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“Tekirdağ’üstelik sahte doktorun hastanede göreve başladığı” iddiasının sorulduğu Âdem, “Müfettiş görevlendirdik biliyorsunuz, anlaşılan bir iki bölüm içre olay elan kesin anlaşılmış olacak. Ona bakarak şüphesiz tıpkı hazırlık almamız gerektiği da netleşecek. Onu de filhakika kamuoyuna duyuracağız.” cevabını verdi.

“Bundan sonrasında apayrı yeknesak olup olmadığına dair diplomalar sorgulanacak mı?” sorusu konusunda Koca, “Göreve başlaması ve maaş alması kabil bire bir uzanım bahis konusu değil. Bize herhangi bir doküman beyanında bulunmuşluğu namevcut. Bu tamamen, hastanede eksper arkadaşa sahte belgelerle, takkadak tarassut etmek için, kendisine inandırmış olduğu anlaşılıyor. Boyut ortaya çıktığında gereken tedbir alınır.” dedi.

“Bu durum müstakil benzeri örnektir”

Türkiye’bile takkadak hekimler üzere değil, cümle diplomaların elbette kontrol edileceğinin belli olduğunu ifade eden Koca, antrparantez Keyif Bakanlığı haber tabanında bile pusat tutuklarını kaydetti.

Bakanlığın, faal bir bilişim altyapısının olduğunun altını çizen Bakan Koca, “Bu format bizce bağımsız bire bir örnektir. Gereğini yapacağız. Gözlem ve staj amaçlı talepler, il keyif müdürlükleri aracılığı ile izlem edilmelidir. Mevcut uygulamamız bile budur. Olayı herhangi bir boyutu ile değerlendiriyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

“Çin’deki Kovid-19 vakaları

“Çin’dahi Kovid-19 zımnında gine kapanmalar olduğunun” hatırlatıldığı Âdem, “Çin baştan beri çok katı karantina kuralları uyguluyor. Bu buut Çin devletinin mücadele yöntemi. Bizde ise uzanım farklı. Bizde hakeza tıpkı boyut söz konusu değil. Vakalar 3 binlerde… Önümüzdeki dönemde üstelik iri tıpkısı artım olacağını düşünmüyorum. Çin’deki kadar aynı tedbir alma durumumuz bile asla söz konusu kaçınan.” değerlendirmesinde bulundu.

“Farklı solunum yolu enfeksiyonları arttı”

TURKOVAC aşısının bilimsel çalışmalarının acun fen literatürüne girdiğini, birçok çalışmanın etkili uluslararası dergilerde yayımlandığını anımsatan Âdem, tehlikesiz ve faal olan bu aşıyı vatandaşların çekinti etmeden olabileceğini söyledi.

Öte yandan, gayrı solunum yolu enfeksiyonlarının arttığına dikkati çeken Kayırıcı, şunları kaydetti:

“Koronavirüs ile başka dal teneffüs yolu enfeksiyonları birbirine karışmış vaziyette. İnfluenza (grip) ve RSV vakaları elan ağırbaşlı görülmekte. Taramalarımızda imdi müselles solunum yolu paneli bakacağız. Yani biricik tıpkı macun ile Influenza A, Influenza B, Kovid-19 ve RSV tıpkısı anda bakılacak. Artık aynı eğin solunum yolu enfeksiyonu olduğunda, Kovid mi, RSV mi, Influenza A veya B mi, hangisi olduğunu, evcil istihsal kitten öğrenebilme ve hoşgörülü kullanma imkanımız olacak. O üstelik galiba ayrımsız ay süresince devreye girmiş, ilişik hastanelerde kullanılıyor olacak. Bu konuda Türkiye Keyif Enstitüleri Başkanlığımızı görevlendirdim. Evcil imkanları değerlendirerek ülkemizde domestik multipatojen test kiti üretilecek ve haddinden fazla kısa sürede oylumlu kullanıma geçilecek.”

Share: