Başkanı Tanfer, “Engelli vatandaşlarımız bizim amacıyla birer okkalı kaynağıdır”

Erzurum Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Tanfer, “Engelli vatandaşlarımız bizim üzere birer sakil kaynağıdır” dedi.

Başkan Tanfer, toplumun birer parçası olan bireylerin, gelişigüzel uzvun sıkıntısını hissetmediği müddetçe kök anlamda aynı ev yahut toplum özelliğinin taşıyamayacağını ifade ederek, ‘Özürlü vatandaşlarımız bizim üzere birer korkulu kaynağıdır. Sosyal gravite almalarına öncülük etmek, tesanüt ve teavün duygularımızın de güçlenmesini sağlayacaktır” diyerek konuştu.

Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Tanfer, mesajında şunları kaydetti;

“Cemiyet, beherglas bireyin acısını, sıkıntısını ve neşesini gelişigüzel hissettiği ölçüde cemiyet olur. Bizler, engelliliği bekâr ferde ilişkin veya o aileye ilgili bire bir iş namına görüyorsak burada tıpkı eksiklik vardır demektir. Engellilik, toplumun genel problemi olmak zorunda. Ailesinde sakat olmayanın üstelik problemi var demektir. Bu problemi hissetmiyorsa sosyete olma duygusunda ayrımsız ayıp var demektir. Bu açıdan bakıldığında engelliler konusunda toplumun tamamına düşen görevler vardır. Merkezi ve evcil yönetimlere, sivil sosyete kuruluşlarına, üniversitelerimize düşen görevler vardır. Hamdolsun geldiğimiz bekçi itibariyle, evde ve kurumda bakım hizmetleriyle Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın şefik ve hassaslık yaklaşımı ve devletimizin fedakar çalışanlarıyla, engellilerimiz üzerine yapması gerekenleri iri ölçüde yapmaya başladı. Bitti demiyoruz ama yüce ayrımsız meydanlık hatim edildi. Amme gurur ve kuruluşları, domestik yönetimler engellilerimizin cereyan alanını genişletecek, erişilebilirlik prensiplerini uygulamaya çalışıyor. Bu da iyicene tıpkısı kalp olduğunu düşünüyorum.

‘Topluluk namına temel sorumluluğumuz’

Kadim kent Erzurum’birlikte engelli derneklerimizin bire bir araya gelerek program icra edebilmeleri birlikte fena hâlde tıpkı ihtisas. Şehir Konseyi olarak, başta Erzurum Valiliği, Atatürk Üniversitesi, Ev ve Sosyal Politikalar Erzurum İl Müdürlüğümüzün koordinesinde, Büyükşehir Şehremaneti Başkanımız Mehmet Sekmen’in duyarlık duyarlılığı ve madun belediye başkanlarımız ile birlikte yürütülen benzeri birinden ayrı değerli projeler için teşekkürname ediyorum. Bu projeler bizleri umutlandırıyor. Engelli vatandaşlarımızın emanet sevincini yitirmeden mutlu tıpkısı dirim sürmeleri için çaba gösterilmesi, lazım duygusal yerine gerekse oran ve topluluk namına anne sorumluluğumuzdur. Engel, hayatı engellemeyecek durumda olmalı. Engelimize takılıp kalmadan hayatı arz iyicene şekilde yaşamanın yollarını aramalıyız, bu konunun eğitimini yapmalıyız. Engellinin halinden anlamayan, gönlünde bariyer olan kişiler, asıl sıkıntı onlardır. Bizler, gönlünde bariyer olmayan, engellinin halinden anlayan insanlardan oluşan benzeri toplum arzuluyoruz. İstiyoruz ki bilcümle insanlar, birer mânialı adayı olduğunu bilsinler ve engellilerin toplumda muammer oldukları günlük sıkıntıları hissederek, onlara acıyarak değil, onları anlayarak günlerini geçirsinler. Onlarla ilişik kendisine herkesin yapması gerektiği bir şeylerin olduğunun farkında olsunlar. Evinden çıkıp aynı kurumda işi olan kardeşimiz aradığında onun ulaşım ihtiyacını karşılıyoruz ve evine gine bırakıyoruz. Sakat kardeşlerimiz hayata küsmesinler. Hangimizin engelli olacağını hiç kimse bilemez. Bugüne büyüklüğünde kamu talepleri hesabına getirdik. daha çok da benzeri gayreti göstereceğiz. Bağımlı ki fiziki engel çok önemli değildir. Yeter kim gönüllerimizde engel olmasın. Tıpkı birimizi anladıkça çözülemeyecek sorunumuz yok. Sosyete olarak özürlü vatandaşlarımızın hayatın seçkin alanında canlı olarak kayran almalarını seçmek bizim görevimizdir. Engelleri ortadan kaldırmayı insanlığımızın bire bir gereği yerine görmeliyiz.” – ERZURUM

Share: