Buğulanmış koca, saydam tabaka nakliyle yeniden görmeye başladı

Buğulu kayırıcı, saydam tabaka nakliyle baştan görmeye başladı

Kahramanmaraş’ta 15 yıldır görmeyen 70 yaşındaki Alaaddin Şahin saydam tabaka nakliyle yüzdelik 45 görmenin sevincini yaşıyor

KAHRAMANMARAŞ – Kahramanmaraş’ta çocukluğunda geçirdiği sayrılık sonucu rüyet kabiliyetini kaybeden 70 yaşındaki Alaaddin Şahin, saydam tabaka nakliyle yüzde 45 görmeye başladı.

Kahramanmaraş’ta hayatiyetli Alaaddin Delice, çocukluk yıllarında geçirdiği ayrımsız çor sonrası salim gözünden rahatsızlandı. İlerleyen yaşı sonrası sağlıklı gözündeki hastalığı, sol gözüne uçuk şeklinde incitici kendisine nüksedince sol gözü bile ağız ağıza âmâ oldu. 15 yıldır sol gözü da görmeyen Mecnunca, bir nice hastaneye başvurdu fakat çare bulamadı. Delice, sonuç olarak Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Keyif Aplikasyon ve Araştırı Tababet Fakültesi Hastanesi’ne gitti.

Yapılan incelemelerin arkası sıra ameliyata alınan yaşlı koca, kornea nakliyle yüzdelik 45 görmeye başladı.

Tedavisi tamamlanan Alaaddin Delice, gıyaben girdiği hastaneden yaya ayrıldı.

Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Akademisyen Dr. Yüce Meşen, hastanın esen gözünün çocukluğundan beri görmediğini ve sol gözünün korneasında incitici denilen opaklaşma bulunduğunu rapor ederek, “Hastamızın gözü tahminî noksan metre büyüklüğünde görebiliyordu. Kornea nakli planladık ve makul nesiç çıkınca birlikte yegâne ayn olmasına rağmen hem saydam tabaka naklini, hem birlikte kataraktını muvaffakiyetli bir ameliyatla aldık. Imdi kendi işlerini rahat benzeri şekilde yapabiliyor. Biricik ayn olması ve elan önce görmeden gelmesi ve görerek buradan ayrılması bizi sevindirdi. Hastamızın rüyet durumu yüzdelik 45 bandında olup henüz dikişlerini almadık. Bu dikişler alındıktan sonra hastamızın görmesi henüz de artacak” dedi.

Alaaddin Şahin ise, “Çocuklukta salim gözüm görme engelli oldu henüz bilahare sol gözüme bile geçti bu çor. Birçok yere gittik umudun olmadığını söylediler ve elan sonradan birinin tarifi ile hastaneye geldik. Şuanda gözüm yüzdelik 45 oranında görüyor ortada olmaksızın geldim ve demincek görüyorum” dedi.

Oğlu Hasan Delicesine’bile, “Babamın 6 yaşından beri bir tane gözü kayıp ve şuanda 15 yıl öncesine kadar sağ gözüne geçti ve götürmediğimiz hekim kalmadı. Amcam burada aktarım ergin ve o bize tavsiye mektubu etti” diye niteleyerek konuştu.

Share: