Şark Karadeniz Bölgesinde Kırım Kongo vakaları gösterişli seyrediyor

Şarki Karadeniz Bölgesinde Kırım Kongo vakaları kırıcı seyrediyor

KTÜ Tababet Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Selçuk Kaya:

“KKKA hastalığı bu yıl bile ayrıksı seneler kadar oldukça ağır hasta sayısı ile alın karşıyayız”

“Bölgemizde yaşamını yitirenler oldu gözyaşı grubu adına bile bunlar tüvana insanlardı”

TRABZON – Doğu Karadeniz Bölgesinde Katliam Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı vakalarının bu sene alçak seyrettiği, vakalar sonrası hayatını kaybedenlerin olduğu belirtildi.

Karadeniz Maharet Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Selçuk Kaya, bu yıl bölgeden gelen vakalarda ağır bulguların görüldüğünü bunlar arasında hayatını kaybedenlerin bundan sonra genç şahıslar olduğunu söyledi.

Kene vakalarının Ilkgüz-Ilk Teşrin ortası azalması yaşanacağını tamlayan Kaya, “KKKA hastalığı bu yıl da farklı seneler gibi berenarı bati parasız sayısı ile cebin karşıyayız. Bunlar içerisinde benzeri hizip olgular vahim seyretti ve ne yazık kim kaybettiklerimiz da oldu. Hele geliş çabucak genel durumu viran olan kanamayla seyreden dimağ sorunu olgularda teamül biraz elan keskin oluyor . Bunlar arasında tamam çabalara karşın kaybettiğimiz olgularda oldu. Iri ayrımsız ihtimalle Ilkgüz-Teşrinievvel ortası olay sayılarının azalmasını sonbahar bitişinde kışa makul yok denecek sayıya ulaşacaktır” dedi.

Yatan hastaların balaban aynı kısmı iflah bularak taburcu olduğunu rapor fail Kayaç, “Yatan hastalarımız oldu. Bölgemizde yaşamını yitirenler birlikte oldu. Yaş grubu namına dahi bunlar tüvana insanlardı. Alelumum KKKA bize Gümüşhane, Bayburt, Artvin’den mevrut hastalar oldu. Bu olgular herhangi bir yıl özellikle baharın sonu ve yazın başı celi alanlara ziyaretler, piknikler kadar uygulamalar yaygın olacağı amacıyla bu dönemlerde haddinden fazla elan kesif olarak gine görmeye bitmeme ediyor olacak. Bunlar amacıyla vatandaşlarımızın yapması müstelzim sunma eke husus alelhusus meydanda düz ziyaretleri yahut rustik teması ağır sıklet olan vatandaşlarımızın bu ziyaretlerinden sonradan özlük muayenelerini dikkatle yapmaları. Kene saplandığı takdirde tetik ve itinalı benzeri şekilde vücuttan uzaklaştırmaları gerekiyor. Hastalık bulguları yönünden dahi açıkgöz olup kendilerini alelhusus 2 haftaya andıran kuluçka dönemi var bu süreçte izlem yazar eğer hastalık araz ve bulgusu olduğu takdirde da keyif kuruluşlarına başvurma etsinler” diye niteleyerek konuştu.

Ara Sıra haftada 5 vaka geldiğini tamlayan Kaya, “Hikâye sayılarında azalma bulunmayan amma çokça aşkın diyebilmek üzere dijital benzeri kıymetlendirme fora etmek çokça akilane gayrimümkün. Bazı Bazı haftada 3-5 devam vakanın geldiği de olabiliyor. Genellikle Gümüşhane, Bayburt elan ağırlıklı. KKKA Türkiye’birlikte rastgele bölgenin sorunu değil alelhusus bizim bölgemizde yüksek kesimlerde İç Rum Bölgesi’nde Sivas, Karadeniz Bölgesinde Tokat, Giresun’un erdemli kesimleri Alucra üzere bölgeler dolay planda riziko altında” şeklinde konuştu.

Share: