Çeşme’ye mevrut tahminî 200 depremzede otel ve yazlıklara yerleştirildi

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen aralarında çocukların da bulunduğu kısaca 200 hayat, İzmir’in Pınar ilçesindeki otel ve yazlıklara yerleştirildi.

Çeşme Turistik Otelciler Birliği (ÇEŞTOB), Alaçatı Turizm Derneği ve İlçe Belediyesi organizasyonuyla depremin yıkıma hastalık olduğu illerden İzmir’e gelen depremzedeler, yetkililerce karşılandı.

Otellerin yanında yazlıklarda birlikte ağırlanacak depremzedelerin gıda, sağlık ve sağaltım ihtiyaçlarının karşılanması için üstelik himmet başlatıldı.

Pınar Belediye Reisi Ekrem Cesamet, depremzedeler amacıyla evvel etapta 500 basar ayırdıklarını, yaklaşık 1000 kişiyi ağırlayacaklarını belirtti.

İlçe halkı namına misafirlerin azık ve giyecek ihtiyaçlarını gelecek noktasında seferber olduklarını anlatan Cesamet, “Klinik psikologlarımız, doktor ve hemşirelerimiz, diyetisyenlerimiz ve berberlerimiz hareket bölgesinden gelen vatandaşlarımızı konuşma ediyorlar. Muayenelerini, görüşmelerini yapıyorlar. İhtiyaçlarını belirleme yazar içtimai hizmetlerimize bildiriyorlar. Biz birlikte ihtiyaçları çabucak bastırmak üzere elimizden geleni yapıyoruz.” dedi.

ÇEŞTOB Başkanı Yakup Demir da evini kaybedenlere barınma imkanı seçmek üzere uğraş ettiklerini belirterek, “Vahim dilek görüyoruz. Şu anda kayıtlarımız yüzde 50’nin üstüne hamiş durumda ve çabuk tıpkı şekilde bitmeme ediyor. Çeşme olarak elimizden geleni yapıyoruz. İnşallah acıları dindirmeye bir nebze koruyucu oluruz.” diyerek konuştu.

Depremzede çocuklar üzere giysi getiren vatandaşlardan Sergen Yılda bile, ülkenin çok nazik bire bir ateş yaşadığını, çok kalbi kırık olduklarını söyledi.

Yılda, “Kamu kalbimiz oradaki vatandaşlarımızla gelişigüzel atıyor. Annem benzeri yandan televizyondan haberleri izlerken ayrımsız yandan üstelik depremzedelere yardımda gezmek amacıyla kazaklar ördü. Ben üstelik yardım cem merkezine getirdim.” ifadelerini kullandı.

Share: