Çeşme’ye mevrut kestirmece 200 depremzede otel ve yazlıklara yerleştirildi

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen aralarında çocukların birlikte bulunduğu yaklaşık 200 can, İzmir’in Çeşme ilçesindeki otel ve yazlıklara yerleştirildi.

Çeşme Turistik Otelciler Birliği (ÇEŞTOB), Alaçatı Turizm Derneği ve İlçe Belediyesi organizasyonuyla depremin yıkıma hastalık olduğu illerden İzmir’e mevrut depremzedeler, yetkililerce karşılandı.

Otellerin beraberinde yazlıklarda de ağırlanacak depremzedelerin gıda, keyif ve terapi ihtiyaçlarının karşılanması üzere üstelik düzentileme başlatıldı.

Pınar Şehremini Ekrem Heybet, depremzedeler için ilk etapta 500 nazar ayırdıklarını, kestirmece 1000 kişiyi ağırlayacaklarını belirtti.

İlçe halkı namına misafirlerin besin ve giyecek ihtiyaçlarını karşılama noktasında seferber olduklarını anlatan Ululuk, “Klinik psikologlarımız, hekim ve hemşirelerimiz, diyetisyenlerimiz ve berberlerimiz sarsıntı bölgesinden mevrut vatandaşlarımızı mülakat ediyorlar. Muayenelerini, görüşmelerini yapıyorlar. İhtiyaçlarını tayin edip sosyal hizmetlerimize bildiriyorlar. Biz üstelik ihtiyaçları çabucak eğlemek üzere elimizden geleni yapıyoruz.” dedi.

ÇEŞTOB Başkanı Yakup Çıpa de evini kaybedenlere tahaffuz imkanı ulaşmak amacıyla uğraş ettiklerini belirterek, “Kilolu dilek görüyoruz. Şu anda kayıtlarımız yüzde 50’nin konusunda derkenar durumda ve çabuk aynı şekilde bitmeme ediyor. Çeşme namına elimizden geleni yapıyoruz. İnşallah acıları dindirmeye ayrımsız nebze koruyucu oluruz.” diye konuştu.

Depremzede füru üzere tayyetmek getiren vatandaşlardan Raf Yılda birlikte, ülkenin çok balaban tıpkısı felaket yaşadığını, haddinden fazla üzgün olduklarını söyledi.

Yılda, “Tekmil kalbimiz oradaki vatandaşlarımızla alay malay atıyor. Annem ayrımsız yandan televizyondan haberleri izlerken benzeri yandan birlikte depremzedelere yardımda olmak için kazaklar ördü. Ego dahi yardım cem merkezine getirdim.” ifadelerini kullandı.

Share: