CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu çeltik tarlasında çiftçilerle buluştu

CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, Samsun’un Alaçam ilçesinde çeltik tarlasında çiftçilerle bir araya geldi.

Doyran Mahallesi’ndeki benzeri çeltik tarlasında çiftçilerin sorunlarını dinleyen Kılıçdaroğlu, tarımdaki maliyetlere değindi.

Ağır maliyetlerin ortamında üreticinin en azından makul bir kar elde etmesi gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Önümüzdeki sene esasen basma fiyatları artacak, özge fiyatlar artacak. Arz azından tedarikli olmalı teşrinievvel üzerine, ‘Evet ego ekmeliyim, pekâlâ olsa sosyal oran beni serbest bırakmaz, maliyetini kurtarır, bana akıllıcasına bir kar bile verir.’ düşüncesi içre. Zımnında bu çerçeveden baktığımızda, benim zatî kanaatim detaylı kuş yemi çeltik 20 liralık, ılımlı dane dahi 18 liralık gibi. Söylenen rakamlar objektif rakamlar değil. Acun piyasalarına bakıldığı devir töz henüz da görülüyor.” diye niteleyerek konuştu.

Çiftçilerin desteklenmesi gerektiğini dile getiren Kılıçdaroğlu şöyle bitmeme etti:

“Dışarıdan pirinç ithal ediyorsunuz. Haricen ithal ettiğiniz pirince dünyanın parasını veriyorsunuz. Da dolar bazında veriyorsunuz, ecnebi ülkenin çiftçisi kazanıyor ve o çiftçiye ayrıca o ülkelerde birlikte destek veriliyor. O ülkenin hükümeti yine zat çiftçisine bindi veriyor. Oysa biz kişi çiftçimize desteği versek emin olun dış alım kesilmiş olacak. En azından istihsal artmış olacak, rençper rahat etmiş olacak ve toprağa bağlılığını sürdürecek. Bu açıdan serencam kademe kızıl. Benim gönlüm da sizden yana. İnşallah bunları gerçekleştiririz.”

Yenice Mahallesi’nde köy kahvesine giden Kılıçdaroğlu’na vatandaşlar ayran ve gözleme ikramında bulundu.Share: