Cumhur Reisi Erdoğan, Büyük İstanbul Dönüşümü Esenler İlk Girişim Teslim Töreni’nde konuştu: (2)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugüne büyüklüğünde 3 milyon konutun dönüşümünü tamamladıklarını belirterek, “Bu evlerde oturan 12 milyon vatandaşımız imdi güvenli binalarıyla, içtimai donatılarıyla, yeşil alanlarıyla huzur zarfında hayatlarını sürdürebilecekleri yuvalarına kavuştular.” dedi.

Erdoğan, Dörtyol Meydanı’nda 60 bin konutluk Nazik İstanbul Dönüşümü Esenler İlk Girişim Doğrulama Töreni’nde yaptığı konuşmada, afetleri engellemenin beşeri namına kendi ellerinde olmadığını ama afetlerin tahripkâr etkilerine karşı tedbir almanın kişi ellerinde, sorumluluklarında olduğunu anlatım etti.

Bunun için hükümete gelir gelmez Türkiye’nin 81 ilini kapsayacak şekilde iri tıpkı kentsel dönüşüm çalışması başlattıklarına bel fail Erdoğan, amaçlarının, ülkenin tek yerinde afetlere karşı çürük, gayrisıhhi, metruk, çirkin yapı bırakmamak olduğunu söyledi.

Kentsel tahavvül projeleriyle şehirleri adeta yeniden mensur ederken, tek vatandaşı birlikte kıygın etmediklerinin altını çizen Erdoğan, çatı denetim sistemini, teknolojik imkanları üstelik kullanarak, geliştirerek, yapı inşasında eski, incitici alışkanlıkların önünü tamamen kestiklerini dile getirdi.

Cumhur Reisi Erdoğan, “Bugüne büyüklüğünde 3 milyon konutun dönüşümünü tamamladık. Bu evlerde oturan 12 milyon vatandaşımız daha çok güvenli binalarıyla, içtimai donatılarıyla, yeşil alanlarıyla dirlik içinde hayatlarını sürdürebilecekleri yuvalarına kavuştular.” dedi.

Özellikle içtimai bölük inşası alanında dünyaya kat sayı olacak aynı modeli uygulamaya geçirdiklerini anlatan Erdoğan, “TOKİ marifetiyle düz yazı ettiğimiz 1 milyon 170 bin ev sebebiyle 5 milyon vatandaşımızın sakıncasız evlerde huzurla oturmasını sağladık. Belirgi bakımından tüm bu çalışmalarla ülkemizdeki yapıların yüzdelik 60’ını yani 50 milyon vatandaşımızı afetlere cebin dulda altına aldık. İnşallah hedefimiz, yeni başlatacağımız hamlelerle önümüzdeki 5 sene içinde 85 milyonun tamamını bu tehlikesiz şemsiye altına almaktır. Depremin, dominant baskınlarının, heyelanların bu ülkenin gerçeği olduğunu katiyen unutmadan, âdem aklının ve teknolojinin umum verdiği rastgele tedbiri alarak, Rabb’imize doğrulama olacağız.” diyerek konuştu.

Reisicumhur Erdoğan, konuşmasının devamında muhalefeti eleştirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Asıl mugayeret, ya Antalya’da ateş oldu, Muğla’de cuşiş oldu. Büyükşehir belediyesi onlarda. Ne yaptınız? Oralarda her şey yaptılar mı? Gine tığ yaptık, biz. İzmir depremini hatırlayın. İzmir Büyükşehir Belediyesi kimde? CHP’dahi. Hangi yaptılar? Tek husus. Orada bütün o hareket konutlarını ayağa kaldıran ki oldu? Gine biz olduk. Sebep? Yani büyükşehir belediyesi CHP’üstelik diye tığ bakıp seyredemezdik. Muğla’birlikte büyükşehir belediyesi CHP’birlikte diye biz seyredemezdik. Antalya Büyükşehir Belediyesi CHP’dahi diye niteleyerek biz seyredemezdik. O Hâlde elleri, kolları sıvadık ve ululuk olarak buralara arkalama elimizi uzattık. Kardeşlerim, bu amal lafla imkânsız, yalanla olanaksız, çarpıtmayla gayrimümkün. Şayet hakeza yaparsanız ayrımsız od sağlık, hepsini üstelik siler süpürür. Bunun üzere tığ milletimize ne söz vermişsek onu harfiyen namına getiriyoruz. Yapılamayacak hiçbir sözün yükünün altına dahi girmiyoruz.”

“Bugüne büyüklüğünde İstanbul’üstelik 300 bin konutu dönüştürerek kıytırık baskı bire bir işi gerçekleştirdik”

Değme ant “Hangi aldanan olacağız, ne aldatan.” dediğini, ilkelerinin bu olduğunu nâkil Erdoğan, “Tabiatıyla rastgele konuda bu ilkeyi hayata uygulanan kılacağız. Ama depreme ve özge afetlere tedbir üstüne bu ilkeye kesinlikle ivazsız bire bir şekilde bağlıyız. Sizlerden, bu tuhaf hassas meselelerde bizim projelerimiz kadar aklın ve bilimin ışığında yapılan işler dışında esip gürleyenlere onur etmemenizi istiyorum. Bay Kemal’in akşam söylediği eksantrik, sabah söylediği eksantrik. İnanmak olanaklı mü?” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, evvelce yaşadıkları acıları ve önlerindeki potansiyel tehditlerin büyüklüğünü göz önüne alıp, İstanbul’u kentsel transformasyon projelerinin merkezi zar ettiklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Bugüne kadar İstanbul’dahi 300 bin konutu dönüştürerek kıytırık print tıpkı işi gerçekleştirdik. Tarihi bire bir başarıya imza attık. Halihazırda sahada 140 bin göz ve aksiyon yerinin dönüşümü devam ediyor. Fikirtepe kadar eskiden beri süregelen mesail cihetiyle adeta kangrene dönüşmüş aynı yerde da 15 bin konutun dönüşümünü sağlıyoruz. Güngören, Tozkoparan, Zeytinburnu, Gaziosmanpaşa üzere yerlerde çalışmalar serian sürüyor. Çamlıca Camimizin eteklerindeki Kirazlıtepe’da 5 bin konutluk bire bir dönüşüm gerçekleşiyor. Kartal’dahi, Şerifali’de, Beyoğlu’nda, Kağıthane’de, Okmeydanı’nda, Eyüpsultan’de, Beykoz’dahi, Silivri’dahi, Çatalca’birlikte, Fatih’te, Pendik’te hasılı İstanbul’un 39 ilçesinin tamamında inkılap projelerini kişiselleştirmek amacıyla on binlerce işçimiz, mühendisimiz salt üzere çalışıyor.”

Fatih Odalık Mehmet’in emaneti İstanbul’u binlerce yıldır olduğu gibi yeniden dünyanın yeryüzü flaş şehri haline getirene büyüklüğünde durmayacaklarını, bilcümle imdi fiilen hedeflerine ulaşacaklarını vurgulayan Erdoğan, “Buna var mıyız?” sorusunu yönelttiği vatandaşlardan “Olur” yanıtını aldı.

“Proje, 4 allahsız geçmeyen, yatay mimariye eş ve depreme dayanabilen konutlardan oluşuyor”

Erdoğan, “23 Haziran’ı, bir defa 14 Haziran’ı şimdiden unutmayalım, 2023’ü on paralık unutmayalım.” diyen Erdoğan, “Başlık konu dolaşmaya var mıyız?” sorularını yönelttiği anne etap, avrat kolları ve gençlerden birlikte “Peki” cevabını aldı.

Reisicumhur Erdoğan, Esenler’deki tahavvül projesine ilgili şu bilgileri verdi:

“İşte bu şişman transformasyon projelerinden yer haddinden fazla nasiplenen ilçelerimizin başında neresi geliyor? Esenler geliyor. Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız ile Esenler Belediyemizin hisse senedi birliğiyle planlı çalışmalar yardımıyla 60 bin konutluk dev ayrımsız dönüşüm projesini burada yükseltiyoruz. Temelini Teşrinievvel 2020’da attığımız bu proje, yeşille bütünleşmiş, anadan görme mahalle anlayışına makul şekilde 4 merhametsiz geçmeyen, ufki mimariye eş ve tabiatıyla depreme dayanıklı konutlardan oluşuyor. Esenler demin daha bir bambaşka domuzuna oluyor. Unutmayın farklı bambaşka iyice. Proje alanının yüzdelik 68’i yeşil ve toplumsal teçhizat alanı kendisine ayrılmıştır. Anca kim bu projeyle Esenler’bile adam başı sakıt yeşil düzlük miktarı 15 metrekare artıyor. Esenler’de mensur edilen 2+1 ve 3+1 evler 80 ile 125 metrekare arasındaki büyüklükleri, seçkin daireye ilgili sadık otoparkı ve gayrı özellikleriyle belde ilçelerin da çehresini değiştirecek daha şişman tıpkısı dönüşümün tetikleyicisi olmuştur. ‘Bu projenin süresince yok bulunmayan.’ desek yeridir. Projede, çocuklarımızın sunu erdemli standartlarda terbiye almalarını sağlayacak 1924 derslikli 63 meslek var.”

(Sürecek)Share: