Dede mesleği kalaycılığı gençlere aktaramamanın üzüntüsünü yaşıyor

Hatay’de kalaycılık yaparak geçimini sağlayıcı 59 yaşındaki Nebil Muratoğlu, unutulmaya yüz tutmuş mesleğini keyiflendirmek amacıyla savaş veriyor.

Muratoğlu, Antakya ilçesinde tarihi Teferruatlı Çarşı’daki 20 metrekarelik hareket yerinde, 52 yıl geçmiş öğrendiği ve o zamandan beri bırakmadığı mesleği, üçüncü kuşak namına icra etmeye devam ediyor.

Sabahın er saatlerinde açtığı iş durumunda ocağının başına geçen Muratoğlu, müşterilerinin getirdiği bakır tepsi ve tencereleri kalayla parlatıyor.

Muratoğlu, AA muhabirine, banal yaşlarda babasının yanında çıraklık yaparak mesleğin inceliklerini öğrendiğini söyledi.

Yıllardır işini bayıla bayıla yapmaya bitmeme ettiğini anlatan Muratoğlu, babasından devraldığı mesleği ayakta tutabilmek için ceht gösterdiğini belirtti.

Kalaycılığın, gelişen teknolojiyle kaybolmaya başladığı dile getiren Muratoğlu, şöyle devam etti:

“Bir Zaman işlerimiz çok yoğundu. Burada 20 metrekarelik hisse senedi durumunda çalışıyorum. Bu hisse senedi durumunda eskiden 3 çırak ve 3 mahir bu işi yapıyordu. Sabahın er saatinde işimize başlardık. Bir Vakitler köylüler eşyalarını kalaylatmak amacıyla sabahın erken saatlerinde bize getirirdi. İşlerimiz yoğundu. Vaktiyle kadın çeyizi çıkarıldığı ahit tenceresinden tabağına, tepsisine kadar 60-70 parça bakır eşya alınırdı ama çıktı o birlikte tarihte kaldı.”

Mesleğini öğretecek çırak bulamıyor

Muratoğlu, kentte sahtekârlık mesleğini sürdüren son temsilcilerinden olduğunu belirtti.

Bitme noktasına gelen mesleğini gelecek kuşaklara aktaracak olamamanın üzüntüsünü yaşadığını anlatan Muratoğlu, şunları söyledi:

“7 yaşından bu yana sahtekârlık zanaatını yapmaktayım. Bu çığır dedemden babama ondan birlikte bana kaldı. Benden sonrası maatteessüf namevcut. Çocuklarım okudu ve vazifelerine gittiler. Bu mesleği bitmeme ettirecek benzeri neslimiz kalmadı. Gençlere bu zanaatı referans ediyorum ama maalesef kimse benimsemiyor. Ego makul benzeri yaşa kadar bu işi yapacağım. Benim da kullandığım bakır eşyalarım var. Elimdeki bakırları ki kalaylayacak? Bu işi öğreteceğim kimseyi bulamıyorum. Keşke çoluk çocuk gelse ve bu mesleği öğrenseler bu işten alelhusus Hatay’da bildirme azından 50 yıl aldatmak yerler.”

Muratoğlu, bakır aş damı malzemelerin daha metin olduğunu ve bundan yağlık kullanımına önem verilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Share: