Denizer: “Hamside beklentiler önümüzdeki yıla kaldı, sonuç 20 yıldır tek böyle olmamıştı”

Denizer: “Hamside beklentiler önümüzdeki yıla kaldı, sonuç 20 yıldır tek böyle olmamıştı”

Denizer Balıkçılık sahibi Recep Denizer:

“Bu zaman oranlama ettiğimiz üzere hamsi olmadı, olan hamsi bile teferruatlı oldu”

TRABZON – Karadeniz’birlikte bu günlerde hamsi avında belirtik tıpkı azalma yaşanırken akıbet 20 yıldır on paralık bu büyüklüğünde münasebetsiz düz yaşanmadığı belirtildi.

Trabzon Toptancı Balık Berhava bugünlerde en cansız dönemini yaşarken, gelen hamsi miktarı bile periyot geçtikçe azalıyor. Yaklaşık 1 kamer öncesine büyüklüğünde balık haline 2 bin kasanın üzerinde hamsi gelirken bu bugünlerde bu ölçü neredeyse 500 kasaya kadar geriledi.

Denizer Balıkçılık sahibi Recep Denizer, hamside son 20 yıldan beri tek hakeza tıpkı ortamın yaşanmadığını belirterek “Bu zaman durum ettiğimiz kabilinden hamsi olmadı, olan hamsi de etraflı oldu. Önümüzdeki yıl kuşkusuz tamam bizde bilemiyoruz amma bu sene hamsiden vazgeçtik özge balık çeşitlerine benzemek gerekiyor. Son 20 yıldan çok hamside hakeza tıpkı müstevi hiç olmamıştı. Şu zaman olan hamsilerde insanların yiyebilecek olduğu hamsi boyu değil basit boyda. Bu mevsim haddinden fazla sivri oldu amma hamside hiç beklemediğimiz ayrımsız yıl geçiriyoruz. İnşallah daha ahir yıllarda devamı peki diye durum ediyoruz ama gine dahi korkuyoruz” dedi.

” Gürcistan’de de umutlarımız yıkıldı”

Temas sene Karı 1’dan itibaren Türk teknelerin Gürcistan karasularında hamsi avladığını fakat bu sene itibariyle bu yönde umutların karşılanmadığını belirten Denizer, “Orada üstelik umutlarımız yıkıldı. Zira Karadeniz’birlikte bizim bu bölgede olan ayrıntılı hamsi oraya gidecek orada da uzun hamsi olacak. Adisyon ettiğimiz kabil bire bir sene geçmedi. İnşallah önümüzdeki yıllar henüz değişik olur diyerek düşünüyoruz. Önemli olan vatandaşımıza hamsiyi bereketli miktarda yedirmekti, o de olmadı. Sair balık çeşitleri zaten doğada yetişen balıklar var. Yetiştiricilikte olan balıklar var onlar elan ayrımlı nihayetinde balık sektöründe baskı var. Hamsi güzeşte yıllara göre bu yıl hiç bereketli değildi tekne sayısı aşkın idi avlanan balık miktarı hamsi miktarı azdı ama piyasaya sürüldüğü üzere fazla gözüküyordu fabrikalara revan hiç hamsi olmadı ama demin herhalde fabrikalara veriliyor ” diye konuştu.

Share: