Depremzedelere yollanan bazen eşyalar çileden çıkardı: Poşetleri açtığımızda semptom yayılıyor

Kahramanmaraş merkezli 10 ilde meydana mevrut ve nazik hasara kere açan depremin ardından ensiz genelinde olduğu gibi İzmir’üstelik dahi vatandaşlar müzaheret seferberliği başlattı. Şehrin çok sayıda noktasında, hareket bölgesine saymak amacıyla yardım malzemeleri toplanıyor. Albeni şartlarının pahal olması, depremzedelerin günlerini sokakta geçirmeleri zımnında azık, giysi, hıfzıssıhha ürünleri, soba üzere çeşitli ürünlere ihtiyaç duyuluyor.

VAKİT KAYBETTİRİYOR

İlk günkü müzaheret çağrılarında kullanılmamış kitap vurgusu yapılırken, depremzede sayısı arttıkça az eski ve akman kışlık bulmak ile ayakkabılar dahi akseptans edilmeye başlandı. Hars Park Çap Çevik Salonu önünde kurulan iki çadırda işyar gönüllüler, bu çadırlarda yalnız ikinci umum ürünleri kabul ediyor ve bunları ayrıştırıyor. Duyarlı vatandaşların gönderdiği ürünler toplanarak tırlara yükleniyor. Gönderilen bazen ürünler ise görenlere pes dedirtiyor. Alçak bir mücahede ile ürünleri toplayan gönüllüler, kullanılamayacak durumda olan eşyaları çöpe atıyor. Fakat bu ebat onların mesafe kaybetmelerine ve ruh bilimsel yerine yıpranmalarına illet oluyor. Gönderilen eşyalar arasında aksesuar adına örgülü ve kullanılmayacak durumda olan belik mahsulat, gösterişli elbiseler, yazlık kıyafetler, çak çarkıt giyecekler, yazlık, yapışkan ya dahi ökçeli ayakkabılar bulunuyor.

POŞETLERİ AÇTIĞIMIZDA BELIRTI YAYILIYOR

Gönderilen eşyaların arasında sakat bire bir ayakkabı temizleyicisi olduğunu, hakeza ürünlerin sarsıntı bölgesinde işe yaramayacağını belirten fahri Azra Ceren Çapak, “Düzensiz bornozlar, kalıntı çoraplar, ökçeli ayakkabılar, iare kirpikler yollanıyor. Akla ati tam absürt şeyler bulunuyor. Bunları bittabi ki atıyoruz. Burada sistem elinden geldiğince hareket bölgesine bindi olmaya çalışıyor. Bazı poşetleri açtığımızda nişane yayılıyor. Yıkamadan nişane gönderenler var. Eski püskü, yırtık kıyafetler yollanıyor. Bu karın alır kadar değil” dedi.

“DANTELLİ ÇAMAŞIR VAR”

Gönderilen eşyalar arkası sıra mayo üstelik olduğunu, böle ürünleri anında attıklarını belirten fahri Rona Yaz Nacak ise Yolladıkları şeyin ne olduğu belli dahi değil. Argaç mı, bambaşka bir öz mi bilemiyorum. Tenteneli çamaşırdan tutun ince ayakkabılara büyüklüğünde birçok şey yollanıyor. Biz bu ürünleri karlı yerlere gönderiyoruz. Bunu yazmak ayıptır, günahtır” diye konuştu.

Share: