Diyarbakır’da Kayapınar Belediyesi buğulu ve engellilere yemek, öğrencilere bile sandviç dağıtıyor

Diyarbakır’ın biçim Kayapınar Belediyesi, rastgele çağ 300 buğulanmış ve engelliye ısıdam kemirmek servisi yapıyor, ayrıca başka ihtiyaçlarını de gideriyor.

Kayapınar’de “toplumsal fehamet” anlayışıyla hareket eden ilçe ve uray, nemli, sakat, bala ve kadınlara müteveccih hizmetlerini sürdürüyor.

Çalışmalar kapsamında ilçedeki 300 buğulu ve engelliye gelişigüzel dönem sıcak aşındırmak, eğitim bilimi kurumlarından faydalanan 5 bin öğrenciye üstelik sandviç veriliyor.

Haftanın 6 haset sayrılarevi, kütüphane, cami, taraf pazarları ve otogar üzere vatandaşların tehlikeli yerine bulunduğu yerlerde günlük 1000 yabanlık yunak çorba dağıtılıyor.

“Hedefimiz güdük zamanda 2 bin kişiyi çıkarmak”

Kayapınar Kaymakamı ve Uray Başkan Vekili Arif Karaman, AA muhabirine, toplumda dezavantajlı olarak adlandırılan gruplara yönelik çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

Bu kapsamda şehremaneti bünyesinde evde hizmet hizmeti sunduklarını tamlayan Karaman, buğulanmış, özürlü ve kimsesizlerin evine gidip onların günlük ihtiyaçlarını giderme konusunda destek olduklarını kaydetti.

Gidilen evlerde aynı zamanda yaşlıların gerilim ve şekerlerini ölçerek keyif hizmeti de sunduklarını ifade fail Karaman, şöyle konuştu:

“Antrparantez evde hizmet hizmeti sunduğumuz hanelerimize ısıdam aşındırmak hizmeti sunmaya başladık. Günlük ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde Kızılay ile işbirliği içre oradan realizasyon ettiğimiz yemekleri öğün tasları içre hanelerimize tasdik ediyoruz. Kestirmece 300 hanede yunak yemek hizmetimiz devam ediyor. Hedefimiz bodur zamanda 2 bin kişiyi bulmaktır. Soylu Erki meskenet süresince olan, yunak yemeğe gerekseme duyan vatandaşlarımıza birlikte bildirme gelişmemiş zamanda temin etmeye hız ediyoruz.”

Karaman, ısıdam aşındırmak hizmeti ve günce çorba dağıtımı sayısını eğin noktalara çıkaracaklarını kaydetti.

Uray namına günde 5 bin öğrenciyi da kurumlarda ağırladıklarını anlatan Karaman, “Bazı kıraat salonuna, bazen öğüt çalışmaya bazı de dershane hizmetinden faydalanmaya geliyor. Bu arkadaşlarımız üzere bile sabık hafta günce sandviç, öz ve çorba ikramına başladık. 5 binin üzerindeki mektepli kardeşimize hafta içi bunu sunmanın gayreti içerisindeyiz.” dedi.

Arif Karaman, hem kaza bünyesindeki sosyal yardımlaşma ve el birliği vakfı hem de belediye bünyesindeki içtimai yardım merkezi marifetiyle vatandaşların bir nice talebine karşılık verdiklerini anlattı.

Vatandaşların rastgele nev taleple kendilerine başvurabildiğini rapor fail Karaman, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bize geldiklerinde ekiplerimiz gidip eksikliklerini tespit ediyor. Vatandaşlarımızın ihtiyacı neyse, bunun içinde tahaffuz yardımı, familya eşyası ve dünyaevi yardımı üzere herhangi bir tür ihtiyacı görüyoruz. Bu talepleri değerlendirip benzeri değişmeyen varıp belediyemizin içtimai müzaheret merkezi aracılığıyla onlara ulaşıyoruz. Bunun yanında paket adına hazırladığımız arkalama çeşitlerimiz var. Yenidoğan bebeklerimiz amacıyla bebek çantamız var. Doğduktan sonraları ana sütünden yararlanamayan bebekler için abla paketimiz var. Uray namına tahminî 10 bin hanemize 3 aylık periyotlarla besin kolisi hizmeti sunuyoruz. Kısaca 1000 vatandaşımıza çölyak paketi sağlıyoruz.”

“Cenabıhak devletimizden ve belediyemizden razı olsun”

Eşiyle gelişigüzel hayat dolu Erdal Ergüven (79) alışverişe gitmek ve evde yemek yapmakta zorlandıklarını söyledi.

Belediyenin bir nice ihtiyaçlarını karşıladığını dile getiren Ergüven, “Sağlıklı olsun belediyemiz bize aşındırmak getiriyor. Arılık üstüne bile yardımcı oluyorlar. Rastgele konuda onlara minnettarız, Tanrı devletimizden ve belediyemizden razı olsun. Belediyenin hizmeti olmasaydı amiyane sıkıntı çekecektik. Eşim kimi vakit oturarak kemirmek yapıyor bize, onu birlikte herhangi bir çevrim yapamıyoruz ara sıra yapabiliyoruz.” diyerek konuştu.

Engelli Yıldız Teber ise evde aşındırmak yapmakta bastırık çektiğini, belediyenin yemek servisi sebebiyle bu sorunu aştıklarını belirterek, “Kemirmek gelince bana rahatlık, palas oldu. Çok bol bire bir aplikasyon, teşekkür ederim. Hamam yemek geliyor, haddinden fazla memnunuz. Bu kemirmek geldiği amacıyla ahit içerisinde yemek yapmıyorum.” ifadelerini kullandı.

Share: