Diyarbakır’da tarihi handa kitap okuma keyfi

Diyarbakır’birlikte tarihi handa tezkere kıraat keyfi

DİYARBAKIR – Diyarbakır’ın dalan Talih ilçesindeki tarihi Hasan Kâmil Hanı süresince kâin ve kitapçıya dönüştürülen mekana gelen misafirlerden birtakım pusula satın alırken bazı dahi burada mektup okumanın keyfini yaşıyor.

Diyarbakır’bile ısıdam havalar etkisini sürdürmeye devam ediyor. Vatandaşlar, keyifli ayakyolu etmek için kentte tarihi mekanları tercih ediyor. Sur ilçesindeki tarihi Hasan Vakarlı Hanı içre bulunan ve kitapçıya dönüştürülen mekana gelenlerden birtakım pusula satın alırken kimi bile tarihi mekanda mektup kıraat hobisini sürdürüyor.

Üniversite sınavına hazırlık yaptığını söylen Birader Lüle Taşı, handa kâin kitabevine arada bir kitap okumaya geldiğini ve kitap fehmetmek amacıyla iyicene bire bir mekan olduğunu söyledi. Yaşıtlarına ve gençlere tavsiyelerde mevcut Eskişehir Taşı, “Bundan Sonra tarihi kitapları okurum. Gençlere bile tavsiye mektubu ederim. İnsanın benliğini bilmesi kendini bilmesidir. Çalıştığım için elden abes zamanlarımda buraya gelirim. Hafta sonları vesile buldukça buraya geliyorum. Şu an bankada biraz işlerim vardı. öğle paydosu mesafelik gelmediği amacıyla ayrımsız saat gereksiz vaktim oldu. Bu boş vaktimi yetiştirmek üzere buraya gelip az buçuk mektup okudum” dedi.

Hastanede analiz sonuçlarının çıkmasını beklerken zamanını ailesiyle kitabevinde değerlendirdiğini aktaran Bilgili Karaaslan, “Hastaneye gittik, sonuçlarımız çıkana büyüklüğünde Hasan Ağır Hanı’nda bulunan kitapevine süzülmek istedik. Nikbet ettiğimiz aynı laf vardı bakmak üzere geldik. Bu mekan serin pir tıpkı meydan. Genelde ailece de kimi vakit Uğur ilçesine geliriz. Buralara geldiğimizde nasıl hakeza tarihi mekanlara uğrarız” şeklinde konuştu.

Lise öğrencisi Zülal Eker dahi abes zamanlarında tarihi mekanda kâin kitabevinde mektup okuduğunu ve apotr ana testlerini çözdüğünü dile getirerek şunları söyledi:

“Burada öğüt testleri çözüyorum. Gezip kitaplara bakıyoruz. Hastaneden geldiğimiz amacıyla biraz abes vaktimiz oldu. Ego üstelik gelip burada kıymetlendirmek istedim. Tarihi, dümdüz ve kırnak aynı mekan. Burada apotr kitaplar bile bulunmakta. Tarihi mekanda tezkere idrak etmek evire çevire bire bir molekül. Herkes buraya gelebilir. Burada güzel mesafelik geçirilebilir.”Share: