Dron ile görüntülenen meralar ve sönümsüz hayvanlar benzersiz görüntüler ortaya çıkarttı

Dron ile görüntülenen meralar ve sönümsüz hayvanlar benzersiz görüntüler ortaya çıkarttı

Erzurum Valisi Okay Memiş: “Hayvancılıkta Türkiye’birlikte 1 numarayız”

ERZURUM – Erzurum meralarında sönümsüz büyükbaş ve küçükbaş zooloji dron ile alarga görüntülendi. Açıktan görüntülenen meralar misilsiz görüntüler ortaya çıkarttı.

Erzurum’birlikte büyükbaş ve küçükbaş hayvancılıkta yaşanan artış devam ediyor. Şehir genelinde kocabaş hayvan sayısı 900 bini geçe küçükbaş hayvan sayısı ise 1 milyonun üstünde bulunuyor. Katıksız beslenme kaynağı adına dahi hayvanların vazgeçilmez alanı olan meralar ise Erzurum’birlikte oldukça zengin durumda bulunuyor. Balaban ölçüde saf ortamda sönümsüz hayvanlardan ise deri, süt, peynir kadar ürünlerde bildirme doğal şekilde elde ediliyor. Ayrıca geçtiğimiz günlerde Erzurum’üstelik tanıtımı yapılan kontratlı besicilik ile de ilerleyici süreçte kocabaş ve küçükbaş hayvan sayısının mefret ölçüde artması hedefleniyor. Hayvancılıkta Erzurum’un Türkiye’dahi birinci olduğunu söyleyen Erzurum Valisi Okay Memiş, Erzurum’un mera açısından oldukça varlıklı olduğunu birlikte tabir ederken, kocabaş ve küçükbaş hayvan sayısının ilerleyici süreçte kırıcı oranda artacağını vurguladı. Öte yandan Tasavvur Kaya’nın dron yardımı ile açıktan görüntülediği Erzurum meraları nazirsiz görüntüler ortaya çıkartırken Türkiye’nin yüzdelik 11 oranında mera alanı ise Erzurum’üstelik bulunuyor.

“Hayvancılıkta Türkiye’üstelik 1 numarayız”

Erzurum’üstelik tanıtımı yapılan kontratlı besicilik ile hayvan sayısında faziletli oranda ongunluk kaydedeceklerini tamlayan Erzurum Valisi Okay Memiş, “TÜİK rakamlarına göre kocabaş efsanevi sayısında 900 bine ulaştık. Küçükbaş efsanevi sayısında ise 1 milyonun üstüne çıktık. Serencam kendisine Ekincilik ve Orman Bakanımız ile sözleşmeli besiciliğin tanıtımını üstelik Erzurum’da yaptı. Tığ bu proje yardımıyla bildirme bir iki 100 bin sayı artım bekliyoruz. Kocabaş hayvancılıkta hedefimiz olan 1 milyon sayısına da bu şekilde kazanmış olacağız. Kontratlı besicilik hayvancılıkta bizim amacıyla yıpranmamış aynı dönem demektir. Bunu ego burada göreve başladığım zamandan beri hep çiftçilerimiz bizden istiyordu en üst bunu başardık. Umuyorum kim bundan sonraki süreçlerde henüz nazik sayılara ulaşacağız. Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılıkta Türkiye’birlikte ayrımsız numarayız” dedi.

“Hayvancılık 1 numaralı anlaşma kaynağımız”

E-tecim yöntemi ile Türkiye’nin rastgele tarafına doğal mahsulat sattıklarını birlikte kaydeden Vali Memiş, “Bu konuda iddialıyız. Bizim Türkiye’da bulunan apayrı illerdeki gibi veya yurtdışında bulunan gâh çiftlikler kabilinden büyük çiftliklerimiz namevcut. Bin antet 5 bin antet gibi durumumuz namevcut. Bizim çiftliklerimiz 20 baştan başlıyor 500’e büyüklüğünde fakat ulaşıyor. Bu sayılar fellah ve hayvancılık özne vatandaşlarımız ortada dağılmış durumda bulunuyor. Cümle geçimini hayvancılıktan sağlıyor. Baktığımız ant bizim hayvani ürünlerimizin haddinden fazla fazla endüstriye girmediğini da görüyoruz. Evsel tüketimde ve artık e-ticaret yöntemi ile biz bunu tamam Türkiye’ye satabiliyoruz. Peynir çeşitleri, sadeyağ ve vücut ürünlerini talih genelinde dağıtıyoruz. Bu anlamda bizim için hayvancılık çok yüce ve aynı numaralı uyuşma kaynağımızdır” dedi” açıklamalarında bulundu.

Share: