Ekincilik ve Orman Bakanı Kirişci, Ağrı’da departman temsilcileriyle görüştü Açıklaması

Ekincilik ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, Ten ve Benzin Kurumu tarafından hayata geçirilecek sözleşmeli besi üretim faaliyetlerinin Veca ve kesim illeri için şişman ehemmiyet taşıdığını belirtti.

Çeşitli programları dolayısıyla Ağrı’evet mevrut Vekil Kirişci, İbrahim Çeçen Üniversitesi’nde düzenlenen “Tarım Sektörü Temsilcileri Toplantısı”na katıldı.

Kirişci, burada yaptığı konuşmada, Fellah Vasıta Sistemlerinde yapılacak yeniliklerin vatandaşlara eke yardım sunacağı kanaatinde olduklarını söyledi.

Bakanlık bünyesinde 65 antet ve 136 madun başlıktan oluşan desteklemeleri sadeleştirmeye başladıklarını anlatım fail Kirişci, “Bu çerçevede bile hele üreticilerimizi yormadan, üreticilerimizi kendi bulundukları mekandan toprak ve kaza müdürlüklerine getirmeden inşallah 1 Ilk Teşrin bakımından bütün Ekinci Taşıt Sistemi (ÇKS) ile ilişik işlemlerimizi e-cesamet üzerinden yapıyor olacağız. Bu sizi zahmetten kurtarma yerine mehabetli tıpkısı gelişme olur inşallah.” dedi.

Kirişci, süt ve basılmış desteklerinin ödemelerinin 6 ay önceye çekilmesinin avantajlarının gelişigüzel alanda görüleceğini aktardı.

Üretici ile alıcıyı benzeri araya getirme adına atık adımların ayrı tıpkı eklenmiş ayar olacağına belen eden Kirişci, şöyle konuştu:

“Üretimle ilişkin mevzuatı ekim ayında Türkiye Iri Budun Meclisi açıldığında meclisimize sunabilecek duruma geldik. Bununla da yetinmedik, yürürlüğe girmesi üzere beklemeden 6 Eylül 2022 tarihinde Cumhurbaşkanlığı kararıyla değişmeyen yayımlandı. Ağrı, bilinen hayvancılıkla nam yapmış bire bir şehrimiz ve Balkı’dan ayrımsız kere henüz nakletmek isterim. Et ve Süt Kurumu kontratlı besi üretimi faaliyetlerinde bulunacak. Üreticilerimizle inikat imzalayacak. Hem ilişki hem hava fiyatı noktasında bu kontratlı besicilik üreticimize güvence imkanı sunacak. Ilkokul yıl süreyle birlikte asgariden kişi istihsal planlamasını üreticimiz yapabilecek. Kıymet garantisi bu şekilde sağlanmış olacak.”

Kirişci, Ağrı’bile ekincilik sigortası yaptıranların oranlarının de düşük olduğunu, sayının artması gerektiğini hatırlattı.

Salonda kâin seksiyon temsilcilerine sigorta sayılarının Ağrı’evet yakışmadığını belirten Kirişci, tuman, başat yahut sıkıntı kabilinden birçok doğal afete alın sigorta yaptırmaları yönünde uyarılarda bulundu.

Dert’evet yapılan yatırımlar karşı bile hikmet veren Kirişci, “20 yılda 7,3 milyarlık tarımsal bindi ve envestisman desteği verdik. Hani kimi vakit diyorlar ya ‘Balkı’evet siz ne verdiniz?’ Bizim Ağrı’evet verdiğimiz bu manada sonuç adım cesim. Balkı’bile 286 bin dekar alanda mera tashih alan çalışmaları yapıldı. Son 20 yılda 254 milyon lira ağızotu bitkileri desteği sağladık. Bu çerçevede üstelik hoşur hayvancılığımıza dahi değişik benzeri gözle baktığınızı dahi izah etmek isterim.” diye niteleyerek konuştu.Share: