EKSIKSIZ timinin fahri “acara”leri önce hareket görevlerinde enkazdan 15 güç kurtardı

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’taki depremlerin peşi sıra Malatya ve Hatay’da görev özne Erzurum Güven Müdürlüğünde görevli enerjik bilek polislerinden oluşan Polis Arama Istirdat (MASUM) timi, 15 kişiyi çöküntü altından kurtardı.

İl Inanma Müdürlüğü bünyesinde aynı müddet ilk Çevik Bilek Yazıhane Müdürlüğünde görev yapan ve fahri kontrol istirdat eğitimi alan 20 personelden NEZIH timi oluşturuldu.

AK timi, “asrın felaketi” kendisine nitelenen Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’taki evvel depremin arkası sıra AFAD koordinasyonunda taharri istirdat çalışması beğenmek amacıyla afetten etkilenen Malatya ve Hatay’a gitti.

İlk sarsıntı görevlerinde Malatya ve Hatay’daki enkazların altından 15 kişinin canlı çıkarılmasını sağlayıcı tim, bölgedeki görevlerini tamamladıktan sonra Erzurum’a döndü.

Erzurum’da birincil görevlerinin başına geçen AKMAN timinin amiri komiser Abdulkadir Çınar, AA muhabirine, zelzele sabahı saat 7.30’üstelik hazırlıkları tamamlayarak yola çıktıklarını fakat kar ve tipi nedeniyle baskı şartlarda öğün aldıklarını anlattı.

Olumsuz hava koşullarına rağmen sarsıntı bölgesine duyulmak üzere iri çaba gösterdiklerini vurgulayan Çınar, “Biz o bölgeye vurmak için suratsız albeni koşullarına rağmen gittik ve bire bir çevrim akşam ezanı 16.30’üstelik enkaz üstünde kontrol yapmaya başladık.” dedi.

Çınar, ekipte saha düz 20 enerjik bukağılık polisinin elan önce zelzele tecrübesi olmadığına meni ederek, buna karşın aldıkları eğitimleri uygulayan timin önce iki devir 13 kişinin enkazdan sağlıklı çıkarılmasını sağladığını dile getirdi.

Sonraki günlerde da 2 kişiyi enkazdan çıkardıklarını tabir fail Çınar, şöyle konuştu:

“Depremin ikinci günü ayrımlı enkaza yönlendirilirdik, daha önceki burada arama çalışmaları mamul ve aktif emaresine rastlanmamış. Biz umutlarımızı kaybetmeden çalışmaya devam ettik. Aynı dahi depremde sonsuz çalışınca kulaklarınızda bir sesleri duymaya başlıyorsunuz. Yanılmıyorsam depremin 45’inci saatiydi. Ayrımsız kardeşimizin sesi makbuz. Acep faal var mı demeye başladık. Elbette zamana cebin bir yarış dahi vardı. İlk dört katını çıkardık, arkadaşlarımız ‘Sesimi duyan var mı?’ diye seslenince, ‘Buradayım.’ diye kıymet verildi. İlk başta inanamadık ‘Acep sesi alelade mi duyduk, yoksa kulaklarımız mı bizi yanıltıyor?’ diye niteleyerek şaşırdık. Bilahare etraftaki gayrı taharri istirdat ekiplerini ve vatandaşları çağırdık, ‘Tığ bire bir ses duyduk amma sahne mi kök mi inanamadık.’ dedik. Onların da dinlemesini istedik. Esasen kimse var mı, ismini söyle dedim. Ayrımsız noktadan ‘Ben Anıl.’ diyerek yanıt gelince oradaki sevincimizi anlatamam.”

“Kader böyle ayrımsız madde, ikimizi enkazın altında buluşturdu”

Çınar, timin 4,5 saat süren çalışmanın ardından Anıl’a ulaştığına işaret ederek, “Günlerce haris, susuz ve uykusuz fariza yaptık. Anıl’a ulaştıktan sonradan tamlık yorgunluğumuzu unuttuk. Anıl’a ‘Kardeşim kaçıncı kattasın.’ diye sorunca ‘Bodrum kattayım.’ dedi. Binanın 7. katından canlı çıkmazken, bodrum katından çıkması ayrımsız mucizeydi. Göçük altındaki Anıl’ı izanlı tutmak amacıyla konuşuyoruz, bize ‘Ağabeyi hayatımı kurtarıyorsunuz. Birimiz Türkiye’nin bire bir ucundan diğerimiz bire bir ucundan geliyoruz. Ben Tekirdağ’dan siz Erzurum’dan geldiniz ve Malatya’birlikte buluştuk.’ dedi. Baht böyle bir şey… İkimizi enkazın altında buluşturdu.” ifadelerini kullandı.

Deprem bölgelerinde günlerce süren çalışmalarını tamamladıktan sonra yeniden fariza bölgelerine döndüklerini ve halkın huzuru için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini nâkil Çınar, “Vatandaşlarımızın huzuru ve birey güvenliği üzere ekip arkadaşlarımızla çalışmalara bitmeme ediyoruz. Asayiş çalışmalarını sürdürüyoruz. Hayat devam ediyor ve vatandaşlarımız için canla başla çalışıyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Share: