Elazığ’da öğrenciler sahipsiz hayvanlarla akilane iletişimi masal ve oyunla öğreniyor

Elazığ’üstelik öğrencilere sahipsiz hayvanlarla lacerem akla yatkın bildirişim kuracakları, masal ve oyunlarla öğretiliyor.

İl Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğü ve Fırat Üniversitesi (FÜ) Meydan Baytar Hekimliği Öğrenci Topluluğu hisse senedi birliğiyle, “Sokağın Gerçek Sahipleri Projesi” hayata geçirildi.

Proje kapsamında başlangıçta belirlenen okulları görüşme fail üniversiteli çoluk çocuk öğrencilere iyesiz hayvanların cisim dili ve onlarla zahir iletişim kurulması gerektiğiyle ait lokma yapıyor, beş öğretmenleri bile sahipsiz hayvanları bahis edinen masal anlatarak, onları bilinçlendiriyor.

Üniversiteli gençlerin ve masal öğretmenlerinin üçüncü durağı ÇABA İlkokulu oldu.

Yapılan etkinlikler ve sunumları heyecanla strateji eden ve düzenli ant nâkil öğrenciler, okula getirilen “Ağırbaşlı” isimli köpekle da öğrendikleri iletişim tekniklerini aplikasyon fırsatı buldu.

Bu eğitimin kentteki yekpare anaokulları ile ilk ve ortaokullarda okuyan öğrencilere verilmesi hedefleniyor.

İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Yiğit, AA muhabirine, çocukların iyesiz hayvanları adi yaşta tanımasının önemini anlattı.

Proje ile onlara iyesiz hayvanlarla bir arada hayat kültürünü kazandırmaya çalıştıklarını tabir eden Kahraman, bu kapsamda ekiplerin okullarda öğrencilerle tıpkısı araya geldiğini belirtti.

“Çocuklara bu hayatı gelişigüzel güzelce tıpkısı şekilde paylaşabileceğimizi anlatıyoruz.” diyen Kahraman, çalışmanın faydalarını gördüklerini kaydetti.

“Bu alışkanlığın hasis yaşta kazanılması gerekiyor”

Öğrencilerde sahiplenme duygusunun gelişmesinin çok bulunmaz olduğunu vurgulayan Alp, eğitimlerin bundan sonra anne eğitimdeki öğrencilere müteveccih olduğunu belirtti.

Yiğit, “Bu alışkanlığın gerçekten yaşta kazanılması gerekiyor. Hasis yaşlarda bu alışkanlıkları kazandırdığımızda gelecek nesiller hayvanların zahir hayatta kalabileceğini, nelere alın reaksiyon gösterdiklerini henüz ferah öğrenecek.” dedi.

Projede kayran düzlük masal öğretmenlerinden Şeyma Mebzul Sağırlar, çocukların gâh şeyleri masal ve oyunla henüz yalınç öğrendiğini belirterek, iyesiz hayvanlarla akıllıca iletişim üzerine dahi onları baziçe ve masalla bilgilendirdiklerini söyledi.

Veteriner Fakültesinde okuyan Beyza Göker ise yaptıkları sunumlarla iyesiz hayvanları çocuklara daha yakından tanıttıklarını belirtti.

Göker, “Son dönemde, ‘sokak hayvanlarına şiddet’, ‘sokak hayvanlarının çocuklara saldırısı’ üzere konular gündeme geliyor. Burada çocukların kendilerini lacerem savunmaları gerektiğini, hayvanların sinirlendiğinde neler yapabileceğini öğretmeye çalışıyoruz.” diyerek konuştu.

Öğrencilerden Melike Begüm Aksoy, eğitimle iyesiz hayvanlara sevecenlik gösterilmesi gerektiğini, onlarla zahir bildirişim kuracaklarını öğrendiklerini belirtti.

Aksoy, kendilerine masal anlatıldığını, kağıttan kapik yaptıklarını, etkinliğin uyumlu geçtiğini tabir etti.

Meryem Öztürk ise iyesiz hayvanların hangi durumlarda sinirlendiğini öğrendiklerini anlatarak, “Hayvanlara müzaheret etmeliyiz. Onları sevip, onlara yemek vermeliyiz. Bunları öğrendik.” dedi.

Share: