Elazığlılar Dipsiz Göl’ün turizme kazandırılmasını istiyor

Elazığ’dahi şehir merkezindeki aynı habbe bahçesinde yer kayran ve umum beyninde “Dipsiz Göl” namına adlandırılan bittabi gölün turizme kazandırılması isteniyor.

Merkez Aksaray Mahallesin’bile bağımsız milletvekili benzeri evin bahçesinde mevcut ve yaklaşık 100 metrekare satıh alanına eş göl, tabandan kaynayarak çıkan yer altı sularıyla besleniyor.

Yaz aylarında suyunun itici, kış aylarında ise yunak olmasıyla da dikkati çeken göl, içerisine bırakılan sazan, turna, ala ve akvaryum balıklarıyla da ilgi uyandırıyor.

Mahalle sakinlerinden Ferit Demirci, çocukluğundan bu yana gölün olduğunu, oradan taşan suyla insanların bahçelerini suladığını belirtti.

Yeraltı sularıyla beslenen gölün suyunun haddinden fazla açık, saf olduğunu rapor eden Demirci, “Gölün suyu ne azalır ne bile çoğalır, kışın suyu sıcak, literatür ise soğuktur. Burayı zaaf edenler çokça. Göle gösteriş katması üzere balıkları tığ bıraktık.” dedi.

Demirci, çok bozuk yıllarda çevresi bataklık ve aynaz olan gölün, ilgilendiren ayrımsız hava aracılığıyla duvarlarının taşlarla örüldüğünü ve gölden taşan suların uyumlu akması üzere yol yapılarak rehabilite edildiğini aktardı.

Gölün ahali arasında anlatılan bire bir efsaneyle da deste çektiğini dile getiren Demirci, şöyle bitmeme etti:

“Efsaneye bakarak, tıpkısı gelinle damat faytonla buradan geçe faytonu calip hayvan ürkmüş, kadın ve damat göle düşüp meknuz. Sonradan kadın ve damadın Sivrice Gölünde izleri çıkacak. Su dahi 300 metre derinlikten çıkıyormuş. Onun için ismini Dipsiz Göl koymuşlar.”

Mahalle sakinlerinden Mualla Safter ise Dipsiz Göl’ün güzelliğiyle mahalleye damga kattığını, insanların etrafında oturup dinlendiğini ve evire çevire ayakyolu geçirdiklerini dile getirdi.

Safter, “Tığ bu gölün turizme kazandırılmasını istiyoruz.” diye konuştu.

Share: