Icra Vekili Murat Kurum, toplumsal ev projesinin basın tanıtımında konuştu: (1)

Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Hedef Gelgel, kentsel dönüşümle şehirlerin altyapısının güçlendirildiğini belirterek, “Bugüne kadar 3 milyon habbe dönüşümünü sağladık ve kullanılmamış yuvalarına kavuşan 12 milyon insanımızın bu manada hayatlarını değiştirdik.” dedi.

Bakan Hava, Beşiktaş’ta düzenlenen “Cumhuriyet Tarihinin En Iri Sosyal Bölük Hamlesi Basın Buluşması” programında, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı toplumsal basamak hamlesinin detaylarını paylaştı.

Son 20 yılda, Türkiye’yi seçkin alanda tarihi hizmetlerle tanıştırdıklarını söyleyen Kurum, 81 ilde hep ilçeleri dev eserlerle projelerle donattıklarını dile getirdi.

Yaklaşık 4 yıl ilk, yerli seçim öncesinde Cumhur Reisi Erdoğan’ın kentçilik manifestosunu car ettiğini hatırlatan Kurum, Türkiye’da yüzde 90’ı toplumsal göz almak için bugüne büyüklüğünde TOKİ Başkanlığı vasıtasıyla 1 milyon 170 bin konut inşa ettiklerini kaydetti.

Çalım, var güçleriyle çalıştıklarını, şehirlerin altyapısını ve üstyapısını güçlendirmek, tarihi mekanları harlatmak adına iri projelerin gerçekleştirildiğini belirterek, “Bu manada tarihe vefa, geçmişe kaçınmak anlayışıyla Konya’bile yıpranmamış Mevlana Meydanı’nı, yeniden Edirne’de Mimar Sinan’ın emaneti Selimiye Camii ve çevresinde tensikat yapıyoruz. Bursa’bile Ulu Cami etrafında tekrar belediyelerimizle birlikte yapmış olduğumuz bir proje kapsamında Ulu Cami etrafını, Bitlis’imizi, köprülerimizi, medreselerimizi, meydanlarımızı baştan ayağa kaldırıyoruz. Toplamda 45 ilimizde, 80 tarihi meydanımızı bulunduğu bölgeyi cazibe merkezi haline getirmeye ve milletimize aslına akla yatkın aynı şekilde kazandırmaya çaba gösteriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bir taraftan 70 milyon metrekare büyüklüğüne vasıl kavim bahçesi projeleri yürüttüklerini aktaran Gurur, 455 ulus bahçesini de Edirne’den Hakkari’ye büyüklüğünde vatandaşlara kazandırdıklarını dile getirdi.

Meram Çalım, “Kentsel dönüşümle şehirlerimizin altyapısını güçlendiriyoruz ve bugüne kadar 3 milyon lüp dönüşümünü sağladık ve yıpranmamış yuvalarına kavuşan 12 milyon insanımızın bu manada hayatlarını değiştirdik. Kendilerinin can ve servet güvenliğini güven altına almış olduk.” diye konuştu.

Yaşanan afetlerin ardından Elazığ’dahi Malatya’dahi ve İzmir’bile tarihinin yeryüzü şişman dönüşüm projelerini başlattıklarını, Antalya’üstelik, Muğla’bile ve Gün Doğusu Karadeniz’in tamamında afet alanlarında dev bir yenilenmeye imza attıklarını tamlayan Kurum, Türkiye’nin, ihtiyacı olan rastgele ürünü, seçkin hizmeti, en hızlı ve nitelikli şekilde üretme kabiliyetine, kapasitesine, kararlılığına topluluk olduğunu söyledi.

“Sosyal konutu, önceliklerimiz beyninde gördük”

Gurur, Türkiye’nin vizyonu ve hedefleri doğrultusunda millet amacıyla arzuladıkları her hizmeti yapma, herhangi bir eseri ortaya koyma imkanını ve cesaretini gösteren bir mutluluk olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:

“Bu büyüklük ve budun amacıyla mütemadi koşmamızın yeryüzü balaban sebebi üstelik seçme ülkeye şans sıfır bu iri potansiyelimiz. Bu anlayışla sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 20 yıldır bilcümle içtimai devletin ana görevi olan barınma hakkını, sosyal konutu, önceliklerimiz arasında gördük. 2019 yılında özlük yerli, yenilikçi, milli, sürdürülebilir kaynaklarımızla geçmiş 50 bin, arkası sıra da 100 bin toplumsal basamak dedik ve bu projelere 2 milyonu aşkın vatandaşımız başvurma ederek büyük bire bir haz gösterdi. Biten konutlarımız vatandaşlarımız marifetiyle iri bir beğeniyle denk buldu. Yerel mimariye, bölgenin değerlerine uygun şekilde inşaatlarımızı yapmaya bitmeme ediyoruz. Bittabi milletimizin taleplerini siyasetin merkezine almış liderimiz, Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla dahi bu başvurunun karşılanabilmesi amacıyla bakir yuva ika hayaliyle vatandaşlarımız evlerine kavuşabilme hayaliyle bu başvurularını gerçekleştiriyorlar.”

Konut hamlesiyle dünden itibaren telefonlarının susmadığını kaydeden Kurum, vatandaşlardan nazik benzeri hazzetme gördüklerini söyledi.

(Sürecek)

Share: