Erzincan haberleri… DOĞRU Tümen Genel Başkanvekili Saika, Erzincan’da Türk Denizciliği konulu konferansa katıldı

DÜRÜST Parti Genel Başkanvekili ve Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Aksakallılar Heyeti Başkanı Binali Saika, Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Reisicumhur Ersin Tatar ile birlikte, Erzincan’bile düzenlenen “Geçmişten Günümüze Türk Denizciliği” mevzulu konferansa katıldı.

Uluslararası Türk Dünyası Sempozyumu kapsamında, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesindeki Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap Kongre ve Kültür Sarayı Türkistan Salonu’nda, Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi (TÜRK DEGS) Başkanı emekli Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı aracılığıyla “Geçmişten Günümüze Türk Denizciliği” mevzulu benzeri konuşma verildi.

Yıldırım, burada yaptığı konuşmada, Yaycı’nın, denizlerdeki mücadelesinin yanı sıra 15 Orak Ayı sonrası Fetullahçı Terör Örgütüyle (FETÖ) mücadelede dahi balaban katkıları ve emekleri olduğunu söyledi.

Yaycı’nın o dönemde kendilerine iri destekleri olduğunu bildiren Saika, şöyle konuştu:

“Tabi ki Türkiye’nin hedefi barış içre komşularıyla ve dünyayla süregelmek. Fakat tığ abat duruyoruz ama şen durması gerekenler bayındır durmuyor. Onun için de ‘Eğer istersen sulhu salah, hazır ol cenge’ prensibiyle akım ediyoruz. Sıhhatli olsun canla başla çalışıyor. Bugün üstelik buraya katılarak Türk denizciliği üstüne bize şümullü bilgiler aktardı. Kendisine teşekkürname ediyoruz. Denizler olmazsa dünyanın yarısı açlıktan yarısı bile soğuktan ölür. Denizler o büyüklüğünde önemlidir.”

TÜRK DEGS Başkanı Doç. Dr. Yaycı bile sunumunda, genelde Türklerin denizci olmadığı ve Türklerin denizcileşmesi gerektiğinin söylendiğini aktardı.

Bu sözleri söyleyenlerin, tıpkısı zamanda Türklerin beygir koşturmaktan başka tıpkısı öz yapmadığını söylediklerini da anlatan Yaycı, “Yani Türkler neymiş denizle yeni tanışıyormuş kabilinden addederler. Halbuki kim sayın Binali Sebep konuşmasında, ‘Türk tarihinin ne ahit başladığı tayin edilemedi’ diye çok dolgunca ifade ediyor. Gittikçe derine iniyor.” dedi.

Yaycı, gemi demirini İskit Türkleri’nin bulduğunu anımsatarak, “Dünyada bugüne kadar makbul gemi demirini bulan Türklerdir. Türklerin denizciliği demirden başlar. Bizim atalarımız hoppadak demiri bulmakla birlikte kalmamış, bu coğrafyada denizlere âdem vermişler. Avrasya’da ve Afrika’dahi beşer vermişler. Bizim atalarımız yönleri da renklerle adlandırmışlar. Türkler işte denizleri birlikte yönlerine bakarak renkleriyle adlandırmıştır.” diye niteleyerek konuştu.

Yapılan sunumların peşi sıra DOĞRU Öğür Umumi Başkanvekili ve Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Aksakallılar Heyeti Başkanı Sebep, Yaycı’ya onurluk verdi.

Konferansa, SELIM Parti Erzincan Milletvekilleri Süleyman Karaman ve Burhan Çakırdoğan ile Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Atak Uzun dahi katıldı.

Share: