Eskişehir’de Tarihi Bölgede Arızi Dönemi Başlıyor

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, şehir merkezinde hayata geçirdiği yayalaştırma kararları ile bölgelere değer katmaya devam ediyor. Bu kapsamda akıbet yıllarda turizmin oylumlu duraklarından biri haline gelerek domestik ve yabancı turistlerin akınına uğrayan Eskişehir’de, tarihi Odunpazarı bölgesi üzere UKOME eliyle alınan yayalaştırma kararı uygulaması 26 Ilkgüz Pazartesi gününden itibaren başlıyor.

İmar planlarında yolcu bölgesi olarak zahirî tarihi Odunpazarı bölgesi Kemal Zeytinoğlu Caddesi ve angajmanlı sokaklar, 2017/6 sınırlanmış Iblağ Eş Güdüm Merkezi (UKOME) eliyle rey birliğiyle alınan değişmeyen sonrası 26 Ilkgüz 2022 tarihi itibariyle belirli saatlerde komütatör trafiğine kapatılıyor. 26 Ilkgüz Pazartesi gününden itibaren bölgede yayalaşma süreci başlayacak.

“YAŞANAN ARAÇ VE GEÇICI TRAFİĞİ BÖLGEDE TRAFİK DÜZENLEMESİ YAPILMASINI ZORUNLU AĞIL GETİRMİŞTİR”

Buna göre Odunpazarı Kentsel Sit Alanı ortamında artan Kemal Zeytinoğlu Caddesi ve bağlantılı sokaklar belirlenen saatlerde anahtar trafiğine kapatılacak. Büyükşehir Belediyesi eliyle yapılan bilgilendirmede şu görüşlere meydan verildi:

“Odunpazarı Kentsel Sit Alanı süresince artan Eksiksizlik Zeytinoğlu Caddesi Büyükşehir Belediyemiz ve kaymakamlık belediyemiz vasıtasıyla hayata geçirilen birbirinden değerli projeler ile bölgeyi turizm açısından elektrik merkezi haline getirmiştir. Özellikle domestik ve yabancı gezici sayısındaki çoğalma ile şehrimize gelen turlar nedeniylede yaşanan açar ve palyatif trafiği bölgede gidiş geliş düzenlemesi yapılmasını zorunlu hale getirmiştir. İmar planlarında geçici bölgesi kendisine gözüken Eksiksizlik Zeytinoğlu Caddesi ve angajmanlı sokaklar, 2017/6 çevrilmiş Ulaştırma Koordinasyon Merkezi (UKOME) marifetiyle fikir birliği ile alınan karar ile 26 Eylül 2022 tarihi itibariyle vesile trafiğine sınırlı saatlerde kapatılacaktır. Buna göre 1 April-31 Ekim  arası saat 09.00-23.00 ile 1 Teşrinisani-31 Mart 09.00-21.00 saatleri arasında Eksiksizlik Zeytinoğlu Caddesi (Atatürk Bulvarı- Şeyh Edebali sokak arası), Beyler çıkmaz, Batıl Sarıklı çıkmaz, Efrat çıkmaz, İnceağa çıkmaz, Kurşunlu Cami çıkmaz, Ortaçsokak, Özlemli sokak, Şeyh Sadık çıkmaz, Tiryaki Hasan Paşa çıkmaz, Arifbey çıkmaz, Cemalciler çıkmaz, Demirler çıkmaz, Fırın çıkmaz, Koca Müftü çıkmaz, Mücellit sokak, Örencik çıkmaz, Paşaoğlu sokak, Şirinyalı çıkmaz ve Zeytinler çıkmaz açacak trafiğine kapalı olacaktır. Caddenin şalter trafiğine kapatılması zımnında ana yol girişindebulunan göçüm durağı 1 araçlık bekleme noktası bırakılması neredeyse Atilla sokak köşesine taşınacaktır. Caddeyi kullanan 18 ve 32 numaralı minibüsler ise Devetepe-Kocatepe ve Şube çıkmaz güzergahını kullanarak Odunpazarı’na ulaşacak. Devamında ise bire bir güzergahı kullanmaya bitmeme edecektir. Atatürk Bulvarı’ndan gelerek Eksiksizlik Zeytinoğlu Caddesi’ne devam fail yağız 17 numaralı otobüsümüz ise Kemal Zeytinoğlu Caddesi’ni kullanamayacağı için seferini Odunpazarı duraklarında sonlandıracaktır.”

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, vatandaşların mülga sokaklar ve minibüs güzergahları ile ait tafsilatlı bilgiye www.eskisehir.bel.tr web sitesi ile Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal medya hesapları üzerinden ulaşabileceklerini belirttiler.

Share: