ETSO Başkanı Özakalın’dan müstacel davet

Erzurum 6. Heveslendirme Bölgesi’ne alınmalı antrparantez yeniden Erzurum komşu l yer uygulamasına sokulmalı’

Erzurum Tecim ve Uran Odası (ETSO) Başkanı Saim Özakalın aynı çağrıda bulunarak, Erzurum’un 6. Teşvik Bölgesi kapsamına alınmasını, ayrıca Bitişik İl uygulamasından faydalandırılması gerektiğini söyledi.

Konuyla ilgilendiren tıpkısı dosya hazırlayarak Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın Erzurum’u ziyaretinde bizzat kendisine verdiğini, 6. Bölgeyle bitişik yer uygulamasının Erzurum’a neden muktezi olduğu noktasında bile sözlü namına anlatım ettiğini anlatan Komutan Özakalın, Bu laf Erzurum’un sanayileşmesi noktasında haddinden fazla nazik benzeri ehemmiyet arz ediyor. Erzurum serencam yıllarda aldığı yatırımlarla 6. Bölgeye dahi alınırsa, Erzurum her anlamda önü açılacak. daha çok büyüyecek ve gelişecektir’ dedi.

6. Heveslendirme Bölgesi’nde Kars, Balkı, Iğdır, Bingöl, Muş, Bitlis, Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Siirt, Şırnak, Van, Hakkari ve Tunceli’nin meydan aldığını, bu resim üstelik Erzurum’un birlikte olması gerektiğine bel fail Başbuğ Özakalın, sözlerini şöyle sürdürdü;

Erzurum 5+1 Teşvik Bölgesinde düzlük almaktadır. Bu bölgelerde kayran alan şehirler 6. Havza teşviklerinden yararlanmasını sağlayan aplikasyon 21 Ağustos 2020 tarihinde sonlandırılmıştır. Elan bilahare aynı yıl uzatıldı ve tekrar bu uzatmada 2021 yılında kaldırıldı. Bu aplikasyon 4 ve 5. Heveslendirme Bölgesi illerindeki OBS’lerde düz düzlük yatırımların sekteye uğrayacağı endişesine öğün açtı. Uygulamanın sonlandırılmasının, şehrimizdeki yatırımları dahi ağırbaşlı anlamda etkileyeceğinden ve bölgenin cazibesini ortadan kaldıracağından büyük keder duyuyoruz.

Bu aranjman özellikle, şehrimizin soylu erki anlamda gelişmesi, üretiminin ve istihdamının artması için yaklaşık 10 yıldan bu yana faaliyete etmek amacıyla ETSO olarak bizim dahi şişman ceht gösterdiğimiz 2. Kombinasyon Uran Bölgesi’ndeki kâin yatırımcıları ve bölgeye yatırım yazmak isteyen müteşebbisleri da apayrı arayışlara irsal edecektir. Bunun de yer balaban zararı şehrimiz ve bölgemiz görecektir.

Bu sebeple 5+1 uygulamasının namına sunma gücük zamanda kalımlı kendisine 6. Heveslendirme Bölgesi kapsamına alınmamızı çabucak bekliyoruz.’

Mücavir diyar uygulaması

ETSO Başkanı Saim Özakal’ın Mücavir İl Uygulamasından Erzurum’un çıkarıldığını, daha çok ihracatın önünün kesildiğini rapor etti.

Erzurum’un esasen çizi ticareti kapsamında bitişik devlet statüsüne alınmasını talip Özakalın, Erzurum’un gelişmesi, büyümesi, istihdamın artırılması, sanayileşmenin yollarının açılması gerektiğini söyledi.

Erzurum hem İran’a hem da Müstakil Devletler topluluğu ile çizgi ticareti fail illerle bitişik mülk olduğunu bile hatırlatarak, Erzurum bu noktada adeta üvey evlat muamelesi görüyor. Bunun biran evvel düzeltilmesini istiyoruz’ şeklinde konuştu.

2. OSB genişletilmeli

Erzurum’un belki da kaderini değiştirecek olan Aziziye sınırları içerisinde düzlük düz 2. Birleştirme Sanayi Bölgesi’nde enfrastrüktür çalışmalarının şişman ayrımsız süratle devam ettiğine ilgi calip Komutan Özakalın, Erzurum Valisi Okay Memiş, Büyükşehir Şehremini Mehmet Hane, ETSO ve şehrin siyasal erkinin girişimleri ile askeriyeden alındığını, 1.5 milyon metrekare kadar olduğunu anlattı.

ETSO Başkanı Saim Özakalın, sözlerini şöyle tamamladı: Şurası alelacele ifade edeyim ki, Erzurum 6. Teşvik bölgesine alındığı andan itibaren bu meydan Erzurum’a yetmez. O alanda 1.5 milyon metrekare gereksiz bir düz elan var. O alanın bile askeriyeden alınarak 2. Kombinasyon Uran Bölgesine eklenmelidir.

Çok sayıda yatırımcı, girişimci Erzurum’a envestisman açmak için bekliyor. 6. Heveslendirme Bölgesi ve OSB’nin genişletilmesi Erzurum’un gelişmesine, kalkınmasına, istihdamına, göçün önlenmesine, şehrin ekincilik ve hayvancılığın yanında tıpkı endüstri şehri olmasına, ekonomisinin umulmayan büyüyeceğine kere açacaktır.

Bu konularda Erzurum’un tek edisyon haline gelmesi geçişsiz. İktidarıyla, muhalefetiyle, siyasetçisiyle, işadamlarıyla, Sivil Sosyete Kuruluşlarıyla, üniversiteleriyle, domestik yönetimleriyle velhasıl Erzurumlu hemşerilerle tek print olmamız gerekiyor. Bir Tane patırtılı olmamız eşya. Bu imkan elimizden kaçmamalı. Herkesin desteğini istiyor ve istem ediyoruz’

6. Heveslendirme Bölgesinin Getirileri

Erzurum’un 6. Isteklendirme bölgesi kapsamına alınmasının sakil faydaları var. Yatırımcı bu faydalardan yararlanabilmek üzere Erzurum’u terci edecek. Şehre yatırım ayırmak amacıyla balaban şirketler gelecek. 2. Birleştirme sanayi 3. 4. 5. Birleştirme sanayinin oluşmasını sağlayacak. İstihdam sağlanacak, Erzurum Ekincilik, hayvancılık, turizmin birlikte endüstri şehri olma özelliğine kavuşacak.

6. motivasyon bölgesinde Nazik ölçekli yatırımlara heveslendirme sistemi uygulanacak, idrak indirimi sağlanacak, sigorta primi çalıştıran hissesinde çokça yoğun kolaylıklar sağlanacak, Gümrük vergisi muafiyeti kabilinden kolaylıklar sağlanacak.

Ayrıca, Tarım ve Zirai Endüstri, İmalat endüstri ve Bakım sektörünün türlü kolları 6. Isteklendirme bölgesi imkanlarından yararlanabilecek.

Mesela, 6. Bölge desteğinden faydalanan Diyarbakır’daki aynı işletme çalıştırdığı personel başına 300 TL SGK primi öderken, Erzurum’daki değme pres bunun 6-7 allahsız henüz aşkın SGK primi ödüyor.

Öte yandan çizik ticareti merkezi imkanlarından Erzurum’un yararlanmasının belli başlı faydaları de şöyle:

Hat ticareti kapsamındaki işlemler, standart dış tecim işlemlerinden değişik adına:

Umumi aut ticaret uygulamalarına göre henüz bir iki formalite gerektirir.

İthalatta gümrük vergisi muafiyeti sağlar.

Sınır Ticareti Belgesi sahibi esnaf ve tacirler aracılığıyla yapılabilir.

İthalat Uygunluk Belgesi ile ithalat yapılır.

Komşu ülkelerden ithal edilen kayıt tahril illerindeki halkın kullanımı amacıyla piyasaya yeryüzü edilir.

Türkiye kökenli evet de Türkiye’bile üretilen mahsulat da bitişik ülkelere ihraç edilir.

Böylece, hem cızık illerindeki ticari faaliyetin (iç ticaretin) arttırılması hem üstelik yandaki ülkeye müteveccih ticaretin (aut ticaretin) canlandırılması kanalıyla bölgede melfuf istihdam sağlanması ve gelirin tabana yayılması amaçlanır. – ERZURUM

Share: