Garo Paylan: Akp, Bu Yasayla Yandaşlarının Milyarlarca Liralık Vergilerini ve Cezalarını Paspas

HDP Diyarbakır Mebus Garo Paylan, TBMM Traksiyon Bütçe Komisyonu’nda yarın görüşmelerine başlanacak olan Ara Sıra Alacakların Baştan Yapılandırılması ile Gâh Kanunlarda Fark Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ne ilgilendiren, “AKP, bu yasayla yandaşlarının milyarlarca liralık vergilerini ve cezalarını silecek” dedi.

Garo Paylan, bugün yaptığı açıklamada, AKP vasıtasıyla TBMM’ye verilen ve Plan Bütçe Komisyonu’nda erte görüşmelerine başlanacak olan Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Gâh Kanunlarda Başkalık Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ni değerlendirdi. Paylan, şunları söyledi:

“AKP’nin Meclis’e sunduğu ‘vergi affı tasarısı’ yasalaşırsa Meclis’ten serencam 10 yılda sekizinci yol alacak affı yasası derkenar olacak. AKP, az daha herhangi bir sene idrak affı yasası çıkararak alacak ahlakını yok ediyor. Algı affı yasaları, vergisini bir zamanlar ödeyen yurttaşlarımızı maalesef ‘keriz’ duruma düşürüyor. AKP, bu yasa teklifiyle yurttaşlarımızın 2 bin TL’ye kadar olan borçlarının silinmesini öneriyor. Peki, ensiz gelirli yurttaşlarımızın vergileri silinmeli ama AKP’nin derdi bu değil.

“AKP, BU YASAYLA YANDAŞLARININ MİLYARLARCA LİRALIK VERGİLERİNİ VE CEZALARINI SİLECEK”

AKP, bu yasayla yandaşlarının milyarlarca liralık vergilerini ve cezalarını silecek. Bir zamanda, vergi ve cezalarını ödemeyen yurttaşlarımızı adeta ödüllendirmiş olacak. Şişkinlik yüzdelik 150-200 iken vergisini ödemeyen yurttaşlara ‘Çok düşük tıpkısı farkla bu verginizi yeniden ödeyebileceksiniz’ diyecek. Yani it canlı haddinden fazla yurttaşımız kredi alıp faziletkâr faizlerle bu vergilerini öderken; evini, arabasını satarak vergisini öderken vergisini ödemeyenler adeta ödüllendirilmiş olacak.

“VERGİ KAÇIRANLARI ÖDÜLLENDİRMİŞ OLACAK”

AKP, ayrımsız zamanda vergisini bağan gösterenlere ‘Efendim, bana hasis tıpkı ayırt henüz verin, ben sizi incelemeyeceğim’ diye niteleyerek adeta kazanç kaçıranları ödüllendirmiş olacak. Bu kanun tasarısı, banko idrak adaletini bozacak bir yasa tasarısıdır.

“KANUN TASARISI, HASIS ESNAFI, KOBİ’LERİ VE MAHDUT GELİRLİ YURTTAŞLARIMIZI KORUYACAK ŞEKİLDE YENİDEN DÜZENLENMELİ”

Bu açıdan, kesinlikle aşağı esnafı, ev gelirli yurttaşlarımızı koruyacak bire bir şekilde baştan düzenlenmelidir. Epey esnafın, KOBİ’lerin ve yetersiz gelirli yurttaşlarımızın affedilmesini ve yapılandırılmasını destekliyoruz. Ama AKP’nin derdi, bu yasa teklifiyle şişman sermayenin, lehtar sermayenin vergilerini affetmektir. Bu açıdan, bu kanun teklifinin banko ve kesinlikle yeniden ele alınması gerekiyor.”

Share: