Gümüşhane-Palan karayolunda yamaçlarda bulunan kayalar faciaya davetiye çıkarıyor

Gümüşhane- Kürtün karayolunda yamaçlarda mevcut kayalar faciaya davetiye çıkarıyor

Kaya tedenni riski yüzdelik 85 olan yolda korkuyla gezi ediyorlar

GÜMÜŞHANE – Gümüşhane-Palan karayolu üzerinde yamaçlarda kopmaya hazır vaziyette bekleyen kaya kütleleri sürücüleri karmakarışık ediyor. Gümüşhane Üniversitesi’nden Doç. Dr. Selçuk Alemdağ, defa güzergahının yüzde 85 riziko oluşum ettiğini belirterek çalışmalarında belirledikleri riskli alanlarında anbean kaya düşmesi yaşanabileceğini dile getirdi.

Gümüşhane ve Giresun’u birbirine bağlayan Gümüşhane-Palan karayolunda kaya tedenni riski nedeniyle sürücüler ve vatandaşlar korkuyla gezi ediyor. Yola haddinden fazla andıran benzeri noktada kâin dağların yamaçlarında saha düzlük kayaların her an düşmeye hazır görüntüsü olası bir facianın habercisi yerinde. Misil güzergahında mukaddema beniâdem, yaralamalı ve maddi hasarlı bir nice kaza meydana gelirken, Gümüşhane ve Kürtün güzergahında dolmuşçuluk özne şoförler, daima ölümle burun buruna işlerini yapmak zorunda olduklarını dile getirerek tehlikenin ortadan kaldırılmasını istiyor.

Konuyla ilgilendiren yaptıkları çalışmalarla riskli alanları belirlediklerini ve bu alanlardan tıpkı tanesinde andıran benzeri zamanında kayaç düşmesi gerçekleştiğinin altını çizen Gümüşhane Üniversitesi Mühendislik ve Tabiat Bilimleri Fakültesi Yer Bilimi Mühendisliği Bölümü Uygulamalı Yer Bilimi Kürsüsü Akademisyen Doç. Dr. Selçuk Alemdağ, Gümüşhane-Kürtün karayolundaki riziko oranının yüzde 85 olduğunu anlatım etti.

” Herhangi Bir zaman geçişinde kayaç düşme riski var”

Bölgede keyif eğimlerinin çok olması zımnında kaya yığın hareketlerinin çok olduğunu belirten Doç. Dr. Selçuk Alemdağ, “Kürtün posta güzergahı kayaç düşmeleri açısından kâin coğrafi koşulları üstelik dikkate aldığımız devir kırıcı rütbe yalman, müfrit derecede eklemli kaya kütlelerinden oluşan benzeri mıntıka. Dakikasında hemen seçkin mevsim geçişlerinde kayaç düşmeleri potansiyeli var. Tığ bölgede yıllardır çalışıyoruz, yüksek lisans acele çalışmaları yapıyoruz ve zat çalışmalarımız birlikte mevcut. Mevcut yolun açılması esnasında patlatmalarla şevler oluşturulduğu ve yerey çokça yalman olduğundan ortalık çok yüksek şevler meydana gelmiş durumda. Ayrımsız zamanda karşı eğimleri birlikte aşkın olduğundan muhit hele zaman geçişlerinde kayaç kitle hareketlerinin canlı olduğu tıpkı yer. kara iklimi bölgelerine intikal yapılan alanlarda genellikle donma çözünme sonrası ve ayrışmaya merbut kendisine kütle hareketleri meydana gelebiliyor” diyerek konuştu.

“Kürtün yolu yüzde 85 riskli”

Yaptıkları çalışmalarla riskli alanları belirlediklerini dile getiren Doç. Dr. Alemdağ, “Biz yapmış olduğumuz çalışmalarda riskli bölgeleri belirledik. Başkaca geçen yıl bizim belirlediğimiz noktasal risk alanlarının tıpkı tanesinde kaya düşmeleri meydana geldi ve tıpkı araca çarptı. Ahiret Yolculuğu olmadı ama okkalı derecede maddesel hasara sebebiyet veren kayaç düşmeleri meydana geldi. Palan kere güzergahı mevcut haliyle, ne zaman benzeri kayaç kütlesinin kopup nöbet güzergahına vuracağı belgisiz olan aynı alan. Ilaç alınmadığı sürece kolaylıkla aceleten değme sene bu kök problemlerin yaşanabileceği yüzde 85 riskli tıpkı kere. Bizim belirlediğimiz riskli yerlerde kayaç kırımları, örtüleme, çelik bariyer sistemleri veya bayır tasarımlarıyla yada güzergahta ıslah maliyetlerinin erdemli çıkacağı durumlarda tünel güzergahları planlanmalı. Çokça dik topoğrafyaların olduğu alanlarda gerçek kaya alanları haddinden fazla faziletkâr kotlarda olduğu üzere bunun konuşu bedelleri daha faziletkâr çıkabiliyor. Bu zümre alanların belirlenip tünel güzergahlarıyla bu alanların geçilmesi henüz akıllıca evet. Kürtün yolu alçak derecede riskli ” dedi.

“Korku rastgele ant oluyor”

Kürtün ve Gümüşhane arasında dolmuşçuluk işleyen ve istinkâf etmek zarfında gezi ettiklerini söyleyen Şenol Dede, “Tedbir alınabilir, lif çekilebilir, taşlar düşürülebilir. Bundan 3-4 kamer geçmiş taş düşerek meşbu şoförünün arabasına düştü. Birinin kafasına vurdu, öldü. Çok riskli ayrımsız havza. Rahatsızlık, utanmak değme devir oluyor. Bizde olduğu kabilinden yolcularda da oluyor, öğrenci velileri de korkuyor. Nereden ne ant taş geleceğini bilemiyorsun” ifadelerini kullandı.

Sorunun aynı zaman evvel çözülmesi gerektiğini tabir eden meşbu şoförü Özcan Dede ise, “Bu Kürtün ve Gümüşhane yolu üstünde henüz evvel de ahval yaşandığı için kesinlikle bir an önce tedbir alınmasını istiyoruz. Biz şoförler yerine, aileler kendisine rastgele devir tedirginiz acaba ayrımsız öz peki mu diye. Bunun bire bir zaman önceki çözülmesini istiyoruz, henüz önceden dahi arabalara vurmuştu. Gidiş gelişlerde bütün tedirgin oluyoruz” diye konuştu.

Söz konusu Gümüşhane-Palan karayolu üstünde 25 Haziran 2022 tarihinde yamaçtan kopan kayalar yola düşmüş, görüngü çabucak karayolunu kullanan benzeri sürücü otomobiliyle kayaların altında kalmaktan saniyelerle kurtulmuştu. 25 Mart 2022 tarihinde ise içerisinde öğrencilerin dahi bulunduğu karye minibüsünün konusunda kayalar sakıt kaza sonucunda 1’i ağır sıklet atılmak üzere 2 kız öğrenci yaralanmıştı.

(UA-RE-ÖS-Y)

Share: