SATALA ANTİK KENTİ’NDEKİ 5 BİN 500 YILLIK ESERLER SERGİLENMEYE BAŞLANDI

GÜMÜŞHANE’nin Kelkit ilçesinde Roma 15’inci Lejyonu’nun 600 yıl egemenlik sürüp, askeri karargah namına kullandığı Satala Antik Kenti’ndeki kazılarda ulaşılan Urartu, Medler, Persler ve Helenistik dönemlerin beraberinde Selçuklu Türklerinin Anadolu’ya girişine ilgilendiren izler haiz, askeri oyuntu taşları, balçık taşları, kitabelerle çekişme miftah gereçleri ilk kez sergileniyor. Müze Müdürü Başkomutan Kari, Günümüzden 5 bin 500 yıl öncesinden hep dönemlerin eserlerini gösterme ediyoruz dedi.

Kentte 2006’de kurulup, 4 yıl ilk değişiklikler nedeniyle ziyarete mülga Gümüşhane Kent Müzesi, tamamlanan onarım, teşhir, tanzim ve çevre düzenlemesinin ardından baştan açıldı. Hele Osmanlı döneminde kentte basılan sikkelerin dahi bulunduğu kestirmece 1200 eserin sergilendiği müzede; Kelkit ilçesinde Roma 15’inci Lejyonu’nun 600 yıl hüküm sürüp, askeri karargah adına kullandığı Satala Antika Kenti’ndeki kazılarda ulaşılan Urartu, Medler, Persler ve Helenistik dönemlerin yanında Selçuklu Türklerinin Anadolu’ya girişine ilişkin izler taşıyan, askeri çukur taşları, balçık taşları, kitabelerle uğraş komütatör gereçleri da ilk kez sergilendi. İlçede 25 dönüm alanda sürdürülen kazı bilimsel kazılarla, tarihin dönüş yüzüne çıkarıldığı Satala’üstelik elde edilen gâh bulgular da müzede sergileniyor.

‘MİLATTAN ÖNCE 3 BİN YILINA IŞIK TUTAN KALINTILAR VAR’

Gümüşhane Müze Müdürü Başkumandan Okur, müzede milattan evvel 3 bin yılını mum markajci kalıntılar olduğunu belirterek, Günümüzde 5 bin 500 sene öncesinden başlayarak kronolojik vakit içerisinde mail çağ; Cumhuriyet dönemine kadar hep dönemlerin eserlerini tayin ediyoruz. Sunma eke eserlerimiz ise Satala Antika Kenti’nde gerçekleştirilen kazılar neticesinde zaman yüzüne çıkarılan bulgulardır. Buradaki askerlerin çukur taşları, mil taşları, kitabeler ve tekrar o dönemde makbul çekişme şalter gereçleri ve sair anahtar gereçler mevcut. Bahsettiğimiz dönemden itibaren günümüze büyüklüğünde akıcı bire bir şekilde devam etmişler. Bozuk Türk çağından sonraları, daha sonraları Urartu dönemi, Medler, Persler, Helenistik dolaşma, alışılmış gün Roma, özellikle coğrafi sınırı olması konumundan İran ile Sasani ve Bizans hakimiyetini, daha sonra Selçuklu Türklerinin Anadolu’ya girişi, Osmanlılar ve Cumhuriyet dönemine ilgilendiren asar bile sergileniyor dedi.

‘KÜLTÜR ÖĞELERİNİ SERGİLİYORUZ’

Kentin içtimai kültürel hayatını yansıtan kültür öğelerinin birlikte müzede sergilendiği tamlayan Okur, Gümüşhane ilçelerinden, toprak merkezinden Erzurum civarından gelen eserlerimiz var. Bunun haricinde etnografya grubunda Gümüşhane’nin toplumsal kültürel hayatını yansıtan maddi manevi ekin öğelerini sergiliyoruz. Üst Baş, çocuk kıyafetleri, çocuk oyuncakları, aş damı açkı gereçleri, yöreye katışıksız kilimleri dahi müzemizde görmeniz mümkündür diye niteleyerek konuştu.

SATALA ANTİK KENTİ

Kelkit ilçesinin 26 kilometre güneydoğusundaki Okluk köyü Meşe İçi Dağları’nın gün doğusu eteğinde oturmuş olan antik şehir, bir zamanda Fırat sınırını koruma görevlisi amacıyla müesses devriye kentidir. Roma devri özelliğini taşıyan buluntular bulunmayan denecek kadar azdır. Yüzeyde görünebilenler beş altı çukur steli yunak, akarsu kemeri ve kale surlarıdır; fakat esas kent üzerinin şişman bölümüne bugünkü yerleşim merkezi konulmuştur. Savruk mustatil şekildeki yerleşmenin etrafı doğuya makul 200 metre, kuzeye akıllıcasına 400 metre uzayan surlarla çevrilidir. Surların iri bölümü bugünkü konutların altında kalmıştır. Köyün 1,6 kilometre kadar güneyinde ise su kemerleri bulunmaktadır. 47 göz olduğu söylenen akarsu kemerlerinden bugüne büyüklüğünde ancak 4 gözü kalmıştır.

Share: